Moda na piece kaflowe powraca. Kiedyś znajdowały się prawie w każdym domu, później zaczęto je usuwać na rzecz kuchenek gazowych oraz ogrzewania centralnego. Na szczęście ludzie odkryli ich zalety na nowo, dzięki czemu coraz częściej spotykamy je w naszych domach.
Nowoczesność kontra tradycja
Współczesne piece kaflowe różnią się nieco budową, dzięki czemu są o wiele bardziej nowoczesne i jeszcze bezpieczniejsze. Bardzo często posiadając jeszcze stare piece sprzed kilkudziesięciu lat decydujemy się na ich renowację. W ten sposób mamy możliwość łączenia starych tradycji z nowoczesną techniką.
To, co nie uległo zmianie to sposoby wytwarzania i magazynowania ciepła. Powinno się opalać je drewnem, mają niepowtarzalny charakter. To, co uległo zmianie to technika budowy oraz materiały, z których są wykonywane. Poszerzyły się także ich możliwości grzewcze – wystarczy jeden piec na cały dom, by dać wystarczające ciepło.
Dzisiejsze metody
Niegdyś piece kaflowe powstawały dzięki metodzie warstwowej – murowało się cały piec, który stanowił nierozłączną całość od fundamentów aż po górną, zamykającą część pieca. Dopiero na gotowym fundamencie murowało się palenisko z płyt oraz cegieł szamotowych, następnie instalowano drzwiczki do podkładania opału oraz usuwania popiołu. W następnej kolejności murowało się kanały dymowe nad paleniskiem, odpowiadające za masę kumulacyjną pieca. Na samym końcu piec okładany był kaflami.
Dzisiaj buduje się piece w taki sposób, gdzie wszystkie elementy są niezależne od siebie, przez co forma pieca jest o wiele mniej ograniczona. Możemy więc pofantazjować, jeśli chodzi o projekt pieca, nadać mu oryginalny kształt i wygląd. Warto też dopasować piec do charakteru naszego wnętrza.
Oto jakie zmiany zaszły w poszczególnych elementach konstrukcyjnych:
- Palenisko – najczęściej zastępuje się je gotowymi wkładami piecowymi. Czym różnią się od tradycyjnych wkładów kominkowych? Posiadają o wiele głębszą komorę spalania, a korpus wykonany z żeliwa wyłożony jest zawsze elementami szamotowymi, by piec dawał jak największą ilość ciepła. Dlatego też wkłady posiadają mniejszych rozmiarów szyby, przez którą nie wypromieniowuje już duża ilość ciepła i da się to kontrolować. Wkłady piecowe możemy również łączyć z innymi elementami, które akumulują ciepło – powietrznymi oraz wodnymi. Mamy też do czynienia z wieloma możliwościami automatyzującymi spalanie.
- Masa kumulacyjna – odpowiada za magazynowanie ciepła, które wytwarzane jest w procesie spalania, a następnie rozchodzi się po domu, gdy w piecu się już nie pali. Obecnie masę kumulacyjną stanowią ceramiczne kanały dymowe lub zbiorniki buforowe wypełnione wodą.
- Kanały dymowe – powstają z cegieł bądź płyt szamotowych, możemy także użyć gotowych kaształtek ze spieków ceramicznych. Muszą mieć taki kształt, by gorący dym, który w nim przepływa oddał w nich jak największą ilość ciepła. Właściwie wykonane kanały dają dym o temperaturze od 500 do 1100 stopni Celsjusza po wyjściu z paleniska.
- Zbiorniki buforowe – umieszcza się go poza piecem, włączony jest w instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Jeśli w danym sezonie nie grzejemy zbiornik może współpracować z kolektorami słonecznymi i służyć do przygotowania ciepłej wody.
- Obudowa pieca – wykonuje się je wciąż z materiałów ceramicznych, ponieważ doskonale przewodzą ciepło. Zazwyczaj używa się kafli piecowych, jeśli użyjemy płyt lub cegieł szamotowych musimy pokryć je specjalnymi tynkami, które odporne są na przegrzewanie. W dzisiejszych czasach jednak znacznie poszerzył się wybór kafli, co daje duże pole do popisu. Możemy zdecydować się na tradycyjne kafle nawiązujące do wzorów z różnych epok lub zdecydować się na nowoczesne kafle wielkoformatowe. Dodatkowo mamy szeroki wybór glazury, nie musimy wybierać spośród kilku kolorów lecz kilkudziesięciu.
Działanie pieca
Zadaniem prawidłowo pracującego pieca kaflowego jest wytworzenie jak największej ilości ciepła w jak najkrótszym czasie. Piec powinien zmagazynować je po czym powoli oddawać. By takie działania były możliwe musi zachodzić gwałtowne spalanie w palenisku pieca. Duży dostęp powietrza ograniczany jest w miarę spalania aż do całkowitego zamknięcia, gdy drewno spala się do formy żaru. Wtedy uwalniane są spore ilości ciepła, które wytworzone w trakcie dwóch godzin powinno ogrzewać pomieszczenie przez około dwanaście godzin.
Nowoczesne piece kaflowe mają znacznie większy potencjał niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Ogrzewają one bowiem cały dom, a nie wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje. Wspomagając produkcję ciepłej wody piec może być podstawowym źródłem ciepła w naszym domu.
Tradycyjne wkłady posiadają niezwykle małe szyby lub nie posiadają ich wcale, z tego powodu zazwyczaj są zabudowane od strony widocznej aby w oczy rzucała się wyłącznie piękna obudowa pieca.
Jeśli więc uwielbiamy nietypowe rozwiązania architektoniczne oraz połączenia nowoczesności z tradycją dawnych czasów warto zdecydować się w dzisiejszych czasach na piec kaflowy. Jest on tani w eksploatacji, wydajny, a do tego jego oryginalny wygląd będzie cieszył oko wszystkich domowników oraz gości.