smartfon
fot. pexels.com

W dzisiejszym świecie jesteśmy wręcz otoczeni przez ekrany telewizji, smartfonów, billboardów. Jest to ogromne ułatwienie pod wieloma aspektami, ale należy też pamiętać, że ekrany nie wykazują pozytywnego wpływu na zdrowie. Dowiedz się, jaki wpływ mają świecące ekrany nie tylko na oczy, wzrok, ale w ogóle na zdrowie.

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-zmniejszyc-ekran/

Światło z ekranów a sen

Zdecydowana część osób śpi z telefonem pod poduszką, a ewentualnie przy łóżku na półce lub na podłodze. To bardzo szkodliwy nawyk. Mogłoby się wydawać, że telefon, który leży tak blisko nas jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Gdy tylko zadzwoni budzik, od razu będziemy mogli go usłyszeć, wyłączyć i wstać. Z jednej strony jest to prawda, ale z drugiej niekoniecznie. Bardzo często, telefon który dzwoni rano, a jest blisko nas sprawia, że bierzemy go, przedłużamy drzemkę lub wyłączamy budzik, ale nadal nie wstajemy. Wynika to stąd, że mając do niego taki praktyczny dostęp, utrudnia nam to wstawanie.

Stąd warto telefon albo odłożyć naprawdę daleko od łóżka, chodzi szczególnie o odległość od głowy – co zaraz wyjaśnimy lub do innego pokoju. Dzięki temu, gdy budzik zadzwoni, to aby go wyłączyć będziemy musieli wstać, więc sprzyja to szybszemu pobudzeniu się do dnia codziennego. Wiele osób nie tylko nie odkłada telefonu dalej jak pod poduszkę, ale też nie wycisza go, przez co wybudza się w nocy, gdy tylko otrzyma jakieś powiadomienie, co ma bardzo negatywne przełożenie na jakość snu.

Zdrowy sen a ekran smartfona

O co takiego chodzi z tym telefonem i dlaczego jest on taki szkodliwy dla zdrowia i ma negatywny wpływ na sen? Otóż telefon wytwarza bardzo silne promieniowanie, co wynika m.in. stąd, że łączy się z siecią. To wszystko sprawia, że nasz umysł nie jest w stanie w pełni się zregenerować, a tym bardziej jeśli trzymamy go pod poduszką. Podobnie jest jeśli chodzi o wszelkie światło z takiego smartfona, ale też innych urządzeń mobilnych. To światło wcale nie musi być duże. Wystarczy mała świecąca lub migocząca dioda, który błyska laserem światełka. Mogłoby się wydawać, że oko nawet tego nie dostrzega, ale prawda jest zupełnie inna, ponieważ dostrzega to bardzo dobrze. Stąd tak ważne jest, aby chociaż na noc zadbać o całkowitą ciemność w pokoju, w którym śpimy.

Przeczytaj też: http://www.czerwonypomidor.pl/ozdoby-z-bibuly/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here