Dodatki do paliwa

W sklepach i na stacjach benzynowych znaleźć można najróżniejsze rodzaje dodatków do paliwa. Producenci obiecują, że środki te poprawiają właściwości tego, co wlewamy do baku, lub wpływają pozytywnie na pracę całego układu paliwowego. Starasz się dbać o swój samochód i zastanawiasz się, czy warto inwestować w tego typu produkty? Podpowiadamy, kiedy stosować dodatki do paliwa i czy w ogóle warto to robić!

Działaj prewencyjnie

Stosowanie dodatków do paliwa nie jest konieczne, pod warunkiem, że silnik pracuje w optymalnych warunkach. Niestety, w praktyce taka sytuacja występuje bardzo rzadko. Mimo najszczerszych chęci, każdemu z nas, zazwyczaj nieświadomie, zdarza się zatankować paliwo niższej jakości lub jeździć na rezerwie. Nagminne zaniedbania w tej kwestii mogą utrudniać pracę, a nawet doprowadzić do awarii jednostki napędowej auta. Oczywiście dodatki do paliwa nie są w stanie zdziałać cudów. Wbrew oczekiwaniom wielu kierowców, nie naprawią silnika ani nie zastąpią wizyty u mechanika. Warto je jednak stosować prewencyjnie, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów, gdyż między innymi zapobiegają gromadzeniu się szkodliwych substancji. W większych ilościach mogą one stanowić realne zagrożenie dla poprawnej pracy silnika. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące sytuacje, w których warto sięgnąć po dodatki do paliwa.

Jeśli nie zawsze tankujesz do pełna

Wielu kierowców zatrzymuje się na stacji benzynowej dopiero, gdy od dłuższego czasu pali się kontrolka „rezerwy”. Niestety, już sytuacja, gdy bak jest wypełniony mniej niż w jednej czwartej, jest szkodliwa dla auta. Dzieje się tak, gdyż przy niewielkiej ilości paliwa, na ściankach zbiornika zaczyna skraplać się woda. Powoduje to rozrzedzenie paliwa oraz sprzyja korozji, co wpływa niekorzystnie na pracę jednostki napędowej. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto sięgnąć po uszlachetniacze, które zapobiegają gromadzeniu się wody i zabezpieczają bak przed rdzewieniem.

uszlachetniacze

Jeśli jeździsz starym samochodem

Nawet w dobrej jakości paliwie znajdują się substancje, które odkładają się w elementach układu paliwowego, np. wtryskiwaczach, tłokach czy zaworach. Z biegiem lat gromadzi się ich coraz więcej, więc kierowcom starszych aut zaleca się stosowanie dodatków, które oczyszczają silnik z osadów i  zapobiegają korozji. Oczyszczacz wtryskiwaczy wydłuża żywotność jednostki napędowej, wyrównuje jej pracę oraz obniża spalanie paliwa. W sklepach znaleźć można zarówno preparaty do silników benzynowych, jak i dieslowskich.

Jeśli Twój samochód posiada filtr DPF

Filtr DPF nie powinien sprawiać większych problemów, jeśli samochód jest eksploatowany głównie na dłuższych trasach. Problem pojawia się, gdy autem jeździmy tylko po mieście, a więc na krótkich odcinkach i z małą prędkością. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dodatek chroniący i wydłużający żywotność filtra DPF, który zapobiega powstawaniu sadzy.

Jeśli Twój samochód posiada silnik Diesla, a nadeszła zima

Niskie temperatury w zimie mogą doprowadzać do mętnienia oleju napędowego i wytrącania się w nim parafiny. Konsekwencją takiej sytuacji jest zapychanie filtra paliwa oraz problemy z rozruchem auta. Teoretycznie zimowy olej napędowy nie powinien stwarzać problemów w temperaturach do -20°C, ale w praktyce bywa różnie. Jeśli prognozy pogody mówią, że słupek rtęci spadnie znacznie poniżej zera, warto sięgnąć po depresator, zwany również antyżelem. Środek ten znacznie obniża temperaturę, w której parafina zaczyna się wytrącać z oleju napędowego. Należy jednak stosować go z wyprzedzeniem, gdyż nie zadziała skutecznie, jeśli doszło już do zmętnienia oleju.

Stosuj, ale rozsądnie!

Dodatki do paliwa nie pomogą w przypadku rażących zaniedbań lub awarii silnika. Stosowane prewencyjnie mogą jednak przedłużyć żywotność jednostki napędowej, zapobiegając gromadzeniu się szkodliwych substancji. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek! Nie powinniśmy przesadzać z liczbą uszlachetniaczy stosowanych równocześnie ani częstotliwością używania konkretnego środka. Najlepiej wybierać dodatki renomowanych producentów, a przed wlaniem czegokolwiek do baku dokładnie przeczytać instrukcję zamieszczoną na opakowaniu.

Szukasz sprawdzonych dodatków do paliwa? Na nocar.pl znajdziesz produkty renomowanych marek, takich jak Liqui Moly.

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here