Ogradzamy własną działkę – na jaki materiał się zdecydować?

Ogrodzenie domu jest bardzo istotne – zapewnia bezpieczeństwo nam i całej rodzinie. Ważne, by pasowało do stylu naszego domu, a także charakteru otoczenia. Inaczej również będzie wyglądało ogrodzenie na dużym terenie na wsi, a inaczej na małej działce w mieście. Na co zwrócić więc uwagę przy wyborze ogrodzenia?

Dlaczego warto ogrodzić naszą działkę?

Po pierwsze – wyraźnie ukazuje naszą własność, nie zawsze musi być to duże, okazałe ogrodzenie, mogą to być wały, kopczyki z kamieni, przystrzyżona trawa. Rodzaj ogrodzenia warto dostosować do warunków, jakie panują w okolicy i mieć świadomość, że decyduje ono o naszym komforcie i bezpieczeństwie, jeśli więc mieszkamy w zaludnionej okolicy nie pozwolimy sobie wyłącznie na trawnik, czy żywopłot.

Często pokaźne ogrodzenia świadczą o niskim poczuciu bezpieczeństwa w okolicy, mogą także przyciągać niechciane osoby, które myślą, iż chroniąc w taki sposób dom musi on skrywać duży majątek. Taka sama sytuacja dotyczy niezwykle ozdobnych bram i murów. Warto więc postawić na solidność, jakość i funkcjonalność.

Z jakiego materiału powinno być wykonane ogrodzenie?

Wybierając odpowiedni materiał zwróćmy uwagę nie tylko na jego walory estetyczne, weźmy pod uwagę głównie naszą ochronę. Nie warto oszczędzać na tanich, niskiej jakości materiałach, które po pewnym czasie ulegną zniszczeniu. Dobrze, jeśli materiał będzie odporny na wiele czynników.

Wyróżniamy kilka rodzajów najpopularniejszych materiałów:

  • Ogrodzenie drewniane – idealnie nadają się do zabudowy miejskiej oraz wiejskiej, drewno to niezwykle przytulny materiał, który nie tylko estetycznie wygląda, ale także jest przyjemny w dotyku i zapewnia bezpieczeństwo. Ogrodzenie drewniane powinno być szczelne, odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu nie straszne mu będą wszelkie opady atmosferyczne, grzyby i owady. Musi być ono wykonane z trwałego rodzaju drewna, na przykład sosnowego lub świerkowego. Ogrodzenie drewniane to wydatek średnio 150 złotych za metr bieżący.
  • Ogrodzenie metalowe – najpopularniejszy rodzaj – jest najtańsze i najczęściej spotykane, wykonane z siatki rozpiętej na słupkach z metalowych rurek. W sklepach budowlanych możemy spotkać całe gotowe już przęsła. Najdroższym i zarazem najefektywniejszym wariantem jest zamówienie ogrodzenia z kutego żelaza. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej impregnacji, by uchronić je przed korozją. Cena ogrodzenia metalowego dobrej jakości waha się miedzy 180 a nawet 400 złotych za metr bieżący.
  • Ogrodzenie z cegły – jest szczelne i izoluje nas od otoczenia, w zależności od naszej inwencji możemy wykonać bardzo efektowne ogrodzenie murowane z cegły. Łatwo się one nagrzewają i podnoszą temperaturę nawet o kilka stopni, co dobrze wpływa na roślinność, znajdującą się przy murze. Takie ogrodzenie powstaje z cegieł układanych na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Wykonanie całego ogrodzenia wraz ze wszystkimi elementami będzie nas kosztowało około 5000 złotych.
  • Ogrodzenie z kamienia – bardzo ładnie się prezentują, pasują do stylu nowoczesnego oraz tradycyjnego. Lepiej jednak nadaje się do działek o większej powierzchni, ponieważ jest szczelne i przy małej działce może sprawić wrażenie przytłoczenia. Chyba, że zastosujemy prześwity lub dodamy drewniane lub metalowe elementy. Do budowy ogrodzenia najlepiej użyć twardych skał magmowych, piaskowców lub wapieni – będą one odporne na warunki atmosferyczne i bardziej trwałe. Za metr bieżący takiego ogrodzenia zapłacimy około 200 złotych.
  • Ogrodzenie betonowe – są najtańszym rodzajem ogrodzenia spośród wymienionych, używa się do ich stworzenia betonu oraz cienkiej siatki zbrojeniowej. Zazwyczaj do tego typu ogrodzeń dodaje się elementy drewniane lub metalowe, by nie przytłaczały swą surowością i masywnością. Dobrze jest pomalować betonowe ogrodzenie farbą emulsyjną lub akrylową, by nadać mu estetycznego wyglądu. Stawianie takiego ogrodzenia nie należy do najłatwiejszych, ze względu na jego wagę. Za metr bieżący zapłacimy około 80 złotych.

Ważne informacje

Jeśli chodzi o wymiary naszego ogrodzenia, jego szerokość nie może być mniejsza niż 0,9m, brama natomiast musi mieć co najmniej 2,4m szerokości. Warto jednak zamontować nieco szerszą bramę, by zapewnić sobie swobodny wjazd samochodem.

Jeśli stawiamy ogrodzenie, które biegnie wzdłuż ulicy, torów kolejowych, czy innych miejsc publicznych lub gdy jego wysokość przekracza 2,2 metra należy zgłosić ten fakt w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Wszelkie zmiany konsultować musimy z zarządcą drogi: administracją, wójtem, czy zarządem powiatu lub województwa.

Doprowadźmy tez wszelkie przewody zasilające zanim położymy nawierzchnię podjazdu. Tyczy się to automatyki do bram, elektrozamka furtki, oświetlenia, czy bramofonu. Pomyślmy także o awaryjnym źródle zasilania, na przykład akumulatorze w razie, gdyby miało braknąć zasilania z sieci.

Warto także zainwestować w oświetlenie naszego ogrodzenia. Łatwiej będzie nam poradzić sobie po ciemku na przykład przy szukaniu kluczy lub zamka. Może być ono uruchamiane za pomocą czujnika ruchu, dzięki czemu świeci się wyłącznie wtedy, gdy jest to potrzebne. Nie montujmy też mocnego, ostrego światła, niech będzie ono delikatne i subtelne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here