Jak wybrać samochodową nawigację GPS?

Jeszcze nie tak dawno temu każdy kierowca posiadał w samochodzie papierową mapę wskazującą mu drogę do wybranego miejsca docelowego. Obecnie ogromną popularnością cieszą się nowoczesne i wygodne w eksploatacji rozwiązania z nawigacją GPS na czele. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń. Czym zatem kierować się przy podejmowaniu decyzji zakupowej?

Czym jest GPS?

GPS – czyli Global Positioning System – jest to system nawigacji satelitarnej, którego twórcą jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Dostępny jest za darmo, w związku z czym korzystać może z niego de facto każdy – pod warunkiem, że posiada odpowiedni odbiornik wyprodukowany przez jedną z wielu specjalizujących się w tym komercyjnych firm. W praktyce GPS odznacza się bardzo wszechstronnym zastosowaniem, niemniej jednak zdecydowanie najczęściej system ten jest wykorzystywany w ramach nawigacji samochodowej, która wbrew pozorom jest stosunkowo skomplikowana. Stąd też właśnie przy jej wyborze trzeba mieć na względzie szereg czynników.

Najważniejsze kryteria wyboru nawigacji GPS

Osoby decydujące się na zakup samochodowej nawigacji GPS powinny mieć przede wszystkim na uwadze takie aspekty jak:
• Wyświetlacz – liczy się wiele jego cech:
– przekątna ekranu – przeciętnie wynosi ona od 4,5 do 5 cali, większe wyświetlacze zajmują zbyt wiele miejsca na przedniej szybie auta, ograniczając tym samym widoczność; można też oczywiście zamontować urządzenie na desce rozdzielczej,
– ilość kolorów – najlepiej, jeśli wyświetlacz jest w stanie wyświetlić co najmniej 262 tys. kolorów, ale dla wielu osób i mniejsza ilość okazuje się w zupełności wystarczająca; bardzo ważne jest to, by odpowiednia kolorystyka map była przystosowana zarówno do pracy w trybie dziennym, jak i nocnym,
– rozdzielczość – im większa, tym lepiej,
– rodzaj matrycy – matryce produkowane są w paru technologiach, aczkolwiek w praktyce spotyka się zwykle matryce TN oraz IPS, przy czym te pierwsze stopniowo z rynku znikają; matryce IPS mają dobre kąty widzenia i świetnie odwzorowują barwy, stąd też ich cena jest wyższa.
• Procesor – to od tego elementu uzależniona jest w głównej mierze praca nawigacji. Do wyboru pojawia się kilka opcji, w zależności od oczekiwań użytkownika oraz jego finansowych możliwości. W najtańszych nawigacjach zastosowanie znajdują procesory jednordzeniowe 400 MHz, w tych średniej klasy – o taktowaniu rdzenia mieszczącym się w przedziale od 650 do 700 MHz, natomiast najbardziej wymagającym użytkownikom dedykowane są modele z procesorami dwurdzeniowymi bądź jednordzeniowymi o częstotliwości taktowania przekraczającej 1 GHz.
• Wbudowana pamięć wewnętrzna – jest ona zamontowana na stałe w nawigacji. Jej pojemność powinna wynosić minimum 2 GB. Może być to i mniejsza wartość, o ile urządzenie zostanie rozszerzone o zewnętrzną kartę – jednakże nie każda nawigacja taką opcję posiada.
• Pamięć RAM – standardem jest na chwilę obecną 65 MB, aczkolwiek zalecanych jest co najmniej 128 MB. Jeżeli zaś ktoś wykorzystuje nawigację do odtwarzania plików multimedialnych, powinien zainwestować w RAM 512 MB.
• Moduł GPS – w najnowszych modelach nawigacji stosowany jest moduł SiRF Star V charakteryzujący się bardzo wysoką czułością. Ogólnie najważniejszymi cechami modułu GPS są: wspomniana czułość, liczba kanałów oraz opcje tzw. ciepłego i zimnego startu.
• System operacyjny – koordynuje on pracę wszystkich podzespołów nawigacji. Najpopularniejszy jest Windows CE współpracujący z wieloma typami map. Niektóre firmy produkujące urządzenia do nawigacji stosują również i inne systemy, np. Symbian.
• Jakość wykonania – dobra nawigacja wykazuje się odpornością na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, a także jest przystosowana do pracy w bardzo szerokim zakresie temperatur.
• Mapy – przed zakupem nawigacji koniecznie należy się upewnić, że posiada ona zainstalowane mapy. Może się bowiem okazać, że zajdzie konieczność oddzielnego ich dokupienia.
• Niezbędne akcesoria w postaci płyty z oprogramowaniem, uchwytu do zamocowania nawigacji w aucie, ładowarki samochodowej, kabla USB oraz karty pamięci.
• Porty wejścia/wyjścia – porty USB, Bluetooth i WiFi to aktualnie standardowe elementy wyposażenia nawigacji samochodowej.

Dodatkowe funkcje

Dodatkowo w urządzeniu przydają się również m. in.:
• Złącze Stereo Mini Jack umożliwiające podłączenie do urządzenia słuchawek.
• Traffic Message Channel – opcja występująca także pod nazwami NAVTEQ Traffic Patterns, My Report oraz IQ Routes. Jej zadaniem jest informowanie użytkownika o utrudnienia na drogach.
• GeoPix – praktyczna funkcja polegająca na wyznaczeniu trasy w oparciu o wybrane przez użytkownika zdjęcie.
• Clever Parking – opcja informująca kierowcę o znajdujących się najbliżej miejscach parkingowych.
• Asystent pasa ruchu – czyli Line Assist. Dzięki tej opcji użytkownik dowiaduje się, na którym konkretnie pasie ruchu powinien znajdować się kierowany przez niego pojazd, co ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Ponadto w tym kontekście przydatna okazuje się także funkcja Reality View.
• Widok 3D – czyli Real City 3D. Jak sama nazwa wskazuje, jest to widok miast w 3D.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here