Psychiatra dziecięcy

Zaburzenia psychiczne mogą pojawić się w każdym wieku. Jedną z grup wiekowych, która narażona jest na różnego rodzaju problemy emocjonalne, są dzieci oraz młodzież. Niestety w Polsce wciąż jeszcze do ich trudności podchodzi się nieco luźniej niż do osób dorosłych. Powoli się to zmienia, a konsultacje z psychiatrą dziecięcym przestają być tematem tabu. Jak jednak przygotować do nich dziecko?

Dziecięce problemy nie są tak małe, jak się wydaje

Dzieci doświadczają wielu problemów, które wynikają zarówno z ich życia w domu, jak również w szkole czy w grupie rówieśniczej. Dla wielu dorosłych ich problemy wydają się nieistotne, małe – dokładnie takie, jakie z pozoru można bagatelizować, zamiast przywiązywać do nich jakąkolwiek wagę. W końcu to tylko dziecko, które przecież nie może mieć prawdziwych problemów.

To oczywiście nieprawda i dziecięce problemy pod żadnym pozorem nie mogę być ignorowane. Dlatego też należy uważnie się im przyglądać zawsze, gdy tylko dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż dawniej lub wyraźni inaczej niż rówieśnicy. Należy także pamiętać, że dla dziecka jego problemy są ogromne, często wręcz przytłaczające, nawet jeśli mają inną rangę niż trudności rodziców.

Jakie symptomy mogą zwrócić twoją uwagę?

Dzieci nie zawsze chcą opowiadać dorosłym o wszystkich swoich trudnościach i dolegliwościach. Czasem nawet same nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co się z nimi dzieje, więc zwłaszcza w najmłodszym wieku to przede wszystkim na rodzicu ciąży odpowiedzialność za reakcję we właściwej chwili.

Na co zatem zwrócić uwagę? Jest cały szereg zachowań, które mogą sugerować, że konsultacja ze specjalistą będzie konieczna. Warto wśród nich wymienić:

  • zaburzenia osobowości, nastroju i zachowania, a także zaburzenia rozwojowe (np. podejrzenie ADHD, spektrum autyzmu),
  • fobie i lęki, w tym lęki nocne,
  • nerwicę, depresję, zaburzenia odżywiania,
  • zachowania buntownicze,
  • trudności szkolne, w tym trudność w kontakcie z rówieśnikami.

Jak przygotować dziecko do rozmowy z psychiatrą dziecięcym?

Psychiatra dziecięcy to specjalista, który najlepiej orientuje się w problemach młodego człowieka i posiada właściwe podejście do jego trudności – nieco inne niż to, które stosujemy w kontakcie z osobami dorosłymi. Mimo doskonałej znajomości najmłodszych będzie on jednak potrzebował wsparcia rodzica w dokonaniu należytej oceny stanu dziecka. Dlatego, poza przygotowaniem sobie odpowiedzi na najważniejsze pytania, warto też przygotować dziecko do współpracy ze specjalistą.

Dobrym pomysłem może być psychiatra dziecięcy online, który sprawi, że całe spotkanie odbędzie się w luźniejszej atmosferze i w miejscu najbardziej przyjaznym dziecku, czyli w jego domu. Z pewnością należy uprzedzić syna lub córkę o takim spotkaniu w sposób adekwatny do wieku. Dzięki temu młody człowiek nie będzie zaskoczony i okaże się bardziej skłonny do wspólnego działania. Warto przy tym w łagodny sposób przekazać już wcześniej, czego będzie dotyczyć spotkanie, aby dziecko mogło się oswoić z trudnymi dla niego tematami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here