Odchudzanie po 50 - na co zwracać uwagę?

Odchudzanie po 50 roku życia może przysporzyć wiele problemów, ponieważ wraz z okresem przekwitania zwalnia metabolizm, co skutkuje większą tendencją do tycia. Nawet kobiety uprawiające przez całe swoje życie sport mogą zauważyć spowolnienie przemiany materii i odkładanie się tkanki tłuszczowej w obrębie ich brzucha, czy też ud. Istnieje przekonanie, że u kobiet tempo metabolizmu spada o 3 procent na każde dziesięć lat życia. Wraz z ustaniem miesiączkowania pojawiają się wahania nastrojów, będące skutkiem zmian w gospodarce hormonalnej. Wiele pań chcąc poprawić sobie samopoczucie sięga po czekoladę. Niedobór serotoniny sprawia, że zaczynamy pochłaniać słodycze jak opętane. Nie trudno wyobrazić sobie czym to skutkuje. Nasza twarz zaczyna wyglądać jak księżyc w pełni, a jeszcze niedawno zgrabna pupa, nie mieści się już nawet w rozmiar XL. Przyczyną tycia jest też spadek progesteronu i estrogenów, na rzecz których we krwi wzrasta stężenie androgenów. Te ostatnie mają wpływ na odkładanie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej i pod skórą, obdarowując nas niechcianymi kilogramami.
Badania naukowe donoszą, że odchudzanie po 50 jest możliwe, jeśli prowadzi się aktywny tryb życia i je odpowiednio dobrane posiłki. Pierwszym krokiem do zmiany może być postanowienie, że posiłki będą przyrządzane w domu. Wiele osób pozwala sobie na spożywanie szybkiego jedzenia poza domem. Jak wiemy często takie potrawy są kaloryczne i zawierają dużą ilość niechcianego tłuszczu. Jak podają badania odpowiednie odżywianie stanowi aż 80 procent sukcesu odchudzania. Należy zwrócić uwagę na ilość kalorii przyjmowanych z posiłkami, ale i na godziny ich spożywania. Bardzo ważne są nawyki i regularne dostarczanie do organizmu zdrowego pożywienia. Za wszelką cenę pamiętaj o systematycznych posiłkach. Nie od dzisiaj wiadomo, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Zaleca się, by było one obfite w produkty mleczne i błonnik. Po menopauzie zaczyna brakować wapnia i witaminy D w organizmie, dlatego tak ważne jest ich uzupełnianie. Naukowcy zalecają też, żeby wzbogacić swoje menu o awokado i orzechy, gdyż dostarczają one odpowiedniego tłuszczu do organizmu. Tym samym powinno się zrezygnować ze smażonych dań, oraz nasyconych tłuszczów zwierzęcych. Bardzo istotne jest też zadbanie o swoją kondycję. Regularne ćwiczenia napędzają metabolizm. Należy jednak pamiętać, że organizm po 50 roku życia potrzebuje nieco dłuższej rozgrzewki i odpowiedniego przygotowania do bardziej wymagających ćwiczeń. Ponadto spożywanie odpowiedniej ilości wody po ćwiczeniach jest kluczem do sukcesu. Woda, jako nieodłączny element naszego ciała, jest zalecana każdemu niezależnie od wieku i kondycji. Po aktywnym dniu znajdź czas na odpoczynek. Zrób coś dla siebie i uspokój duszę. Nie od dzisiaj wiadomo, że stres zajada się słodyczami.
Jak widać odchudzanie po 50 jest możliwe, ale wymaga większego nakładu pracy i samozaparcia. Często będzie się wiązało z szeregiem wyrzeczeń i kompromisów, ale czego się nie robi, aby dobrze wyglądać?

http://www.muscular.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here