Jeśli uczysz się historii w szkole, z pewnością słyszałeś kiedyś pytanie nauczyciela – co to jest feudalizm? Już widzę jak przewracasz oczami i myślisz „po co mi to wiedzieć?”. Być może masz rację i tak wiedza nigdy Ci się nie przyda. Być może przez całe życie decyzje będą podejmowane za Ciebie i nie będziesz odpowiedzialny za nic… Co jeśli jednak życie nie potoczy się po Twojej myśli i będziesz miał jakąkolwiek autonomię? Na jakiej podstawie będziesz podejmował świadome decyzje? Na kogo zagłosujesz w następnych wyborach? Zakładam, że głosujesz, choć być może już tutaj się rozmijam.
Znajomość historii jest nam potrzebna, choćby po to, by nie popełniać błędów naszych poprzedników. Już tyle zła zostało poczynione na świecie, że tylko ucząc się na porażkach naszych przodków jesteśmy w stanie bardzo dużo zmienić.
Wracając do tematu, co to jest feudalizm? Był to ustrój społeczno-gospodarczy, poprzedzał kapitalizm. Rozwijał się w rolnej gospodarce Europy. Cała własność ziemska była skupiona w rękach króla lub feudałów (szlachty, arystokracji). Niższy szczebel to wasale, którzy mogli mieć swoich poddanych. Na końcu hierarchii stał najprostszy chłop, który musiał na ziemi pracować. Miał na swojej głowie dosłownie wszystko. Część plonów musiał oddawać dla swojego feudała, część mógł zatrzymać.
Brzmi jak niewolnictwo? Trochę tak, ale pomysł ile podatków każdego miesiąca idzie z kieszeni Twoich lub Twoich rodziców do Skarbu Państwa. Nie zastanawiałeś się pewnie nad tym? Być może dlatego, że nie znałeś historii.