Co to jest hałda?

Mimo że Śląsk nie jest terenem górzystym, na obszarze całego województwa można zobaczyć pojedyncze, różnej wielkości wzgórza. Są to tak zwane hałdy pokopalniane. A co to jest hałda?
Jest to sztucznie usypana góra, która powstała w wyniku eksploatacji terenu. Nic więc dziwnego, że miejscem w Polsce, gdzie ich występowanie jest największe, jest Śląsk. W końcu to region, który słynie z górnictwa i kopalni. Teren zarówno Dolnego, jak i Górnego Śląska jest obfity w hałdy, jedna zdecydowanie więcej jest ich na Górnym Śląsku. W okolicach Katowic, Tarnowskich Gór, Bełchatowa czy Częstochowy można się natknąć na hałdę praktycznie co chwila. Szczególnie dobrze widoczne jest to ze szczytu jednej z nich. Teren Śląska jest płaski, więc będąc na szczycie hałdy dobrze widać dookoła kolejne górki i daje to wyobrażenie o tym, jak jest ich dużo w okolicy.
Obecnie wiele z hałd to już nie samo usypisko ziemi. Są one porośnięte drzewami, krzewami i inną roślinnością, co sprawia, że mogą być atrakcyjnym miejscem do wycieczek. Hałdy są szczególnie popularne wśród miłośników sportów motorowych. Spotykają się oni i jeżdżą quadami oraz crossami po zboczach wzniesienia.
Kiedy już wiemy, co to jest hałda, warto jeszcze wiedzieć, jaka jest najwyższa hałda w Polsce. Jest to Góra Kamieńska, znajdująca się w pobliżu Bełchatowa. Góra jest zagospodarowana pod kątem turystycznym. Są tam wyznaczone zjazdowe trasy rowerowe, natomiast zimą funkcjonuje tam oświetlony stok narciarski z wyciągiem krzesełkowym oraz talerzykowym.

http://www.zwiazekidealny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here