Nowoczesna tokarka CNC to zaawansowane urządzenie, które wyposażone jest w numeryczny układ sterowania. Maszyny CNC są w pełni zautomatyzowane, dlatego też wyróżniają się niespotykaną precyzją i wysoką wydajnością. Operatorzy tokarki CNC za pomocą specjalnego programu komputerowego wprowadzają wszystkie niezbędne parametry do obróbki wybranego materiału.
Co warto wiedzieć?
Szczegółowe dane wprowadzane przez operatora zawierają dokładne informacje na tema toru danego narzędzia, prędkości skrawania i głębokości posuwu. Operator podaje również ilość przejść narzędzia.
Pamiętać należy także o tym, że wprowadzane informacje powinny zawierać informacje na tema rodzaju skrawania. Możliwe jest nie tylko toczenie, ale również nacinanie gwintu, rozwiercanie oraz wiercenie. Nowoczesne maszyny umożliwiają coraz częściej profesjonalne frezowanie.
W nowych tokarkach operator może zaprogramować czas włączania i wyłączania chłodziwa. Dopiero po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych automat tokarski rozpoczyna obróbkę wybranego elementu.
Jak prawidłowo ustawić tokarkę?
Osoby początkujące najwięcej problemów mają w ustawieniem tokarki. Profesjonalna obrabiarka może służyć nie tylko do toczenia gwintów zewnętrznych, ale również do toczenia gwintów wewnętrznych. Jeżeli chodzi o toczenie gwintów zewnętrznych to są one znacznie łatwiejsze. Skupić należy się przede wszystkim na tym, aby posuw był równy podziałce gwintu. Należy umiejętnie zaplanować odpowiednią ilość przejść oraz właściwą głębokość gwintowania. Problemu nie ma wtedy, gdy tokarka posiada skrzynię posuwu oraz specjalną tabelę gwintów. W takiej sytuacji wystarczy jedynie wybrać odpowiednie nastawy dźwigni do konkretnych skoków.
Jak wspomniano powyżej znacznie trudniejsze jest toczenie gwintów wewnętrznych. Wynika to oczywiście z tego, że pojawiają się problemy z odprowadzaniem wiórów. Aby rozwiązać ten i wiele innych problemów warto skorzystać z długiego narzędzia tnącego. Operator powinien zadbać także o prawidłowe tłumienie wszelkich drgać.
Przy obrabiarkach półautomatycznych operator odpowiada nie tylko za zaprogramowanie, ale również za załadowanie materiału do obróbki. Resztę pracy wykonuje automatycznie maszyna.