Burza to zwykle bardzo widowiskowe zjawisko meteorologiczne. Gdy mówimy o burzy, zwykle myślimy o burzy deszczowej najczęściej spotykanej w naszej szerokości geograficznej. Na świecie występują poza burzami deszczowymi również bardzo widowiskowe burze piaskowe i śnieżne.
Badacze cały czas dociekają, jak powstaje burza deszczowa, gdyż zjawisko to, od lat dokładnie badane, nie jest jednak wytłumaczone do końca.
Burze deszczowe to najczęściej spotykane burze na naszej planecie. Miejscem, gdzie jest najwięcej burz na świecie, jest jezioro Maracaibo w Wenezueli (Ameryka Południowa). Pioruny uderzają w tym miejscu przez 160 dni w roku, a liczba piorunów na kilometr kwadratowy przekracza 250. Ilość piorunów uderzających w ziemię na tym obszarze w niektóre dni osiąga liczbę tysiąc. Pioruny uderzające w pobliżu jeziora Maracaibo nazwano „błyskawicami z Catatumbo” (od nazwy rzeki wpływającej do jeziora Maracaibo), a zjawisko to trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa. Naukowcy do dzisiaj nie są w stanie do końca wytłumaczyć istoty tego fenomenu. Widowiskowość zjawisk występujących na tym obszarze przyciąga do Wenezueli wielu turystów niezrażonych trudnościami w dotarciu do tego regionu.
Krajem uznawanym za najbardziej burzowy jest Brazylia. Rocznie uderza w ten kraj 70 milionów uderzeń piorunów. Statystycznie oznacza to, że piorun uderza na terenie Brazylii raz na dwie sekundy.
W Europie krajem o największej ilości burz są Włochy. Ilość piorunów uderzających w tym regionie w okresie największego nasilenia burz wynosi 40 piorunów na kilometr kwadratowy. Jest to ilość duża, a jednak aż sześciokrotnie mniejsza od ich ilości na obszarze jeziora Maracaibo w Wenezueli.
Polska należy do krajów o średniej częstotliwości występowania burz w ciągu roku. Ilość dni burzowych jest w naszym kraju mocno zróżnicowana i wynosi od 15 dni na północy Polski do 35 w rejonie południowym. Najwięcej dni burzowych jest w rejonie Bieszczad, Tatr i na południe od Bielska-Białej. Ilość dni burzowych przekracza tutaj liczbę 35.