rozdzielnica
fot: pixabay.com

Rozdzielnia elektryczna na ogół kojarzy nam się z dużym przedsiębiorstwem czy instytucją. Nie wszyscy wiedza, że taka rozdzielnia znajduje się w każdym domu. To jego serce. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/serce-domowej-instalacji-rozdzielnica-elektryczna/

Trudno wyobrazić nam sobie dzisiaj funkcjonowanie bez prądu. Coraz więcej sprzętów w naszych gospodarstwach potrzebuje prądu, aby móc działać. Ułatwiają nam one codzienne funkcjonowanie, wykonywanie obowiązków domowych. Brak prądu odczulibyśmy bardzo dotkliwie. 

Rozdzielnica – serce domowej instalacji elektrycznej

Jak to się jednak dzieje, że w naszych domach płynie prąd? Dzieje się to dzięki instalacji elektrycznej. To układ połączonych z sobą urządzeń. Ich centralnym punktem jest rozdzielnia elektryczna. To za jej pomocą rozdzielany i dostarczany jest prąd do wszystkich kontaktów. 

To rozdzielenie jest niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa – zapobiega zwarciom i przeciążeniu instalacji. Rozdzielnia elektryczna powinna być odpowiednio dobrana pod kątem ilości urządzeń elektrycznych, które będą podłączane  i natężenia prądu. 

Rozdzielnia składa się najczęściej z szeregu elementów sterowniczych, regulacyjnych, pomiarowych i ochronnych. Aby zwiekszyć bezpieczeństwo działania instalacji elektrycznej warto wyposażyć rozdzielnie dodatkowo w systemy sygnalizacyjne i zegary sterujące. Ułatwi nam to również obsługę i reakcję w razie awarii. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdzielnicę

Należy umożliwić łatwy dostęp do rozdzielni, nie wskazane jest zabudowywanie jej. W domach najczęściej stosuje się rozdzielnie tablicowe, które nie zajmują dużo miejsca. Montowane są do ściany. W przemyśle, gdzie natężenie prądu jest znacznie większe ze względu na wyższe zapotrzebowanie, stosowane są rozdzielnie skrzynkowe i szafowe. Z reguły maja postać większych skrzynek wolnostojących. W ich przypadku szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed ingerencją osób trzecich. 

Rozdzielnica to kluczowe urządzenie w naszym domu. Warto więc zainwestować w te najlepszej jakości, nawet kosztem wyższej ceny. Awarie związane z prądem niosą za sobą poważne niebezpieczeństwo. Nie warto ryzykować życiem i zdrowiem najbliższym i swoim majątkiem. Każda rozdzielnica powinna ponadto posiadać certyfikat, zaświadczający o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Mierzy on poziom ochrony (IP) oraz palności.  

Przeczytaj też: http://www.kosmetyka.edu.pl/skuteczny-sposob-na-opadajace-powieki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here