zapalenie zatok

 Ból głowy, mocny katar i duszący kaszel – jakie schorzenie przypominają nam te objawy? Oczywiście, to zapalenie zatok. Są to jedynie niektóre objawy, bowiem jest ich zdecydowanie więcej, ale wymienionej powyżej należą do tych najbardziej i najczęściej spotykanych. Zapalenie zatok może nas dopaść o każdej porze roku, szczególnie podczas przeziębienia lub przewiania. Osoby skłonne do łapania tego schorzenia muszą zatem ciepło ubierać się w jesienno-zimowe wieczory, a także być ostrożnym jeśli chodzi o jakiekolwiek przeciągi, by nie złapać żadnego przeziębienia. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tej chorobie i co zrobić, jeśli zauważymy jakieś niepokojące symptomy zapalenia zatok. Oczywiście, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, który przepisze nam odpowiednie tabletki.

Trzy postacie

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak zapobiegać zapaleniu zatok, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak brzmi definicja tego dokuczającemu nam schorzenia. Otóż według definicji jednak z medycznych książek, zapalenie zatok  to choroba błony śluzowej jednej lub kilku zatok przynosowych przebiegająca zawsze z zapaleniem błony śluzowej nosa. Specjaliści również sporządzili klasyfikację tego schorzenia. W tej klasyfikacji wyróżniamy ostre zapalenie zatok, które teoretycznie jest „najlepsze”, bowiem można je szybko wyleczyć bez pozostawienia uszczerbku na zdrowiu. Dużo gorsze jest nawracające ostre zapalenie. Polega ono na tym, że po wyleczeniu zapalenie zatok wraca do jakiś czas i jest trudne do ostatecznego pokonania. I w końcu wyróżniamy przewlekłe zapalenie zatok, którego nie wyleczymy zwykłymi tabletkami z apteki bez recepty. W tym miejscu zdecydowanie jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza najlepiej do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań będzie mógł postawić nam wzorową diagnozę prowadzącą do wyleczenia schorzenia.

skuteczne sposoby na zapalenie zatok

Męczący ból

Jeśli dopada nas zapalenie zatok, wówczas trudno realizować się w pracy zawodowej, społecznej lub tryskać dobrym humorem w mieszkaniu wśród rodziny. Zapalenie zatok może zaatakować szczękę, a wtedy takie zapalenie nazywa się zapaleniem szczękowym zatok. Ból wtedy rozprzestrzenia się w okolicach twarzy, policzków oraz zębów. Jeśli narzekamy na ból umiejscowiony w okolicach czoła, wówczas mamy do czynienia z zapaleniem czołowym zatok. I wreszcie trzeci rodzaj zapalenia zatok to zapalenie zatok sitowych. Wtedy dochodzi do bardzo mocnego bólu głowy, jest to wręcz ból głowy przypominający migrenę.

 

Zapalenia zatok nie możemy zlekceważyć. Zatem jeśli zauważymy wymienione powyżej objawy u nas lub u naszych dzieci, wówczas należy udać się na badania, na które skieruje nas lekarz laryngolog. Tylko szybka próba podjęcia leczenia zapewni i zagwarantuje równie szybki powrót do zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here