Wybór odpowiedniego ekogroszku to wbrew pozorom nie jest łatwy wybór. Różne marki, wartość opałowa, granulacja – wszystko to sprawia, że podjęcie decyzji nie jest wcale proste. Jaki ekogroszek wybrać, by w sezonie grzewczym cieszyć się przyjemnym ciepłem w całym domu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.
Ekogroszek – kiedy warto go kupować?
Wczesna wiosna to czas, kiedy sezon grzewczy się kończy, a coraz więcej osób przestaje myśleć o konieczności dogrzewania domu. Nic dziwnego – pogoda za oknem jest coraz lepsza, przyroda budzi się do życia, a ludzie coraz chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. Tymczasem to właśnie wiosna oraz lato są najlepszym czasem na kupowanie ekogroszku. Wówczas łatwiej o dostępność produktu, a zdarza się również, że jest on dostępny w nieco bardziej atrakcyjnej cenie niż w sezonie. Zatem po zakończeniu okresu grzewczego warto zamówić zapas ekogroszku na najbliższą zimę. Należy jednocześnie pamiętać, by przechowywać go w odpowiednich warunkach – najlepiej kupić groszek workowany (znajdziesz go np. na https://najlepszyekogroszek.pl/) – worki chronią opał przed wietrzeniem, umożliwiają jego łatwiejszy transport i sprawiają, że przechowywanie jest czystsze i bezproblemowe. Wszystko to sprawia, że po długich miesiącach od zakupu, ekogroszek zachowa wszystkie swoje właściwości i dobrze posłuży Ci, gdy jesień i zima zaczną o sobie ponownie przypominać.
Parametry dobrego ekogroszku
Na wydajność ekogroszku kluczowy wpływ mają jego parametry.
- Wartość opałowa ekogroszku
Wartość opałowa to bez wątpienia najważniejszy parametr dobrego ekogroszku. Oznacza ilość energii (ciepła), jaką można uzyskać ze spalenia 1 kilograma opału. Co do zasady, węgiel kamienny, z którego jest ekogroszek można podzielić na następujące przedziały wartości opałowej: 17-19 MJ/kg, 20-25 MJ/kg oraz 25-30 MJ/kg. Im wyższa wartość, tym więcej ciepła można uzyskać ze spalenia 1 kilograma groszku.
- Spiekalność
Spiekalność to kolejny, ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania ekogroszku. Spiekalność mierzy się za pomocą indeksu Rogi i optymalnie jest, kiedy RI=0. Jeśli nie chcesz częściej niż to potrzebne zaglądać do kotła, martwić się o szybkie zużycie opału, wydawać więcej pieniędzy na kolejne worki i częściej konserwować pieca, postaw na ekogroszek bez spieków.
- Popiół
Przeglądając różne rodzaje ekogroszku dostępne na rynku, warto sprawdzić również to, ile popiołu pozostaje po jego spaleniu. Im mniej, tym lepiej. Jeśli zostawia dużo popiołu, należy często opróżniać popielnik i czyścić kocioł. Dobrze jest zatem wybrać taki ekogroszek, którego zawartość popiołu oscyluje w granicach od 3 do max. 7%, dzięki czemu spalanie będzie bardziej efektywne, a piec dłużej Ci posłuży.
Do kluczowych parametrów ekogroszku należą również: niska zawartość siarki (max 0,8 – 1%) oraz jego niska wilgotność (poniżej 12%) – im, wyższa, tym gorsze spalanie.
Artykuł sponsorowany.