gardło
fot. pixabay.com

Ból gardła to przykra przypadłość, która występują bardzo często zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Może mieć on różne przyczyny związane na przykład ze zbyt szybkim piciem napojów zimnych podczas wysokich temperatur, podobna reakcja może wystąpić również po zbyt łapczywym zjedzeniu lodów. Znają to szczególnie dobrze dzieci, które w krótkim czasie potrafią pochłonąć spore ilości tych zmrożonych smakołyków.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/domowe-sposoby-bol-gardla/

Przyczyny bólu gardła

Dorośli mają często inne przyczyny tego samego schorzenia. Wystarczy jeden wieczór na głośnym przyjęciu lub koncercie, gdzie nasze gardło pracuje na pełnych obrotach. Głośna muzyka, konieczność ciągłego podnoszenia głosu powodują, że nasze struny głosowe dają się nam we znaki. Równie nieprzyjemne skutki mają osoby, które palą papierosy lub te, które przebywają w pomieszczeniach zadymionych. Nasze gardło bardzo tego nie lubi. 

Przyczyn bólu gardła może być znaczne więcej, może być on również wynikiem wielu chorób oraz infekcji wirusowych, gdzie bez antybiotyków i konkretnych leków nie poradzimy sobie z ostrym i kłującym bólem w krtani. 

Jednak w znacznej liczbie przypadków możemy sami, na własną rękę bez wizyty u lekarza przygotować dla siebie środki, które wyleczą lub skutecznie zniwelują nieprzyjemne uczucie.

Domowe sposoby na ból gardła

Najlepsze są często najprostsze sposoby zaczynając od herbaty z dodatkiem soku z malin i miodu. Każdy z nas w łatwy sposób może ją przygotować, warto dodać również nieco soku z cytryny wedle upodobania. Ten ciepły napój na pewno złagodzi ból gardła.

Możemy stosować również różnego typu płyny do płukania gardła, które sami przygotujemy w łatwy sposób. Wystarczy wsypać do kubka około 4 łyżeczek suszu z rumianku, czarnego bzu lub szałwii i zaleć wrzątkiem. Napar taki powinien nabrać mocy w ciągu ok 15 minut parzenia. Następnie napar należy wystudzić do temperatury pokojowej i płukać nim gardło kilka razy na dobę.

 Świetne  działanie będzie miał również syrop z cebuli. Mimo przykrego zapachu łagodzi skutecznie uciążliwy ból gardła. Syrop ten przygotujemy z pokrojonej w piórka cebuli, którą należy warstwami umieścić w kubku. Każdą warstwę przysypujemy dwoma łyżeczkami cukru.

Przeczytaj też: http://www.boblo.pl/wysypka-u-dzieci-sposoby-leczenia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here