W ostatnich czasach niedoskonałości skóry ma właściwie każdy. Idealna skóra jest jędrna, gładka oraz dobrze napięta. Właściwie działa na elementy atmosferyczne, ponieważ jest tak nawilżona oraz odżywiona. Niewidoczne są na jej powierzchni rozszerzone naczynka krwionośne ani plamy barwnikowe. Natomiast są to indywidualne cechy skóry normalnej. I ta jest zwłaszcza u dzieci do czasu pokwitania.

Pielęgnacja cery suchej

Kluczowe dla cery suchej jest zbytnie łuszczenie oraz odczucie ściągnięcia. Dzieje się tak, bo mechanizmy wytwarzania sebum są zaburzone. Do oczyszczania twarzy winno się wybierać delikatne środki nawilżające. Należy unikać toników z zawartością alkoholu. Wykorzystywane kosmetyki oraz maski powinny być bogatą konsystencję. Najlepiej wybierać te o wartościach dogłębnie nawilżających, odżywczych oraz regenerujących. Warto, by w składzie stosowanego środka nie zabrakło emolientów. Elementy te dostępne są za natłuszczanie skóry. Mają na powierzchni naskórka ochronny film, dzięki temu skóra sucha lepiej znosi funkcjonowanie elementów atmosferycznych. W pielęgnacji ważną funkcję odgrywają także elementy higroskopijne. Składają się one z wodą w naskórku oraz chronią jej odparowaniu. Szukajmy artykułów, które w sklepie będą miały:

glicerynę,

glikol propylenowy,

kwas hialuronowy,

olej migdałowy,

wosk pszczeli,

masło shea,

mocznik.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Obecnie jeszcze więcej osób ma kłopot z cerą naczyniową. Teleangiektazje (rozszerzone naczynka włosowate) potrafią powstawać przy każdym typie skóry. Niejednokrotnie wiążą się na tle cery suchej oraz delikatnej. Skóra naczyniowa niezwykle powszechnie działa na elementy zewnętrzne długotrwałym zaczerwienieniem. Rumień powstaje na skutek gwałtownego kurczenia się oraz rozszerzania naczyń. Z postępem czasu może się utrwalić oraz stać na stałe. Więc skórę naczyniową podczas pielęgnacji należy traktować jako bardzo wrażliwą. W celu oczyszczenia skóry naczynkowej winni ograniczyć się do jednego preparatu. Najlepiej wybierać płyny micelarne. Dobrze oczyszczają powierzchnię skóry, a ich zastosowanie nie wymaga późniejszego czyszczenia twarzy wodą z żelem lub stosowania toniku. Niezbędne są peelingi enzymatyczne, które wywołują rozpuszczenie zrogowaciałego naskórka. Peelingów z ziarenkami się nie poleca, ponieważ mechaniczne tarcie naskórka może wywołać rozdrażnienia. Kosmetyki oraz maski powinny być wartości wzmacniające oraz uszczelniające naczynka. Warto, by w ich składzie znajdowały się substancje, takie jak:

witamina C,

witamina K,

ruta,

ekstrakt z kasztanowca,

siarczan dekstranu,

metylochalkon hesperydyny,

mentol.

Jak walczyć z niedoskonałościami skóryPielęgnacja cery tłustej

Jest dość gruba, i jej powierzchnię pokrywa duża liczba sebum. Dzięki temu niezwykle dobrze znosi drażniące funkcjonowanie elementów zewnętrznych oraz leków myjących. Zaletą skóry tłustej jest to, iż stosunkowo późno zaczyna się mechanizm jej starzenia. Niestety, w efekcie nadmiernej aktywności gruczołów łojowych powszechnie dochodzi do występowania niedoskonałości, takich jak zaskórniki oraz grudki. Czasem na powierzchni skóry zaczynają się stany zapalne, i w efekcie nieodpowiedniej pielęgnacji skóra tłusta może przeobrazić się w cerę trądzikową. W pielęgnacji cery tłustej ważną funkcję odgrywa zmniejszanie grubości powłoki rogowej. Często winno się wykorzystywać rozmaite peelingi. Hamuje to blokowaniu ujść mieszków włosowych. Toniki oraz żele do czyszczenia twarzy powinny być wartości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Wykorzystywane kosmetyki powinny mieć substancje matujące oraz seboregulujące. Maski powinny wykazywać funkcjonowanie oczyszczające oraz ściągające. Polecane są środki o ilości:

kwasu salicylowego,

kwasu glikolowego,

cynku,

kwasów owocowych,

kaolinu,

krzemionki,

siarki.

Pielęgnacja cery mieszanej

Jest często występującym wśród kobiet typem skóry. Kluczowe dla cery mieszanej jest to, iż trzyma ona w sobie cechy skóry suchej oraz tłustej. Ma tendencje do występowania zaskórników oraz krostek, jak także do łuszczenia. Z tego sensu jej pielęgnacja jest dosyć trudna. Należałoby postępować z nią jak z dwoma rodzajami cery. Natomiast ciężko wykorzystywać na raz dwa rozmaite z siebie środki kosmetyczne. Jest toż dosyć absorbujące, a poza tym kosztowne. Więc warto przestrzegać paru praktycznych zasad. Do czyszczenia należy wykorzystywać delikatne żele oczyszczające. W wypadku wielkiej możliwości do łojotoku można wybierać toniki antyseptyczne. Jeśli cera wykazuje natomiast więcej cech skóry suchej, toniki powinny w składzie mieć elementy nawilżające oraz zmniejszające. Do nawilżania skóry dobrze jest wykorzystywać kosmetyki o lekkiej formule. Dobrze nawodnią cerę, jednak nie spowodują występowania zaskórników. Peeling wykorzystywany raz w tygodniu dobrze oczyści oraz wygładzi skórę. Dodatkowo, w współzależności od potrzeb, niezbędne jest wykorzystywanie masek o wartościach regenerujących, odżywczych oraz oczyszczających. Gdy domowe sposoby pielęgnacji składają się niewystarczające, warto pomyśleć o odwiedzeniu dermatologa czy specjalisty medycyny estetycznej, by specjalista dobrał właściwe zabiegi medyczne i odpowiednią pielęgnację skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here