Wiele osób ostatnio boryka się z uczuciem nadmiaru obowiązków oraz brakiem czasu do ich zrobienia. To pewny paradoks: ludzie podnieśli jakość swojego życia, jednak również sami windują swój stopień lęku, mając na nasze barki więcej obowiązków, aniżeli są w stanie udźwignąć. Stres jest nieodłącznym elementem życia. Może dotyczyć naszego działania również na niwie rodzinnej, jak i zawodowej. Zwłaszcza odczuwalny jest w ostatnich czasach, gdzie każdego dnia zmagamy się z nawałem obowiązków, kończącymi się terminami oraz brakiem czasu. To wszystko może potęgować odczucie lęku, który może w negatywny sposób wpływać na swój organizm. Jak to efektywnie radzić sobie ze stresem? Jakie działania warto rozpocząć, by zminimalizować długotrwały stres oraz sprawić, by nas nie paraliżował?

 

Czym jest stres?

 

stresChoć pojęcie lęku po raz pierwszy pojawiło się w latach 50-tych zeszłego stulecia, to do dzisiaj nie udało się wypracować natomiast jednolitej nazwy tego zjawiska. Stres niejednokrotnie nazywany jest jako reakcja organizmu na nacisk elementów zewnętrznych, które są niebezpieczeństwo dla naszej stabilności czy ją naruszają. Elementy te w dosyć ważny sposób oddziałują na nasz stan zdrowia oraz potrafią posiadać swoje negatywne następstwa. Ma na tym przede wszystkim psychika człowieka.

 

Lub to dotyczy Ciebie?

 

Prawdopodobnie oraz Ty borykałeś się z podobnymi dylematami. Lub konferencja mogła być doskonale zorganizowana? O ile efektywniejszy mógł być program szkoleniowy lub system wynagrodzeń dla menedżerów? Jak inspirujący jest esej, który piszesz? Na ile motywujące jest spotkanie z personelem? Jak potrzebna jest reorganizacja? Oraz to pytanie: Którą ilość dodatkowych informacji należałoby zastosować, żeby udoskonalić te projekty? Odpowiedź: nieskończoną ilość niezwykle szybko dostępnych, przynajmniej teoretycznie, informacji z internetu. Z różnej strony, brak ograniczeń może generować dodatkową ilość pracy dla wszystkiego z nas. Mnóstwo z celów, jakie dziś stawiają sobie organizacje, wymaga międzydziałowej komunikacji, kooperacji oraz zaangażowania. Nasze indywidualne stanowiska pracy odchodzą w niepamięć, a wraz z nimi luksus braku potrzeby czytania e-maili „do wiadomości” otrzymywanych z zakresu marketingu, kadr lub jakiegoś zespołu stworzonego ad hoc do cieszenia się konkretnym projektem.

 

Walka ze stresem

 

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? To powszechnie zadawane pytanie oraz od przyjętej strategii będą zależały koszty, jakie poniesiemy, by powstały stres zniwelować czy zupełnie usunąć.

Są dwa procesy redukowania lęku:

  • skierowany na zadanie,
  • skierowany na regulację emocji.

Oba mechanizmy w rozwiązaniu sytuacji stresowej składają się na siebie oraz wzajemnie uzupełniają. Z powyższych procesów wydają się określone strategie pokonywania lęku. W rozumieniu jednej z częściej wykorzystywanych, rozciągnięcie nerwowe może być zredukowane na trzy rozmaite sposoby. Po pierwsze, przez inicjowanie aktywności mających na celu wyjście zaistniałego kłopotu. Po drugie, polegający na zminimalizowaniu napięcia emocjonalnego przez skupienie się na swoich emocjach oraz odczuciach. Może dochodzić tutaj do fantazjowania oraz myślenia życzeniowego. Po trzecie, przez unikanie sytuacji stresowej. W ostatnim wypadku osoba chcąca zminimalizować stres odcina się od zaistniałej sytuacji, nie myśli o niej. Jest to właśnie zwana strategia ucieczki.

 

Efekty lęku

 

Stres może oddziaływać na organizm również korzystnie, jak i niekorzystnie. Pozytywny stres to właśnie nazywany eustres. Może stanowić on stosowany jako bodziec, zachęta do działania, która zachęca do działania pewnych pracy oraz może mieć korzystny nacisk na stan zdrowia. Tak negatywny stres, czyli distress zwykle charakteryzuje się odmiennym działaniem. Paraliżuje, powoduje odczucie stresu, strachu. Może doprowadzać do poczucie niespełnienia potrzeb, co z kolei może rodzić frustrację, a w ekstremalnych wypadkach doprowadzać chociażby do depresji.

 

Formy na stres

 

Dobrym wyjściem wspomagającym trudną walkę ze stresem jest wykorzystywanie muzykoterapii, technik relaksacyjnych czy przebywanie w psychoterapii. Dobrze w redukcji lęku sprawdzają się również grupy wsparcia. To formy, które potrafią wesprzeć nasze style radzenia sobie z ważnymi sytuacjami. Więc warto z nich stosować oraz śledzić wyniki, które przynoszą.

 

Podsumowanie

 

Nie posiada zdolności całkowitego wyeliminowania lęku z własnego życia. Ważne jest, by nie dopuścić do sytuacji, w której będzie paraliżował nasze życia oraz doprowadzał do groźnych konsekwencji zdrowotnych, pomiędzy innymi takich jak depresja. Są trzy podstawowe strategie radzenia sobie ze stresem. Podjęcie działań prowadzących do rozwiązania kłopotu, skupienie się na swoich emocjach a tym jednym zminimalizowanie napięcia czy unikanie sytuacji stresowej.To, którą formę wybierzemy oraz która będzie przynosiła najodpowiedniejsze efekty zależy od nas samych. Warto powstałe rozciągnięcie nerwowe redukować muzykoterapią, technikami relaksacyjnymi. Gdy to nie pomaga, sięgnijmy po psychoterapię czy zacznijmy działać w zajęciach grupowych. Stres, a zwłaszcza tenże długotrwały może mieć przykre konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu. Nie zapominajmy o tym. Im szybciej podejmiemy pewne działania, tym tak dla nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here