nadwyrężone stawy

Ucisk w stawach może dotknąć każdego – bez powodu na płeć lub wiek. Na szczęście są proste sposoby na nadwyrężone stawy, również doraźne, które pomagają zlikwidować choroby bólowe, jak oraz zapobiegawcze, pozwalające zajmować się zdrowiem oraz dobrą pozycją w przyszłości. Podpowiadamy, co działa na bolące stawy.

Ucisk w stawach może być rozmaite źródło. Najogólniej etiologie tego rodzaju choroby dzieli się na niezapalne, spowodowane urazem mechanicznym i zapalne, połączone z rozwijającym się w zakresie stawu stanem zapalnym. Ucisk stawów niejednokrotnie jest spowodowany przeciążeniami jego struktur (więzadeł, ścięgien, torebek stawowych) na skutek intensywnej pracy ruchowej lub sportu, u osób starych często jest wynikiem dolegliwości zwyrodnieniowej. Doraźnie ucisk w stawie biodrowym, kolanowym lub skokowym pomagają zminimalizować:
• odciążanie stawu – czyli ograniczanie jego nadmiernej aktywności, która mogłaby skutkować pogłębianie choroby,
• zimne kompresy – zmniejszają nasilenie bólu stawów, należy je wykonywać 2-3 razy dziennie po blisko 15 minut,
• środki przeciwbólowe – doustne czy miejscowe (w formie kosmetyków lub maści), mają w swoim składzie paracetamol oraz niesteroidowe substancje przeciwzapalne, można traktować je przez parę dni, nie przekraczając zalecanych przez producenta dawek. Gdy mimo zastosowania powyższych metod ucisk w stawach nie ustępuje czy wtórują mu różne sygnały (opuchlizna, zaczerwienienie, temperatura, zmęczenie apetytu, zmęczenie) należy niezwłocznie skontaktować się z specjalistą. Nadwyrężonym stawom pomaga bowiem wykorzystywanie pewnych leków farmakologicznych. Odpowiedni środek na stawy może powodować w naszym składzie substancje spowalniające procesy destrukcji tkanki stawowej, takie jak siarczan glukozaminy czy siarczan chondroityny. Wykorzystuje się je zwykle przez 6 do 8 tygodni, powtarzając terapię 2 razy w roku. Cechują się łatwym dawkowaniem, bezpieczeństwem stosowania, a również istotnym łagodzeniem choroby bólowych.

Ochrona stawów dzięki aktywności ruchowej

Wedle informacji Europejskiej Bezpieczeństwa oraz Zdrowia w Pracy, występowanie kłopotów z systemem mięśniowo-szkieletowym zauważa u siebie aż 25% pracowników w Europie. Są oni narażeni na stosowanie niewygodnych, wywołujących ucisk pozycji ciała, wykonują powtarzalne ruchy dłoni oraz ramion, przenoszą czy przesuwają ciężkie ładunki. Na uciski stawów narażeni są wszyscy pracownicy, bez powodu na typ wykonywanej pracy. Praca w pozycji siedzącej powoduje uciski kręgosłupa, rąk, nadgarstków i stawu barkowego. Osoby wykonujące pracę stojącą borykają się z bólami kręgosłupa, ramion i stawów biodrowych. Z kolei pracownicy fizyczni skarżą się na bolące kolana, ramiona lub staw barkowy. Co interesujące, analizowania naukowe pokazują, iż pozytywny nacisk na ograniczenie choroby bólowych w zakresie układu mięśniowego ma aktywność ruchowa.

nadwyrężone stawyAktywność ruchowa przyjmuje rozmaite formy – kwalifikuje się do niej również fizyczną pracę zawodową oraz obowiązki domowe, jak i sport lub specjalny sposób spędzania wolnego czasu. Dobór aktywności ruchowej do potrzeb danej osoby jest niezwykle indywidualny. Zależy m.in. od stanu zdrowia, poziomu otyłości, poziomu sprawności lub typu wykonywanej pracy. Systematyczne, systematyczne wykonywanie pewnych ćwiczeń umożliwia natomiast usprawnić elastyczność mięśni, wzmocnić kręgosłup lub korzystnie wpłynąć na elastyczność stawów a ich działanie.

Regeneracja stawów a dieta

Jeszcze więcej badań naukowych sugeruje, iż korzystna dla zdrowia, jakości oraz byciu stawów może być odpowiednia dieta. Większość zalecanych pacjentom np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów artykułów spożywczych jest porównywalnych z dietą śródziemnomorską. Oraz tak winni oni jeść wielkie liczby ryb morskich (bogatych w kwasy omega-3), warzyw oraz owoców (zawierających antyoksydanty), oliwę z oliwek, orzechy oraz nasiona i rośliny strączkowe. Unikać należy z kolei artykułów wysoko przetworzonych, takich jak słodycze, chipsy lub paluszki.

Zwyrodnienie stawów – etiologie

Wraz z upływem wieku tkanka pokrywająca zakończenie kości, która sprawuje rolę amortyzatora stawu oraz gwarantuje jego ruch, traci swoją gęstość, i na jej powierzchni pojawiają się zarysowania oraz nierówności. Z tego względu w systemie pojawiają się napięcia mięśniowe prowadzące do jeszcze większego obciążenia stawów. Wpływ na chrząstkę powoduje jednak utratę jej możliwości do pobierania wartości odżywczych, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania możliwości regeneracji oraz nawilżania stawów. W wypadku dużego ubytku tkanki kości ocierają się o siebie, co powoduje mocny ucisk w trakcie wykonywania chociażby najmniejszego ruchu.

Gdy konieczny jest specjalista?

Nie jest jednej sprawdzonej formy decydowania o tym, gdy konsultacja u lekarza okaże się niezbędna. Wszystko zależy od okoliczności, w jakich wystąpiły niepokojące sygnały. Gdy ucisk pojawia się zwykle jako wynik obciążenia stawów, na przykład podczas czyszczenia okien, spacerowania w ciężkich realiach przestrzennych czy w trakcie kilkugodzinnego siedzenia przy komputerze, wtedy wystarczy nie forsować przemęczonego stawu, pozwalając mu na regularny odpoczynek. W takich przykładach można także sięgać po środki znieczulające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here