To bardzo ważne, aby zaciekawić dzieci historią naszego kraju. Wcześniej czy później i tak spotkają się z nią na lekcjach właśnie historii albo języka polskiego, jednak te doświadczenia mogą być naprawdę różne. Nie każdy nauczyciel potrafi bowiem zaciekawić tym tematem swoich uczniów, co kończy się później tak, że młodzi ludzie omijają tematy historyczne szerokim łukiem, totalnie nie znając histori swojej ojczyzny. Warto zatem od małego zasiewać ziarenka ciekawości, podsyłać dzieciom książki napisane przystępnym językiem, dodatkowo pięknie ilustrowane, co jeszcze bardziej będzie zachęcało je do czytania.

Rodzinne czytanie książek o historii Polski

Historia Polski dla dzieci może być też doskonałym tematem do wspólnego czytania książek i opowiadania sobie o tym, jak dawniej wyglądało życie w naszym kraju, kiedy powstała Polska, kim byli jej pierwsi królowie, gdzie mieszkali. To, co zupełnie oczywiste dla dorosłych, dla dzieci z pewnością będzie fascynujące, szczególnie jeżeli rodzice dołożą swoich starań do tego, aby właśnie tak to przedstawić. Na początek można sięgnąć na przykład po ” Ilustrowaną historię Polski dla dzieci”, w której historia pokazana jest w bardzo przystępny sposób. Jeżeli rodzice zaangażują się w oglądanie wraz z dziećmi, z pewnością będzie to dla nich bardzo wartościowy czas, podczas którego dowiedzą się mnóstwa fascynujących faktów o historii kraju.

Wychowanie do wartości

Warto pamiętać też o tym, że pokazywanie dzieciom historii Polski to również zaszczepienie w nich miłości do kraju, pokazanie że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny. Być może brzmi to trochę patetycznie i górnolotnie, jednak to właśnie od rodziców można nauczyć się szacunku do kraju, w którym się urodziło i mieszka. Ojczyzna to również korzenie, a w dzisiejszym tak kosmopolitycznym świecie one wciąż bardzo się liczą. Im więcej czasu rodzice poświęcą zatem na opowiadaniu dzieciom o historii, oraz pokazywaniu im dziedzictwa kultury naszego kraju, na przykład na wspólnych rodzinnych wycieczkach do różnych ciekawych miejsc w okolicy zamieszkania, czy będą oni bardziej dumni z tego, że są Polakami.

Wspólne wybieranie książeczek

Dzieci warto angażować do wspólnego wybierania książeczek, nawet jeżeli zakupów dokonuje się przez Internet, w księgarni takiej jak livro.pl. Nie chodzi oczywiście o to, aby razem przez godzinę czy dwie siedzieć przed komputerem. Trzeba zaaranżować to tak, by dzieci uczestniczyły wyborze książek, które wcześniej z szerokiej oferty księgarni zostaną przez rodziców wyselekcjonowane pod kątem interesujących ich treści. W przypadku książek o historii Polski nie będzie to bardzo czasochłonne, ponieważ wciąż jest ich zbyt mało na naszym rynku. Z pewnością zatem szybko uda się wybrać kilka pozycji, które najbardziej przypadną do gustu dorosłym i dzieciom. Mocną stroną księgarnia livro pl jest to, że wszystkie książki tam kosztują znacznie mniej niż w księgarniach stacjonarnych. Można zatem pozwolić sobie na stworzenie naprawdę bogatej biblioteczki dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here