Na jakie choroby narażone są oczy

Narząd wzroku każdego człowieka jest bardzo skomplikowany i składa się z wielu poszczególnych elementów. Co ciekawe, pojęcie to obejmuje nie tylko gałkę oczną wraz z jej błonami, ale także aparat ochronny oka, w którego skład wchodzą oczodoły, narząd łzowy oraz powieki. Różnego rodzaju infekcje i choroby mogą dotykać nie tylko gałki ocznej, ale również tych elementów ochronnych. Jaką rolę pełnią powieki w naszym organizmie oraz na jakie schorzenia są narażone?

Jaką funkcje pełnią powieki?

Powieki to jeden z elementów ochronny oka, co wskazuje na ich ważną funkcję w ciele człowieka. Należą one do przydatków oka i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Przede wszystkim chronią gałkę oczną przed urazami mechanicznymi oraz regulują optymalny dopływ światła do niej. Ich zadaniem jest także rozprowadzanie na powierzchni oka filmu łzowego, który składa się z komponentu wodnego i tłuszczowych łez – substancja ta jest niezbędna, aby nawilżać gałkę oczną oraz hamować replikację bakterii. To właśnie dlatego, jeżeli spędzamy wiele godzin przed ekranem i dużo rzadziej mrugamy, powieki z mniejszą częstotliwością rozprowadzają po gałce ocznej film łzowy, co skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak suche oko czy powoduje różnego rodzaju infekcje. W dodatku obie powieki posiadają rzęsy, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie – chronią przed kurzem i pyłkami. Powieki wykonują ruchy zarówno zgodnie z wola człowieka, jak i poruszają się odruchowo – na przykład, gdy wieje silny wiatr, automatycznie mrużymy oczy przymykając powieki, co chroni oczy przed zanieczyszczeniami.

Choroby powiek można podzielić na dwa rodzaje – infekcyjne, czyli głównie wirusowe, jak i nieinfekcyjne, czyli bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze, między innymi spowodowane przez nużeniec ludzki. Zapalenie powiek przyjmuje różne formy, może obejmować całą powierzchnię lub tylko obrzeża, potrafi być ostre bądź przewlekłe. Ze względu na bliskość gałki ocznej może ono negatywnie wpływać na ostrość wzroku, uniemożliwiając prawidłowe widzenie. Przykładem dosyć częstej choroby powiek jest jęczmień, nazywany ostrym miejscowym zakażeniem powiek, które wywołane jest przez gronkowce. Schorzenie to objawia się bolesnym guzkiem na wewnętrznej lub zewnętrznej powiece i może pojawiać się u osób w każdym wieku, chociaż najczęściej dotyka dzieci i osoby z obniżoną odpornością. Co jest przyczyną jęczmienia oraz innych chorób dotykających powieki? Często jest to brak higieny rąk oraz dotykanie lub pocieranie oka, przez co dostają się do niego chorobotwórcze drobnoustroje. Niemałe znaczenie ma też odpowiednia higiena oczu – zwłaszcza odpowiednie zmywanie makijażu przy pomocy delikatnych środków. Negatywnie na ich stan wpływa przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, noszenie soczewek kontaktowych oraz wystawianie się na silne promienie UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here