AGD

Planując remont kuchni zastanawiamy się, czy nasz sprzęt AGD ma być wolnostojący czy zabudowany. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest dobre i ma swoje wady oraz zalety. Przede wszystkim musimy myśleć o funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Jakie rozwiązanie wybrać dla siebie?

Jakość na pierwszym miejscu

Pamiętajmy, że sprzęt AGD ma nam posłużyć przez wiele lat, dlatego kupując go kierujmy się przede wszystkim dobrą jakością. W dzisiejszych czasach często możemy spotkać się z promocjami, które wydają się nam być bardzo atrakcyjne. W rzeczywistości zazwyczaj przeceniony sprzęt ma niskie parametry i niebyt korzystne zużycie energii lub wody.

Zastanawiając się czy wybrać zabudowę czy sprzęt wolnostojący bierzemy głównie pod uwagę względy estetyczne. Wydaje nam się, że sprzęt niezabudowany wyszedł dawno z mody i nie nada naszej kuchni nowoczesnego wyglądu.

W rzeczywistości obecnie dostępny sprzęt AGD możemy kupić w takich kolorach i o takim wyglądzie, że nasza kuchnia będzie modna, elegancka i nowoczesna. Dzięki temu bez problemu dopasujemy sprzęt do reszty wystroju pomieszczenia.

I w jednym i w drugim przypadku możemy postawić na tradycyjne rozwiązania, lub zmierzyć się z nowoczesnym wzornictwem. Każdy sprzęt AGD powinien pasować do drugiego, by razem tworzyć spójną całość.

Wolnostojący sprzęt AGD

Jeśli zdecydujemy się na tą opcję warto znać najważniejsze informacje:

 • Nowoczesne sprzęty wolnostojące charakteryzują się efektownym design’em, dzięki czemu pełnią nie tylko praktyczne funkcje, ale również ozdabiają naszą kuchnię.
 • Warto, aby każdy sprzęt był w tym samym kolorze lub stylu, dzięki czemu pomieszczenie będzie spójne i jednolite. Możemy zdecydować, czy chcemy aby nasza kuchnia urządzona była w stylu retro, czy też nowoczesna.
 • Zadbamy również o to by nasze meble pasowały do sprzętów AGD. Przykładowo – decydując się na srebrną, metaliczną lodówkę wybierzmy szafki z uchwytami czy też listwy wykończeniowe przy blacie w podobnym kolorze
 • Mobilność to duża przewaga wolnostojącego sprzętu, możemy ustawić go w wybranym przez siebie miejscu, a w każdej chwili mamy możliwość zmiany miejsca jego położenia. Taki sprzęt AGD jest prosty i szybki w montażu, dzięki czemu od razu możemy z niego korzystać.
 • Gdy któryś ze sprzętów ulegnie awarii bezproblemowo możemy go odpiąć, wysunąć, obrócić i naprawić, gdzie przy zabudowie wymaga to demontażu nie tylko samego sprzętu, lecz także wielu akcesoriów.
 • Dzięki mobilnym nóżkom sami możemy zdecydować o tym na jakiej wysokości będzie ustawiony sprzęt AGD. Niezabudowana mikrofalówka daje możliwość łatwego umycia, a także zabrania jej ze sobą na przykład na wakacje.
 • Warto również wiedzieć, iż jedynie kuchenka wolnostojąca umożliwia nam korzystanie z piekarnika gazowego.
 • Jest to znacznie tańsza opcja, niż sprzęt w zabudowie, przykładowo: kuchenka gazowa wolnostojąca to koszt nawet 800 złotych, natomiast dobre sprzęty tej kategorii przeznaczone do zabudowy zaczynają się od 1500 złotych.
 • Wolnostojące sprzęty AGD nie dadzą nam minimalistycznego efektu, zajmują więcej miejsca.
 • Mamy także utrudniony dostęp do szczelin między szafkami, ścianą, a większym sprzętem, przez co ciężej może być nam utrzymać kuchnię w czystości.

Sprzęty AGD przeznaczone do zabudowy

To rozwiązanie posiada następujące cechy:

 • Zabudowany sprzęt nadaje naszemu wnętrzu modnego i przede wszystkim minimalistycznego charakteru – wszystko jest bardziej zamaskowane, niż wyeksponowane.
 • Dużym plusem zabudowanej kuchni jest możliwość zrealizowania każdej swojej wizji dotyczącej układu naszej kuchni i końcowego efektu – zabudowa sprzętów może wyglądać tak samo, jak fronty naszych szafek, a lodówka w formie zabudowanej nie będzie przytłaczać tego pomieszczenia swoimi gabarytami.
 • Dodatkowo takie sprzęty jak piekarnik, czy mikrofalówka możemy umieścić na dowolnej wysokości, co służy naszej wygodzie. Jeśli znajdują się one wyżej nie musimy się tyle schylać, co służy naszemu zdrowiu i kręgosłupowi. Łatwiej jest nam również sterować sprzętem i kontrolować na przykład pieczenie, gdy mamy go na wysokości oczu. O wiele prostsze jest także czyszczenie.
 • Dzięki takim rozwiązaniom płyta gazowa lub elektryczna nie musi koniecznie znajdować się nad piekarnikiem, możemy je rozdzielić i umieścić w zupełnie dwóch różnych miejscach.
 • Jeśli zdecydujemy się na sprzęt AGD w zabudowie możemy osiągnąć także ciągłość blatu, co daje bardzo przyjemny efekt wizualny. Zyskujemy tym samym większą powierzchnię roboczą. Znikają również szczeliny, dzięki czemu brud i kurz nie zalegają i nie osiadają.
 • Decydując się na takie rozwiązanie musimy liczyć się z dodatkowym kosztem za montaż. Fachowcy sprawnie i szybko zamontują wszystko jak trzeba, nie musimy obawiać się, że sami źle coś skręcimy czy zamontujemy.
 • Nie obędzie się bez zakupu szafek specjalnie przystosowanych pod sprzęty AGD. Są one zbudowane w ten sposób, iż zapewniają cyrkulację powietrza, by chłodzić instalację.
 • Remont takiej kuchni trwa znacznie dłużej, tak samo demontaż. Jest to również o wiele droższe rozwiązanie – za sprzęty do zabudowy czasem płacimy nawet dwukrotnie więcej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here