Alergia wziewna u dzieci pojawia się niejednokrotnie pomiędzy innym a trzecim rokiem życia, choć bywa diagnozowana także u starszych dzieci. Nadwrażliwość wziewną u dzieci należy leczyć, ponieważ zaniedbana może iść do astmy. Jakie są etiologie, sygnały, leczenie nadwrażliwości wziewnej u dzieci? Alergia wziewna u dzieci u może stanowić niezwykle ważne konsekwencje, ponieważ nieleczona może iść do astmy – część lekarzy uważa ją chociażby za jeden z pierwszych symptomów astmy. Jakie są etiologie, sygnały, leczenie nadwrażliwości wziewnej u dzieci?
Alergia wziewna u dzieci: typy alergenów
Alergeny wziewne można rozdzielić na:
1. zewnątrzpochodne (także nazywane jako sezonowe) czyli te, z którymi dziecko styka się na dworze – pyłki roślin (np. traw, drzew, pewne gatunki pleśni),
2. wewnątrzpochodne (także nazywane jako całoroczne) czyli te, z którymi dziecko styka się w domu – alergeny kurzu domowego, zwierząt (np. karaluchów, psa, kota, świnki morskiej, myszy, królika), pleśni i lateks.
Alergia wziewna u dzieci: etiologie
Nadwrażliwość wziewną wywołują niewidoczne gołym okiem, unoszące się w powietrzu cząstki, które łącząc się z błonami śluzowymi powodują reakcję alergiczną. Nadwrażliwość wziewną potrafią skutkować:
1. pyłki roślin wiatropylnych (drzewa, trawy, chwasty),
2. roztocza kurzu domowego (mikroskopijne pajęczaki, które lubią nieodkurzane dywany, niewietrzoną pościel, nieprane zasłony i różne gorące oraz wilgotne miejsca w domu,
3. zarodniki grzybów oraz pleśni (są w powietrzu jesienią, w budynku w ciągu mrozów),
4. sierść zwierząt (niejednokrotnie kota, psa, konia),
5. wełna,
6. pierze.
Sygnały nadwrażliwości wziewnej u dzieci
Jest niezwykle wiele symptomów towarzyszących nadwrażliwości wziewnej wśród dzieci. Są one w szczególności uzależnione z tego na co dane dziecko ma alergie, jaka substancja ją powoduje a co wchodzi w sklep danego alergenu.
Najczęstszymi sygnałami nadwrażliwości wziewnej wśród dzieci jest:
– katar,
– podrażnienie oczu,
– kichanie,
– trudności w oddychaniu,
– znamienny zacisk gardła,
– kaszel oraz różne.
Sygnały nadwrażliwości wziewnej u dzieci potrafią się zwiększać czy minimalizować w współzależności od pory roku oraz poziomu stężenia alergenu w powietrzu.
Alergia wziewna u dzieci a alergia krzyżowa
Alergia wziewna u dzieci może powodować alergie krzyżowe – dziecko uczulone np. na pyłki brzozy może reagować uczuleniem na alergeny pokarmowe (np. jabłka).
Alergia wziewna u dzieci: leczenie
Leczenie nadwrażliwości wziewnej u dzieci należy podjąć od udania się do specjalisty alergologa jaki w specjalny sposób dokona zdiagnozowania oraz postawi ostateczna diagnozę. Być że w tym celu zaleci przeprowadzenie badań czy testów uczuleniowych.
Alergia wziewna u dzieci nie jest uleczalna. Do dzisiaj dnia nie wynaleziono na nią lekarstwa, jest tylko realna możliwość łagodzenia czy minimalizowania symptomów jej towarzyszących. Specjaliści praktykują również wykorzystywanie preparatów antyhistaminowych i preparatów na podstawie sterydów które że nie są pozbawione efektów ubocznych dla dzieci.
W leczeniu wśród najmniejszych chorych wykorzystuje się immunoterapię. Zabieg tenże wykorzystywany jest w celu zminimalizowania wrażliwości na konkretny alergen powodujący niepokojące sygnały.
W wypadku alergii wziewnych wśród dzieci dopuszcza się również wykorzystywanie zastrzyków przeciwalergicznych.
Polecane jest by możliwie jak niejednokrotnie wietrzyć pomieszczenia zamknięte tak by w dużym stopniu pozbyć się alergenów wywołujących alergie wziewną u dziecka. Wyeliminowanie przedmiotów jakie potrafią być źródło czy pośrednio przyczyniać się do wzrostu innych form życia wywołujących nadwrażliwość u dziecka. Do przedmiotów takich możemy zakwalifikować dywany, wykładzin dywanowe, zasłony, liczne zabawki. Alergie wziewna na roztocza u dziecka można zmniejszyć przez zakup specjalnych pościeli syntetycznych których nie tolerują roztocza. W wypadku alergii wziewnej dziecka na pyłki poleca się odcięcie dopływu świeżego powietrza w pokoju w którym ono jest przynajmniej w czasie nadmiernego pylenia. Dzieci to bardzo bezbronna część chorych. Niestety oprócz nadwrażliwości wziewnych, pokarmowych są również uczulenia na jad np. owadów. Niejednokrotnie ugryzienie osy, pszczoły lub trzmiela może powodować za sobą niezwykle ogromne w skutkach konsekwencje. Powstający obrzęk czy zasinienie w współzależności od miejsca ukąszenia potrafią skończyć się chociażby zgonem. Czasem u dzieci pojawiają się tak nazywane reakcje krzyżowe. Znaczy to że dziecko jakie jest uczulone na pyłki może doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu jabłka, bo jest ono w sobie białko podobne do tego nowego w pyłku. Jeszcze częściej obserwowane jest uczulenie najmłodszej grupy chorych na środki, antybiotyki. Zdarza się że alergia może zostać stworzona przez środek profilaktyczny, zalecany np. w aptekach. Do popularnych alergenów należą także chemikalia znajdujące się w kosmetykach oraz materiałach do prania. Kontakt z nimi może spowodować swędzącą wysypkę u dziecka.
Alergia wziewna u dzieci: szczepionki podjęzykowe
Szczepionki podjęzykowe, w formie pigułek lub kropli, są obecnie najnowocześniejszą dostępną formą leczenia nadwrażliwości u dzieci od 5. roku życia. Odczulanie podjęzykowe jest formą odczulania, której efektywność oraz bezpieczeństwo zostały potwierdzone klinicznie.