Karta SD

Wśród kart pamięci najpopularniejszym standardem jest aktualnie Secure Digital, czyli SD. Niewielkie gabaryty w połączeniu z niewygórowaną ceną i wysoką wydajnością sprawiają, że nośniki tego typu to świetny wybór do różnego rodzaju urządzeń.

Karta pamięci 128 GB – specyfikacja poszczególnych wariantów standardu SD

Każda karta SD musi spełniać określone wymogi, a przy szukaniu odpowiedniego produktu możemy spotkać się z kilkoma wariantami. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne oznaczenia – karty SD, SDXC i SDHC występują w tych samych formatach pod względem rozmiarów, lecz różnią się dopuszczalną pojemnością. Najstarsze z nich, obecnie rzadko spotykane nośniki typu SD mogą przechować maksymalnie 2 GB danych. Ich miejsce zajęły karty SDHC, które są w stanie zapisać do 32 GB plików, oraz modele SDXC, których pojemność może sięgać nawet 2 TB. Ostatni wariant znajduje aktualnie bardzo szerokie zastosowanie zarówno wśród hobbystów, jak i profesjonalistów potrzebujących pojemnego, przenośnego magazynu na dane.

Poszczególne warianty wiążą się również z pewnymi istotnymi różnicami pod względem technicznym. Standardowym systemem plików w przypadku kart SDHC jest FAT32 – ważnym ograniczeniem jest tutaj maksymalny rozmiar pliku, który wynosi stosunkowo niewielkie 4 GB. To wartość, która często będzie niewystarczająca podczas nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Karty SDXC korzystają natomiast z nowszej alternatywy w postaci exFAT, gdzie dopuszczalna wielkość pojedynczego pliku znacznie przekracza pojemność nawet największych modeli. W efekcie możemy uniknąć dzielenia plików przy szczególnie długich materiałach, co w pewnych sytuacjach może okazać się kluczową zaletą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty pamięci?

Zastanawiając się, jaka karta SD będzie najlepszym wyborem, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z najważniejszych jest prędkość zapisu i odczytu, określana według odpowiednich kategorii. Gdy interesuje nas nagrywanie wideo w najwyższej jakości, powinniśmy postawić na kartę obsługującą klasę zapisu co najmniej U3 lub V30. Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się ze specyfikacją aparatu czy kamery, do której wykorzystamy kartę, by określić, jakie standardy są wspierane przez urządzenie. Właściwy wybór pozwoli zminimalizować ryzyko zacięcia przy rejestrowaniu obrazu, „klatkowania” i innych niepożądanych zjawisk.

O wyborze często decyduje pojemność karty. Jeśli lubimy robić zdjęcia i nagrywać dużo filmów, to karta pamięci 128 GB będzie z pewnością dobrym wyborem – to ilość miejsca, z którą nie musimy martwić się o konieczność przegrywania plików na komputer czy zabierania dodatkowych sprzętów. Czasami jednak warto zaopatrzyć się w dodatkowy nośnik, zwłaszcza gdy szczególnie zależy nam na uniknięciu utraty materiału.

Sprawdzony producent to podstawa

Przy zakupie nośnika nie powinniśmy kierować się jedynie niską ceną – najtańsze karty ze względu na jakość komponentów mogą być bardziej podatne na uszkodzenia różnego rodzaju. Słaba wytrzymałość może doprowadzić do utraty danych i wielu innych problemów. Solidna, wytrzymała karta SD powinna być również odporna na pył, temperaturę oraz wstrząsy. Wysokiej jakości karty topowych producentów, takie jak przykładowo Samsung EVO Plus, są także wodoodporne i oferują wzmocnioną konstrukcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here