Taras to wyjątkowe miejsce, które daje nam ogrom radości w trakcie długich wiosennych i letnich dni oraz wieczorów. Aby móc się nim cieszyć w pełni, musimy jednak o niego odpowiednio zadbać.

Dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowników ważny jest nie tylko dobór właściwych materiałów wykończeniowych, ale również ich prawidłowy montaż. Bezsprzecznie najlepszymi właściwościami mogą pochwalić się deski drewniane. Ich instalacja nie jest zbyt skomplikowana i powinna poradzić z nią sobie każda złota rączka. Aby prace udały się w stu procentach, należy jednak zastosować się do kilku prostych wskazówek.

Jakie deski tarasowe wybrać?

Przed rozpoczęciem robót, powinniśmy zastanowić się nad doborem odpowiedniego materiału. Na rynku jest dostępnych wiele opcji, niestety nie każda z nich okaże się trwałym rozwiązaniem, które będzie nam towarzyszyło przez długie lata. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że największą wadą naturalnego drewna jest jego niska odporność na warunki atmosferyczne. Śnieg, deszcz, wahania temperatur czy silne wiatry potrafią doprowadzić do szybkiego niszczenia materiału. Wszystkie rodzime gatunki wymagają regularnej impregnacji. Dzięki olejowaniu jesteśmy w stanie utrzymać ich właściwości przez okres od 15 do 20 lat. Jeżeli poszukujemy trwałego rozwiązania, które nie będzie wymagało od nas jakiegokolwiek zaangażowania, warto wybrać deski tarasowe Thermory. Dzięki modyfikacji termicznej, w czasie której zostają poddane działaniu bardzo wysokich temperatur, nie są podatne na działanie pleśni i grzybów. Nie odkształcają się i nie pracują, zachowują przy tym niepowtarzalny wygląd – ich intensywny kolor przykuwa uwagę i odmienia każdy projekt nie do poznania. W zależności od wybranego gatunku, będą towarzyszyć nam przez 20-25 lat (Thermory Sosna Skandynawska) lub nawet powyżej 25 lat (Thermory Jesion Amerykański bez impregnacji).

Montaż desek tarasowych

Przed montażem desek należy w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Trzeba zwrócić uwagę na jego wytrzymałość i stabilność oraz możliwość odprowadzania wody. W tym celu powinniśmy uwzględnić w projekcie ok. 2 % spad. Dla trwałości konstrukcji kluczowy będzie dobór odpowiednich legarów, na których umieścimy deski tarasowe. Sugeruje się, aby były wykonane z tego samego gatunku drewna, jednak możemy równie dobrze dobrać inny, cechujący się podobnymi właściwościami. W trakcie montażu musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów. Krawędź deski od ściany budynku powinien dzielić przynajmniej jeden centymetr, natomiast pomiędzy deskami pozostawmy 5-10mm przestrzeni. Do montażu wykorzystujmy jedynie wkręty ze stali nierdzewnej o długości przynajmniej dwa razy większej od grubości desek. W niektórych przypadkach producent przewidział możliwość montażu na wygodne klipy – znacznie ułatwi nam to pracę, więc warto skorzystać z tego rozwiązania. Koniecznie pamiętajmy także, że regularne olejowanie jest kluczowe dla zachowania właściwości drewna. Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na drewno modyfikowane termicznie Thermory lub gatunki egzotyczne, przed montażem powinniśmy pokryć deski półprofesjonalnym lub profesjonalnym olejem ze wszystkich czterech stron.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here