Zdrowe odżywianie

Coraz więcej osób jest w dzisiejszych czasach zainteresowanych zagadnieniem zdrowego odżywiania. Powszechnie wiadomo, że jesteśmy tym, co jemy. Oznacza to, że wszystko co ląduje na naszym talerzu, a potem w żołądku, ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia.
Podstawą codziennej, zdrowej diety są warzywa i owoce. Światowa Organizacja Zdrowia umieściła je w podstawie piramidy zdrowego żywienia.
W poprzedniej wersji piramidy w podstawie znajdowały się produkty zbożowe. W obecnej formie piramidy, również są obecne, ale na „wyższym piętrze”.
Oznacza to, że warzywa i owoce powinny towarzyszyć każdemu posiłkowi. Spożywając pięć ich porcji każdego dnia zapewniamy sobie zdrowie i dobre samopoczucie.
Zbilansowanej diecie nie powinno towarzyszyć pytanie: „ile kalorii dziennie spożywać”, ale „jakie produkty spożywać”. Układając swój jadłospis według piramidy zdrowego żywienia, nie powinniśmy się martwić o ilość kalorii, ponieważ wyklucza ona z diety elementy najbardziej niezdrowe, jak fast-foody, słone i słodkie przekąski, słodkie gazowane napoje. A to właśnie takie produkty są głównymi winowajcami nadwagi i otyłości.
Niestety, pomimo rosnącej świadomości społecznej o tym co powinno się jeść a czego unikać, otyłość wciąż definiuje się jako chorobę cywilizacyjną.
Aby dziecko mogło jej uniknąć w dorosłym życiu niezwykle ważną rolę mają do spełnienia rodzice – muszą zaszczepić w małym człowieku zdrowe nawyki żywieniowe. Jest to nie lada wyzwaniem, gdy dziecko widzi w każdym sklepie półki uginające się od niezdrowych przekąsek. „Zagrożeniem” mogą być również dziadkowie, którzy chętnie ukochanemu wnusiowi kupią słodycze.
Dziecko należy też od najmłodszych lat wpajać potrzebę ruchu. Najlepiej w tej sytuacji będzie działał na dziecko dobry przykład rodzica. Jeśli mama i tata będą jedli niezdrowo a sport będą widzieć tylko na ekranie telewizora, to trudno oczekiwać, że samym tylko mówieniem zaszczepią w dziecku zdrowe nawyki, bardziej prawdopodobne, że mały człowiek będzie naśladował rodziców, również w tym, to mu nie służy.

http://www.geostrefa.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOlej silnikowy
Następny artykułPrawo jazdy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here