Rośliny pnące to idealny sposób na ozdobienie naszego balkonu czy ogrodu. Dzięki nim ożywimy przestrzeń i nadamy jej wyjątkowego charakteru. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pergoli ogrodowej, jaki zatem rodzaj wybrać do swojego wnętrza czy ogrodu?
Magia w naszym ogrodzie
Pergola ogrodowa pomoże stworzyć nam kwietny tunel oraz bramę, co wyglądać będzie niezwykle efektownie i cieszyć oko wszystkich dookoła. Dzięki niej nasz balkon lub ogród będzie bardziej tajemniczy, przytulny i uroczy. Jeśli chodzi o roślinność, mamy bardzo duży wybór i musimy kierować się własnymi preferencjami, w przypadku ich wyglądu. Najbardziej popularne są jednak róże, które urzekają nie tylko swoim wyglądem, ale również zapachem.
Pergola może zdobić naszą ogrodową altanę, która stanie się dzięki niej pewnego rodzaju schronieniem i miejscem wyjątkowym. Nie zawsze musi się wiązać to z dużych rozmiarów konstrukcją architektoniczną. Pergolę możemy znaleźć zarówno w małych, przydomowych ogródkach jak i wielkich ogrodach, gdzie właściciele mają po prostu większe pole do popisu.
Jak wykorzystać pergolę?
Pergola ogrodowa może również spełniać funkcję ścianki działowej w naszym ogrodzie – ściana stworzona z roślinności wygląda bardzo efektownie i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dzięki niej odseparujemy werandę czy miejsce na grilla od pozostałej przestrzeni ogrodowej. To także dobry pomysł by oddzielić się od blisko znajdującej się ulicy.
Wiele osób traktuje je jako kryjówkę przed innymi zwłaszcza, gdy znajduje się tam również ławeczka, wtedy jest dobrym miejscem na popołudniowy relaks, czy spożywanie wspólnych posiłków. Możemy również skryć w niej rzeczy, które niekoniecznie komponują się z resztą naszego ogrodu.
Pergola to idealny sposób na wykazanie się pomysłowością i kreatywnością. W tym przypadku mogą ponieść nas wodze fantazji przy jej aranżacji. Z reguły w naszym ogrodzie nie mamy zbyt wiele rodzajów krzewów czy drzew, decydujemy się na taką roślinność, która nie tylko estetycznie wygląda, ale również nie sprawia kłopotów w codziennej pielęgnacji.
Natomiast przy tworzeniu pergoli możemy zaszaleć i użyć nawet kilka rodzajów roślin pnących, dzięki czemu będzie wyglądała oryginalnie. Mamy tu pełne pole do popisu, jeśli chodzi o rodzaj, kolor czy wielkość roślinności. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest winorośl – wygląda bardzo korzystnie i jest łatwa w utrzymaniu.
Co więcej, możemy również pokombinować z materiałem, z którego wykonamy lub kupimy naszą pergolę. Pamiętajmy jednak, by dobrze komponowała się z resztą naszego ogrodu.
Pergola drewniana
Drewno jest materiałem naturalnym, stąd idealnie komponuje się z roślinnością. Wygląda bardzo przytulnie, elegancko i pasuje niemalże do każdego wystroju ogrodu. Decydując się na pergolę drewnianą mamy pewność, że nasz ogród będzie dobrze wyglądał, a każdy kto będzie w nim przebywał poczuje się wyjątkowo.
Taką pergolę możemy kupić gotową lub wybudować samą. Jeśli decydujemy się na drugą opcje musimy poczynić następujące kroki:
- Najlepiej zakupić gotowe elementy konstrukcyjne, a następnie złożyć je w całość. Są dostępne w tartakach, sklepach ogrodniczych, czy marketach budowlanych.
- Ważne, aby wcześniej ustalić jakiej wielkości będzie nasza pergola. Materiały konstrukcyjne dostępne są w różnych rozmiarach, więc jest w czym wybierać.
- Niezbędne do jej wykonania będą także drewniane kantówki lub okrąglaki, które posłużą za słupki oraz kratownice wykonane z drewna lub mniejsze belki na górę konstrukcji.
- Wszystkie elementy łączymy ze sobą za pomocą śrub, kątowników lub gwoździ. Pamiętajmy, by drewnianych słupków nie stawiać na ziemi, ponieważ zgniją od wilgoci, by temu zapobiec musimy wykorzystać metalowe kotwy.
- Cała konstrukcja musi być stabilna oraz wytrzymała, by udźwignąć ciężar roślin, śniegu, czy silne wiatry.
- Decydujmy się na dobrej jakości drewno, na przykład sosnowe, które idealnie nada się do budowy pergoli. Musi być ono odpowiednio zaimpregnowane przed szkodnikami, chorobami i czynnikami pogodowymi. Samemu także musimy wykonywać taki zabieg raz na jakiś czas.
Pergola metalowa
Możemy także zdecydować się na konstrukcję wykonaną z metalu, zazwyczaj kupujemy gotowe pergole w sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych. Metal jest tworzywem niezwykle trwałym i wytrzymałym, co stanowi jego ogromną zaletę. Nie ma tu problemu z wytrzymaniem ciężaru roślin, śniegu czy silnych wiatrów.
Wygląda równie estetycznie, nadając ogrodowi wyjątkowego charakteru. Nie jest jednak tak przytulne jak drewno i mniej przyjemne w dotyku. Musimy także wiedzieć, iż metalowa pergola latem bardzo szybko się nagrzewa i może poparzyć nie tylko nas, ale również rośliny.
Metal musi być także odpowiednio impregnowany, w innym przypadku szybko zardzewieje i będzie wyglądać bardzo brzydko.
Jaką roślinność najlepiej wykorzystać?
Do pergoli ogrodowych najbardziej nadają się takie gatunki jak:
- winorośl,
- winobluszcz,
- winnik,
- chmiel japoński,
- przywarka japońska,
- dławisz,
- milin amerykański,
- pnąca róża.