Kolagen od lat jest przedmiotem badań naukowców oraz każdy kolejny eksperyment przynosi rewolucyjne odkrycia dotyczące jego zbawiennego działania na ludzki organizm. Jest on używany w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a również w medycynie: chirurgii plastycznej, ortopedii lub stomatologii (1). Jakie środki z kolagenem można jeść w celu ochrony stawów przed urazami oraz dolegliwościami? Lub przydatniejszy będzie kolagen do picia, lub kolagen w kapsułkach? Odpowiadamy na te także różne pytania.

Czym jest kolagen?

Kolageny to część białek będących w organizmach zwierzęcych. Jak dotychczas, wyodrębniono 29 typów białek kolagenowych, przy czym każdy z nich jest bardzo ważny dla działania organizmu. Białka kolagenowe są w części organów oraz tkanek: w rogówce, kościach, chrząstkach, skórze, więzadłach oraz ścięgnach. Ich ważnym zadaniem jest utrzymywanie sprężystości tkanki łącznej i jej odporności na rozciąganie. Niestety zaraz po 25. roku mieszkania w systemie człowieka dochodzi do schorzeń stabilności pomiędzy produkcją a rozkładem kolagenu w tkankach oraz narządach. Ma to pomysł na stan skóry oraz paznokci, niekorzystnie wpływa na działanie naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, że być etiologią groźnych chorób zwyrodnieniowych stawów oraz kości. Na szczęście rozwój technologii naukowych pozwalał na pozyskiwanie tzw. hydrolizatów kolagenu i tworzenie ich w formy suplementów kuracji. Analizowania naukowe udowodniły z kolei wartości prozdrowotne i aktywność biologiczną przyjmowanych doustnie hydrolizatów kolagenu w leczeniu chorób stawów oraz kości, a jeszcze ich dobry nacisk na poprawę wyglądu i kondycji włosów, skóry oraz paznokci.

Jak działa kolagen?

Suplementy kuracji zawierające kolagen, m.in. Joint Care oraz Flex Guard, zapewniają elementów budujących strukturę stawową. Wykazano, iż hydrolizowana forma kolagenu wywiera pozytywne, terapeutyczne funkcjonowanie u osób z osteoporozą oraz zapaleniem stawów. Może zwiększać gęstość oraz mineralizację kości i zmniejszać ucisk połączony ze zmianami w tkance stawowej. Białko to ma także wykorzystanie w sporcie. Przeprowadzono badanie, które pokazało, iż długookresowe stosowanie kolagenu poprawia stan zdrowia stawów u sportowców. Część badawcza składała się z 147 osób (72 panów oraz 75 kobiet). Przez czas 24 tygodni połowa badanych przyjmowała 25 ml płynu z 10 g kolagenu, a druga połowa 25 ml płynu placebo. W obydwu grupach badano bolesność, elastyczność i stan zapalny w stawach. Na bazie przeprowadzonego analizowania stwierdzono, iż wykorzystywanie hydrolizowanego kolagenu u sportowców umożliwia ograniczyć odczuwanie ucisku oraz obniża ryzyko występowania zmian zwyrodnieniowych w liczbie podwyższonego ryzyka. Jak widać stosowania kolagenu na stawy ma cel oraz jest w pełni uzasadnione.

Kolagen – jakie preparaty wybrać?Kolagen naturalny na stawy

Dowodów na dobre oddziaływanie suplementów kuracji na zdrowie stawów dostarczyły analizowania wykonane na całym globie. Jedno z pierwszych przeprowadzono w 2002 r. na grupie pięciu kobiet ze stwierdzoną dolegliwością zwyrodnieniową stawów – po 42 dniach doustnego stosowania środka z kolagenem u czterech z nich nastąpiło ograniczenie choroby bólowych średnio o 26%. Inne badanie przeprowadzono na grupie 52 osób ze stwierdzoną dolegliwością zwyrodnieniową stawu kolanowego. Po 90 dniach kuracji z użyciem środków zawierających kolagen ich odczucie bólu kolana, sztywności stawu i możliwość podejmowania odpowiednich, codziennych aktywności poprawiło się o 33%. Z kolei stosowanie doustne leków z kolagenem pacjentom skarżącym się na ucisk stawów połączony z wysiłkiem fizycznym (jednak bez cech dolegliwości zwyrodnieniowej) poskutkowało znaczną poprawą elastyczności stawów, ucisk powysiłkowy pojawiał się u nich później oraz był krócej aniżeli w liczbie przyjmującej placebo.

Najlepszy kolagen – jak dobrać?

Na rynku odnaleźć można duży wybór rozmaitych środków mających w swoim składzie kolagen. Dostępne są m.in. pastylki z kolagenem, kolagen w proszku lub kolagen w płynie. Dobór właściwej formy suplementu jest tak naprawdę uzależniony od indywidualnych preferencji i wygody. Pastylki, w ilości zalecanej przez producentów, należy po prostu połknąć oraz popić wodą. Kolagen w płynie zwykle stosuje się podobnie jak syrop, odmierzając zalecaną dawkę za pomocą łyżeczki czy dodanej do produktu miarki. Z kolei kolagen w proszku – także przestrzegając dawek pewnych przez producenta – rozpuszcza się w wodzie oraz stworzoną w tenże sposób miksturę wypija. Nowoczesne technologie, pozwalające na pozyskiwanie kolagenu w formie zmikronizowanej, sprawiają, iż dociera on bezpośrednio do stawów w aktywnej postaci. Co istotne, hydrolizat kolagenu spotykany w tego rodzaju suplementach kuracji został oficjalnie zatwierdzony do zastosowania przez Amerykański Urząd ds. Żywności oraz Preparatów jako artykuł w kategorii GRAS – Generally Recognized as Safe.

Kolagen w tabletkach lub do picia?

Na rynku dostępne są również suplementy zawierające kolagen w formie sypkiej, nadającej się do picia, jak a w form tabletek czy pigułek. Ze powodu na szybszą przyswajalność oraz łatwość stosowania sugerujemy wybór artykułów z kolagenem do picia. Dostarczenie 8 g tego białka mogłoby wymagać przełknięcie 8 masywnych kapsułek, i jak wiadomo że nie być to komfortowe. Bez wątpienia łatwiejsze będzie wypicie 200 ml smacznego napoju z taką samą zawartością tego elementu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here