4 miesięczne dziecko

Niemowlęta mają różne kształty i rozmiary, ale rozwój dziecka w wieku 4-5 miesięcy zwykle ma kilka cech wspólnych. Możesz być zaskoczona tym, co potrafi 4 miesięczne dziecko.
Przez pierwsze kilka miesięcy twoje dziecko nauczyło się rozpoznawać twój głos, pamiętać, jak wyglądasz i rozumieć, że reagujesz, kiedy cię potrzebuje. W wieku około pięciu miesięcy zaczyna budować silniejsze przywiązanie do ciebie. Poznaje także innych bliskich członków rodziny i opiekunów, i rozumie, kim są.
Twoje dziecko pokazuje więcej emocji – piszczenie, wydawanie dźwięków typu „ahhh-goo”, a nawet próba skopiowania tonów, których używasz podczas rozmowy. Może się uśmiechać i mówić do siebie (i do ciebie!). Ono zaczyna również pokazywać emocje, takie jak gniew i frustracja. Zamiast płakać, może warczeć lub ryczeć.
Starsze dziecko naprawdę lubi sięgać i chwytać wszystko wokół siebie – zwisające pierścienie, grzechotki, zabawki, małe klocki i wiele innych. Potrafi trzymać rzeczy w dłoni za pomocą dłoni i palca wskazującego.

W tym wieku Twoje dziecko może również:

– upuścić coś – na przykład grzechotkę – i odwrócić głowę, by jej poszukać (ale prawdopodobnie jeszcze nie spojrzy w dół)
– przechodzić od pleców do brzucha, a także od brzucha do pleców
– włożyć palce do ust i zacząć się interesować tym, co jesz – zainteresowanie to wzrośnie w ciągu najbliższych tygodni.

Oto kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku w rozwoju w tym wieku:

Porozmawiaj z dzieckiem i posłuchaj jego odpowiedzi: dzięki temu pomagasz dziecku uczyć się języka i komunikacji. Kiedy mówisz i słuchasz wraz z dzieckiem, spójrz dziecku w oczy i rób miny, aby pomóc mu w nauce łączenia słów i uczuć.
Graj razem: śpiewaj piosenki, czytaj książki, baw się zabawkami, rób brzuszki i rób zabawne dźwięki – Twoje dziecko to pokocha! Wspólne granie pomaga tobie i dziecku poznać się nawzajem, a także pomaga mu czuć się kochanym i bezpiecznym.
Przygotuj swój dom na ruchome dziecko: warto przyjrzeć się, jak możesz zabezpieczyć swój dom, aby dziecko mogło się w nim poruszać bezpiecznie.

http://www.metasetagalareta.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here