Odpowiednie wiosła na kajaki gwarantem udanego spływu

Wybierając się na spływ kajakowy, znaczenie ma nie tylko nasza łódź, ale i to, jak ją napędzamy. Dobrze dobrane wiosła z pewnością uczynią przygodę na wodzie znacznie łatwiejszą.

Dla początkującego, dokonanie odpowiedniego wyboru może jednak nie być takie łatwe. Dlatego też poniżej oferujemy garść dobrych rad, które pomogą w kupnie wiosła na spływ kajakowy.

 

  • Długość wiosła a wzrost

 

Pierwszą cechą na którą należy zwrócić uwagę jest długość. Zbyt krótkim wiosłem nie sięgniemy do wody bez wychylania się, natomiast zbyt długie będzie nieporęczne i ciężkie w wiosłowaniu. Ale jaka długość będzie odpowiednia?

Precyzyjna odpowiedź zależy od naszej wysokości i szerokości kajaka, którym wybieramy się na spływ. Na ogół dobieramy wiosła od 40 do 70 cm większe od nas. W przypadku niewielkich kajaków, o szerokości około sześćdziesięciu centymetrów, decydujemy się na krótsze warianty. Natomiast decydując się na spływ większym kajakiem warto dodać jego dodatkową szerokość, powyżej 60 cm, do długości wiosła.

Oczywiście sporo zależy również od osobistych preferencji i budowy naszego ciała. Z tego powodu nasze pierwsze wiosło powinno mieć możliwość regulacji długości, choćby w minimalnym stopniu. Pozwoli to na idealne dostrojenie wiosła do naszych potrzeb.

 

  • Napęd kajaka – pióro

 

Jeśli chodzi o kształt pióra, to w przypadku spływów po rzekach wybór jest całkiem prosty. Najpopularniejsze są pióra asymetryczne. Ich kształt maksymalizuje wydajność wiosłowania, dzięki czemu szybko nabierzemy prędkości.

Pióra symetryczne za to lepiej sprawdzają się na trudnych trasach, gdzie będziemy często odpychać się od dna. Istnieją także wąskie i długie pióra grenlandzkie, ale ich przeznaczeniem są dalekie wyprawy doświadczonych kajakarzy. Decydując się na nie musimy mieć już spore doświadczenie.

Kupując wiosła, warto zwrócić uwagę także na drążek. Występuje on zazwyczaj w dwóch podstawowych rozmiarach – który wybierzemy, zależy już od wielkości naszej dłoni. W większości sklepów mamy także do wyboru wiele kształtów. Prosty drążek jest uniwersalnym wyborem i można go śmiało polecić każdemu kajakarzowi, jednak odpowiednie zakrzywienie znacząco poprawi komfort podróży i zredukuje zmęczenie. Problem w tym, że najpierw samemu trzeba wybadać, jakie zakrzywienie jest dla nas odpowiednie.

Kupując wiosła na spływ warto zajrzeć do sklepu GoKajak.com. Znajduje się tam bogata oferta sprzętu wodnego, nie tylko wioseł. W jednym miejscu, bez problemów przygotujesz się na każdą wyprawę. W porównaniu z sklepami stacjonarnymi oszczędzi to sporo czasu i nerwów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here