Jaki urząd skarbowy?

Każdy z nas ma obowiązek płacenia podatków. Przed tym nikt nie ucieknie. Podatki płacimy w wielu formach. Może być to np. podatek VAT. Ten opłacamy przy zakupie każdego produktu. Jest tak dlatego, iż podatek od towarów i usług doliczany jest do ceny każdego towaru bądź usługi. Inny rodzaj podatku to oczywiście podatek dochodowy. Jak sama nazwa wskazuje opłacany jest on od naszych zarobków.

Koniec kwietnia to data graniczna kiedy należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. To obowiązek każdego obywatela. Formularz PIT złożyć należy niezależnie od tego czy w minionym roku osiągnęliśmy jakikolwiek przychód. Nawet jeśli nic nie zarobiliśmy to i tak musimy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT, w którym wskażemy brak jakichkolwiek dochodów za mijający rok.

Ważne w tym wszystkim jest oczywiście to do jakiego urzędu złożymy swój formularz podatkowy. Jeszcze kilka lat temu przepisy mówiły o tym, że formularz podatkowy należy złożyć w urzędzie skarbowym zgodnie ze swoim miejscem zameldowania. Jednak kilka lat temu przepisy te uległy zmianie. Teraz liczy się adres zamieszkania. Zatem odpowiadając na pytanie jaki urząd skarbowy jest właściwy do złożenia przez nas formularza podatkowego odpowiedzieć należy, że ten zgodnie z naszym miejscem zamieszkania. Takie regulacje prawne bardzo ułatwiły życie wielu podatnikom. Żyjemy bowiem w czasach, w których wciąż się przenosimy. Nie ma już nic dziwnego w tym, że jesteśmy zameldowani w jednej miejscowości, ale tak naprawę żyjemy i mieszkamy w zupełnie innej. Rozliczanie się z podatku w urzędzie skarbowym zgodnie z miejscem zamieszkania w sposób zdecydowany ułatwia życie podatnikowi. Zwłaszcza w sytuacji kiedy jest on do urzędu wzywany celem złożenia takich czy innych wyjaśnień.

Oczywiście rozliczając się z fiskusem równie ważne jest to, aby zrobić to na prawidłowym formularzu. W innym wypadku takie rozliczenie będzie nieprawidłowe i urząd skarbowy wezwie nas do jego korekty. Lepiej zatem tego pilnować, aby w przyszłości nie narazić się na kłopoty.

http://smakowisko.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here