Jak przechowywać drewno opałowe?

Posiadając własny dom jednorodzinny, zwykle powinniśmy nastawić się na to, że jesteśmy samodzielnie odpowiedzialni za to, w jaki sposób będziemy ogrzewać nasze mieszkanie. Często wybieramy centralne ogrzewanie, do którego musimy zakupić drewno opałowe. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób powinno się je przechowywać.

Sezonowanie drewna

Zakup drewna opałowego, jeszcze nie jest kluczem do sukcesu. Ponieważ takie drewno powinno być sezonowane, po to by zyskało jak najbardziej na kaloryczności. W końcu każdy, kto posiada własny kominek bądź kocioł c.o., doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że mokre drewno nie pali się tak dobrze, jak drewno dobrze wysuszone.

Mało kiedy mamy okazję do tego, żeby zakupić dobrze wysuszone drewno. Dlatego ten proces jest już na naszej głowie. Powinniśmy zatem znaleźć na terenie naszej posesji odpowiednie miejsce do sezonowania drewna. W tym celu można posłużyć się co najmniej kilkoma rozwiązaniami.

Stojaki na drewno

Bardzo dużym uproszczeniem, pozwalającym na dokładne suszenie, a także przechowywania drewna, są wszelkiego rodzaju stojaki na drewno. Jeżeli poszukujesz do tego celu konkretnych produktów, to z powodzeniem znajdziesz je na stronie internetowej producenta http://www.geisser.pl/stojaki-na-drewno/.

Na pewno takie stojaki na drewno, powinny być ustawione w garażu lub w innym pomieszczeniu, dzięki czemu drewno będzie chronione przed wilgocią, a także opadami deszczu. Na pewno wykorzystując wspomniane stojaki, drewno jest układane w wygodnych i równych stosach. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że pomiędzy poszczególnymi kawałkami drewna następuje prawidłowa cyrkulacja. To właśnie swobodny przepływ powietrza pozwala na dokładne wysuszenie drewna, a także na pozbywanie się wilgoci, która niestety mogłaby okazać się główną przyczyną powstawania pleśni.

3-1

Sam wybierasz, czy wolisz zakupić stojak drewniany, czy też wykonany ze stali. Ponieważ takie elementy jak najbardziej również mogą posiadać walory estetyczne. Chociaż wskazane jest to, by przechowywać drewno w dodatkowym pomieszczeniu gospodarczym, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to takie możliwe. Ponieważ na terenie naszego ogrodu nie ma miejsca na dodatkową szopę, czy też garaż jest zbyt mały na to, żeby jeszcze przechowywać drewno. W takiej sytuacji wystarczy w zupełności stojak na drewno ustawiony pod zadaszeniem. W końcu najważniejsze jest to, żeby żadne opady atmosferyczne nie padały bezpośrednio na drewno. Ponadto przewiew powietrza pozwala na systematyczne suszenie się drewna, dzięki czemu można pozbyć się ewentualnej wilgoci.

Stojaki również są odporne na działanie wszelkich czynników atmosferycznych. Dzięki czemu nie ulegają korozji, a także eksploatacji. Co najważniejsze, takie stojaki można z powodzeniem zamówić z możliwością montażu, lub też bez niego.

Wydzielenie miejsca w ogrodzie na przechowywanie drewna

Już wspomnieliśmy o sytuacji, w której nie dysponujemy żadnym pomieszczeniem gospodarczym, w którym moglibyśmy swobodnie przechowywać drewno. Nie powinniśmy się jednak tym za bardzo zamartwiać, ponieważ z powodzeniem znajdziemy inne rozwiązania.

Do takich pomysłów zalicza się postawienie ściany osłonowej, a także zadaszenia nad nimi. Co prawda takie ścianki, które dostępne są między innymi na tej stronie internetowej – http://www.geisser.pl/sciany-ochronne/, przeznaczone są głównie do osłaniana naszej posesji przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Jednak, jeżeli tylko zachodzi taka potrzeba, to w każdej chwili możemy te elementy ogrodowej architektury wykorzystać również do przechowywania drewna.

Niekoniecznie takie ściany osłonowe muszą znajdować się przy samym płocie. Jeżeli tylko wyznaczymy w swoim ogrodzie takie miejsce, możemy postawić odpowiednie moduły, na środku określonego fragmentu. Wtedy kawałki drewna możemy układać na równych stosach po obu stronach takich ścianek. Nie zapomnijmy jednak o tym, by zadbać również o zamontowanie daszku. Nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Chociażby z tego względu, że na rynku z materiałami do architektury ogrodowej, z pewnością znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, pozwalających na samodzielne zamontowanie takich daszków, lub też zakup gotowych produktów.

Tak naprawdę zadanie związane z przechowywaniem drewna, jest uzależnione od wielu czynników. Nie każdy potrzebuje aż tak wiele tego surowca, by faktycznie za bardzo zastanawiać się nad tym, w jakim miejscu je składować. Oczywiście dobrze byłoby tak naprawdę, by mieć takie drewno na przynajmniej dwa sezony Nawet zaleca się, by kupować drewno przynajmniej rok, a najlepiej dwa lata przed konkretnym sezonem grzewczym, podczas którego zamierzamy palić zakupionym drewnem.

3-3

Inne osoby potrzebują konkretnie wyznaczonego miejsca, w którym będą nie tylko składować drewno, ale i również będą mieli możliwość jego obróbki. Co to dokładnie oznacza? Często kupując taki opał, decydujemy się na jego samodzielne pocięcie oraz porąbanie na mniejsze kawałki. W takim razie potrzebujemy nie tylko więcej miejsca, ale również możliwość wykonania tych wszystkich prac w sposób w pełni bezpieczny.

Warto sugerować się powyższymi radami. Ponieważ pozwolą one nie tylko na skuteczne sezonowanie drewna, które przecież musi być jak najlepiej wysuszone, ale też na zachowanie odpowiedniego porządku. W końcu chyba nikt nie chce, by jego posesja zamieniła się w istny tartak. Zanim dokonamy zakupu, warto spróbować sobie wyobrazić, jak takie rozwiązania lub gotowego produkty rzeczywiście będą się prezentować, a także czy na pewno okażą się one dla nas w pełni funkcjonalne i wygodne. Jest to również bardzo istotny aspekt, by korzystanie z drewna opałowego, było jak najbardziej usprawnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here