Niezwykle powszechnie zapominamy, jak istotnym zmysłem jest wzrok. Dopiero gdy zauważamy zaburzoną ostrość widzenia, zaczynamy myśleć o swoje oczy. Natomiast niezwykle powszechnie okazuje się, iż jest już za późno. Z prowadzonych badań wyłania się dosyć niepokojący obraz. Blisko 290 milionów ludzi ma kłopoty ze wzrokiem. W Polsce na te choroby choruje blisko połowa osób w wieku 16-54 lata. Jak efektywnie dbać o wzrok każdego dnia? Lub są sposoby na poprawę jakości naszych oczu?

Presbiopia – powszechny kłopot

Starczowzroczność może pojawić się chociażby u osób, które nie nie miały kłopotów z widzeniem. Nie jest doceniona za dolegliwość, bo to normalny mechanizm starzenia się organizmu. Z upływem lat soczewka twardnieje, traci elastyczność oraz możliwość swobodnej zmiany kształtu, a to także możliwość akomodacji. Źrenica stoi się węższa oraz mniej czuła na światło. Pierwsze sygnały to brak ostrości widzenia przedmiotów w swej odległości, gdy np. nie możemy odczytać drobnego druku czy trudności z czytaniem szczególnie przy małym oświetleniu. Osoby dorosłe, które zauważą u siebie pierwsze kłopoty powinny zgłosić się do lekarza, by sprawdzić lub zatem nie pierwsze objawy presbiopii. Rozwój współczesnej medycyny umożliwia na duże rozpoznanie choroby wzroku oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu możemy zniwelować sygnały oraz przywrócić komfort życia. Najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z biegiem starzenia się oka jest wykorzystywanie okularów czy soczewek kontaktowych. Od kilku lat dostępna jest także w Polsce innowacyjna forma laserowej korekty wzroku –intraCOR.

Pogarszający się wzrok-jak zapobiegać?

Jeśli zauważymy, iż nasze pole znajdowania się zwęża, jeszcze bardzo musimy wytężać wzrok, by dostrzec konkretny problem z dalszej odległości, to najpiękniejszy okres, by zadbać o oczy. W tym punktu winni wiązać się do kilku praktycznych wskazówek. Przede wszystkim mowa tutaj o właściwych ćwiczeniach oczu, diecie, a również stosowaniu kropli. Także warto także zadbać o właściwe przerwy w czasie pracy przy komputerze lub oglądaniu telewizji. Pamiętajmy też o zapobieganiu za długiego bycia w klimatyzowanych oraz suchych wnętrzach.

Ćwiczenia oczu

Dobrym sposobem na odmłodzenie wzroku potrafią być odpowiednie ćwiczenia. Zacznijmy od cyklicznych przerw w okresie pracy przed ekranem komputera. Przerwy nie winnym być krótsze aniżeli co pół godziny. Dodatkowo dobrze wietrzmy nasze miejsce pracy. Jakie ćwiczenia poprawiające ostrość wzroku będą najodpowiedniejsze? Dobrze sprawdzi się patrzenie w dal, a również mruganie. Okres przerwy w praktyce warto także zastosować na krótki spacer. Wtedy nasze oczy odpoczną. (1)

Krople na zmęczone oczy

Powszechnie zdarza się tak, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy przy komputerze lub maratonu filmowego, iż po jakimś momencie zaczynamy czuć palenie, suchość lub ucisk. Wynika to z faktu, iż pracując przed monitorem lub oglądając telewizję, zdecydowanie rzadziej mrugamy aniżeli normalnie. Co powoduje, iż oczy nie są w dobrze nawilżone. W takiej sytuacji warto sięgnąć po krople. To właśnie nazywane „sztuczne łzy”, jakie są wesprzeć odpowiednie nawilżenie oczu. Dostępne są bez recepty, co natomiast istotne winni unikać środków zawierających środki konserwujące, bo potrafią one podrażniać oczy oraz pogarszać nasz stan.

Czy można odmłodzić swój wzrok?

Suplementy na oczy

Warto sięgać po zwłaszcza po te suplementy, które mają w naszym składzie luteinę i zeaksantyny. Te dwa związki efektywnie ochronią oczy przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVB, a również zapobiegają zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki oraz zaćmie. Nie zapominajmy natomiast, iż najlepsza luteina na oczy znajduje się w czerwonych oraz pomarańczowych warzywach, owocach i jajkach.

Dieta w grze o lepszy wzrok

Dobrze zbilansowana dieta może być korzystny nacisk na poziom oraz ostrość wzroku. W klubie z tym nasze menu winno obfitować w takie artykuły jak:

szpinak,

jarmuż,

szczypiorek,

cukinię,

kapustę,

ziemniaki,

dynię,

czerwone winogrona.

Włączmy do jadłospisu także ryby, bo są one możne w kwasy omega-3. Wybierajmy makrelę, tuńczyka lub łososia. Warto sięgnąć także po owoce morza, a również wołowinę.

Podsumowanie

Jeszcze większa liczba osób ma na tematy ze wzrokiem. Pogarszająca się ostrość widzenia, to choroba, która może zaatakować również w młodym wieku. Więc tak duże znaczenie odgrywa odpowiednia profilaktyka, która pozwoli zachować nasze oczy w prawej jakości przez długi okres. Istotne dla naszego zmysłu są systematyczne przerwy w okresie pracy przed ekranem komputera. Unikajmy także za długiego czytania oraz oglądania telewizji. Niewłaściwie na oczy oddziałują również nadmiernie suche czy klimatyzowane pomieszczenia. By usprawnić jakość naszych oczu warto wykonywać określone ćwiczenia. Dobrze sprawdzi się mruganie czy spoglądanie w dal. Sięgnijmy także po suplementy kuracji zawierające luteinę, która efektywnie zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Gdy odczuwamy suchość, palenie oczu czy ucisk, zastosujmy krople do oczu. Przywracają naturalne nawilżenie. Istotna jest jeszcze dobrze zbilansowana dieta, która może być dobry nacisk na wzrok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here