Zainfekowanie układu moczowego występuje niejednokrotnie wówczas, gdy bakterie kolonizują obszary intymne – drogą wstępującą, rzadziej krwiopochodną czy limfatyczną. Ze powodu na budowę anatomiczną, kobiety częściej cierpią na ZUM. Im więcej osoba miała zabiegów wykonywanych w obszarze dróg moczowych, tym ryzyko zapadnięcia na ZUM również jest większe. Głównymi bakteriami wywołującymi dolegliwość są E. coli (70-95%). W drugich wypadkach Enterobacteriaceae oraz Staphylococcus saprophyticus.

Typy choroby dróg moczowych

Zapalenie cewki moczowej – niebezpieczna oraz nieprzyjemna przypadłość. Powoduje ucisk, świąd oraz palenie przy oddawaniu moczu. Warto zareagować od razu. Nieleczone choroby dróg moczowych doprowadzają do przejścia dolegliwości w stan ciągły oraz do rozprzestrzenienia się zakażenia na różne organy.

Zapalenie pęcherza – jesteś na nie jeśli odczuwasz liczne parcie na mocz, powszechnie musisz dążyć do ubikacji, a w rezultacie oddajesz niedużą ilość moczu. Zapaleniu pęcherza wtóruje także silny, kłujący ucisk w strefie nad łonowej. Warto wiedzieć, iż najpopularniejszą etiologią zapalenia są bakterie, które dostały się do pęcherza przez cewkę moczową.

Zapalenie nerek – drugi element układu moczowego zaatakowany przez bakterie. Zapaleniu wtórują uciski w strefie nerek, temperatura związana z dreszczami, wymioty, mdłości, zmęczenie, uciski brzucha i uciski głowy. Przy tej choroby oddawanie moczu jest utrudnione. Przy zapaleniu nerek należy zbadać mocz oraz krew. Można również zrobić USG jamy brzusznej oraz urografię. Zapalenie nerek może doprowadzić do ich niewydajności.

Bakteriuria bezobjawowa – nie powoduje charakterystycznych zmian lub choroby. Podczas analizowania moczu także wszystko jest w normie. Bakteriurie znajduje się podczas np. badań kontrolnych. W ciągu moczowym wyróżnia się blisko 100 000 drobnoustrojów przypadających na 1 ml. Nie można jej ignorować. U kobiet w ciąży może wywołać przedwczesny poród czy zagrażać życiu dziecka.

Sygnały dyżuryczne zapalenia pęcherza

Ze powodu na anatomię dróg moczowych kobiet, to one częściej cierpią na ZUM. O uczącej się choroby świadczą sygnały dyzuryczne:

częstomocz,

naglące oraz uciążliwe naciskania na pęcherz,

ucisk w strefie podbrzusza.

Przy ciężkim, niepowikłanym zapaleniu dolnych dróg moczowych głównymi sygnałami klinicznymi są parcia, częstomocz oraz ucisk w dolnej części brzucha. Przy niepowikłanym odmiedniczkowym zapaleniu nerek sygnałami są temperatura, dreszcze oraz ucisk w strefie lędźwiowej. O powikłanym ZUM potrafią świadczyć wszystkie wysoce wymienione sygnały.

Czym grożą nieleczone infekcje dróg moczowych?Choroby dróg moczowych, co robić, gdy się pojawią?

Przy pojawieniu się symptomów dyzurycznych choroby dróg moczowych należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi wywiad i potrzebne analizowania, które pozwolą określić, na jaki sposób choroby choruje chory. Cierpiący, którzy skarżą się na częstomocz, naglące parcia, ucisk w strefie podbrzusza, a byliśmy w obecnym okresie wykonywane sposoby na pęcherzu moczowym, z wielkim prawdopodobieństwem można zidentyfikować silne zapalenia pęcherza moczowego. Zainfekowanie układu moczowego u panów jest niezwykle rzadko. Męska anatomia układu moczowego i wartości antyseptyczne wydzieliny stercza efektywnie przeciwdziałają ZUM. Jeśli mężczyzna ma na tę choroba, to w znacznej części etiologią są przeróżnego typu wady anatomiczne. Specjaliści szacują, iż u od 50 do 70% pacjentek, jakie nie są w ciąży, system moczowy wyjaławia się instynktownie, jednak sygnały dyzuryczne potrafią być chociażby przez parę miesięcy. Niejednokrotnie spotykanymi środkami, które kojarzy się przy zapaleniu pęcherza, są fluorochinolony i trimetoprim-sulfametoksazol, wykorzystywane w kilkudniowej kuracji. Nitrofurantoinę składa się minimum 7 dni, by środek mógł żyć w całości skuteczny.

Nie lekceważ symptomów

Mnóstwo osób, u których pojawiają się problemy przy oddawaniu moczu, bagatelizuje tenże kłopot, pozwalając na samoistne jego wyleczenie. Niestety, że nie zadbamy dobrze o system moczowy, konsekwencje potrafią być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Niejednokrotnie (ok. 90 procent wypadków) etiologią zakażeń dolnych dróg moczowych jest bakteria Escherichia coli, odmiennie nazywana pałeczką kałową, bo niejednokrotnie żyje w jelicie grubym. Taka bakteria szybko może przedostać się do cewki moczowej, a potem do pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza jest najpopularniejszą dolegliwością układu moczowego). Naturalne procesy obronne zwykle blokują przedostanie się bakterii dalej, czasem zdarza się natomiast, iż wędrują one aż do nerek.

Leczenie choroby dróg moczowych

Odpowiedni mocz winien być barwę słomkową. Gdy system moczowy został zainfekowany mocz może być mętny, może pojawiać się w nim krew. Badanie moczu najlepiej wykonywać raz w roku, a w wypadku ciąży – raz w miesiącu. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym wyższe możliwości na dobre oraz duże wyleczenie. Zaniedbane zakażenia dróg moczowych potrafią wejść w stan ciągły. Wtedy leczenie będzie niezwykle trudniejsze. Choroby dróg moczowych leczy się antybiotykami. Wcześniej wykonywa się antybiogram, który umożliwia dowiedzieć się która bakteria na który antybiotyk będzie wrażliwa. Leczenie niejednokrotnie wymaga bycia w łóżku oraz częstego wydalania moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here