Naczynia jednorazowe – komfort, bezpieczeństwo i ekologia w jednym

Spotkania ze znajomymi czy weekendowe grillowanie z rodziną to jedne z większych przyjemności. Często cały tydzień czekamy, by weekend móc odpocząć i zrelaksować się w gronie bliskich nam osób. Jedyne, co niemile nam się kojarzy to wielkie sprzątanie po imprezach. By ułatwić sobie to zadanie skorzystajmy z jednorazowych naczyń.

Komfortowe i bezpieczne rozwiązanie

Trzeba przyznać, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Gdy zapraszamy większą ilość osób, gdzie każda użyje minimum jednego talerza, szklanki, kieliszka i sztućców suma naczyń robi się ogromna. Fakt, większość z nas posiada zmywarkę, zużywa ona jednak sporą ilość wody a także prądu. Lepiej zdecydować się na sprytniejsze rozwiązania, których na sklepowych półkach nie brakuje.

Najczęściej możemy spotkać jednorazowe naczynia wykonane z tektury, plastiku oraz styropianu. W dbałości o nasze środowisko powstały również takie, które wykonane są z substancji naturalnych, które ulegają szybkiej biodegradacji.

Konkurencja jest dosyć spora, stąd coraz to nowsze produkty, papierowe kubki to już przeżytek, możemy także liczyć na większą trwałość i bezpieczeństwo nowoczesnych produktów. Co więcej, naczynia jednorazowego użytku posiadają doskonałe parametry izolacyjne, dzięki czemu potrawy lub napoje pozostaną ciepłe przez dłuższy czas.

Jednorazowe naczynia

Oto kilka najbardziej popularnych rodzajów naczyń:

  • Kubki – dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujemy ich wielkość do rodzaju napoju, który serwujemy. Możemy także zdecydować się na kubki termiczne, czyli takie, które przez dłuższy czas utrzymają napój w cieple. Warto zainwestować w kubki nieco lepszej jakości – są bardziej trwałe, dzięki czemu niwelujemy ryzyko pęknięcia i skaleczenia się bądź oblania napojem. Istnieją także kubki w kształcie filiżanek, nadają się do herbaty lub kawy. Komplet takich kubków kosztuje około 7 złotych.
  • Talerze – możemy je zakupić w wersji plastikowej lub papierowej, zależy też co będziemy na nich serwować. Możemy kupić małe talerzyki, jak i duże talerze na większe posiłki, a nawet talerze na zupę. Jeśli wśród gości są małe dzieci warto zadbać także i o nie – kupmy więc talerzyki z wizerunkami postaci z bajek, co dodatkowo urozmaici ich posiłki. Komplet talerzy kosztuje około 10 złotych.
  • Sztućce – noże, łyżki, łyżeczki, widelce jednorazowego użytku wykonane z lekkiego plastiku, tutaj również warto zwrócić uwagę na lepszą jakość by nie uległy złamaniu podczas jedzenia posiłku. Komplet noży, łyżek lub widelców kosztuje około 3 złotych.
  • Opakowania na jedzenie – wykonane najczęściej ze styropianu, ile razy mamy sytuację, w której zostaje nam mnóstwo jedzenia po imprezie? Najlepszym rozwiązaniem jest rozdanie części jedzenia gościom, jednak pakowanie tego w plastikowe pojemniki czy folie jest dosyć uciążliwe. Styropianowe opakowania umożliwiają nam łatwy i bezpieczny transport dzięki zamknięciu, są pojemne, więc bez problemu pomieścimy sporą ilość pożywienia. Kosztują około 30 złotych za 100 sztuk.
  • Opakowania na ciasto – wykonane z plastiku i papieru, często torty lub ciasta wymagają delikatnego transportu, opakowanie pozwoli nam bezpiecznie dotrzeć mu do domu. Za jedną sztukę zapłacimy około 50 groszy.

Wygoda górą

Naczynia jednorazowe to o wiele wygodniejsze rozwiązanie. Po udanej imprezie jedyne co musimy zrobić to wyrzucić wszystkie naczynia oraz sztućce do kosza. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy też stłuczenia elementów zastawy – ile razy zdarzyła się sytuacja, w której ktoś niechcący stłukł filiżankę czy talerzyk z kompletu?

Dodatkowo jest to znacznie tańsza opcja – wydamy w sumie około 20 złotych, a naczyń starczy nawet i na drugą imprezę. Biorąc pod uwagę zmywanie wszystkich naczyń i czas na to stracony – nie ma co porównywać.

Co więcej, w dzisiejszych czasach, by sprostać oczekiwaniom klienta, producenci tworzą coraz to atrakcyjniejsze naczynia z tworzyw sztucznych, możemy nawet znaleźć wersję ekskluzywną, która doskonale imituje szkło, dzięki czemu potrawy prezentują się bardzo oryginalnie.

Naczynia biodegradalne – innowacja na rynku

Jest to doskonała alternatywa dla naczyń jednorazowych, wykonane są z naturalnych i łatwo dostępnych substancji, najlepiej jednak sprawdzają się otręby pszenne. Jest to materiał całkowicie naturalny, odnawialny i można go ponownie przetwarzać, dbając jednocześnie o nasze środowisko. Można je stosować zarówno do zimnych napojów oraz ciepłych płynów i dań, nie zmieniając przy tym smaku.

Co ważne, przy ich produkcji nie dochodzi do powstania żadnych substancji, które zanieczyszczałyby powietrze, wodę czy ziemię. Sam proces produkcji nie powoduje emisji szkodliwych gazów, a kompost, który otrzymujemy jest wykorzystywany jako nawóz w rolnictwie.

10 sztuk talerzy kosztuje 7 złotych – koszty są więc niewiele wyższe od naczyń plastikowych, a są o wiele bardziej ekologiczne. Jest to nie tylko wygoda i oszczędność, ale także dbałość o nasze środowisko. Odtąd, organizując grilla czy imprezę, pomyślmy o rozwiązaniu korzystniejszym dla nas i naszej planety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here