fibromalgia

Jedną z bardziej tajemniczych chorób, których źródło do tej chwile nie jest znane, jest fibromialgia. Być może wielu osób chociażby nie miało możliwości do tej chwili słyszeć o niej, i tym bardzo nie wiedzą one, jakie sygnały powoduje. Długotrwałe uciski mięśni oraz kości bez wyraźnego powodu, uporczywe zmęczenie lub długotrwała bezsenność to tylko podstawowe etiologie tego zaburzenia. Powszechnie takie choroby zwala się na różne dolegliwości oraz wykorzystuje nieskuteczne kuracje, a jednak źródłem tego każdego może być tak fibromialgia.

Co to jest fibromialgia

Fibromialgia tylko od niedawna została doceniona za jednostkę chorobową, a wielu specjalistów w dalszym przeciągu jej nie chce zaakceptować. Wynika to same z tego, iż jej sygnały są mało kluczowe, powszechnie przypominają inne zaburzenia, co zdecydowanie uniemożliwia jednoznaczną diagnostykę. Powszechnie chorzy odbywają długie wędrówki po innych specjalistach, leczą się na mnóstwo różnych chorób dających podobne objawy, co w rezultacie uniemożliwia poznanie oraz podjęcie odpowiedniej kuracji. Generalnie fibromialgia cechuje się uporczywym, przewlekłym uciskiem mięśni oraz stawów, a również pojawianiem się miejsc o nadmiernej wrażliwości na dotyk oraz nacisk. Oprócz bólu są różne choroby, na przykład zmęczenie lub schorzenia snu, które poprzez własną uciążliwość potrafią zdecydowanie wpłynąć na normalne działanie. Fibromialgię składa się z nieprawidłowym odczuwaniem bólu, pomimo iż do celu nie wyjaśniono mechanizmu tego zjawiska. Podejrzewa się, iż pojawia się zbytnia pobudliwość struktur, jakie są winne za przewodzenie ucisku w środku oraz rdzeniu kręgowym. Jednym z bardzo ważnych symptomów jest zmniejszony stopień serotoniny, czyli substancji, która również bierze wkład w odczuwaniu choroby bólowych.

przyczyny fibromalgii

Etiologia  fibromialgii

Współczesna medycyna nie może jeszcze również odpowiedzieć na pytanie, co jest czynnikiem powstawania fibromialgii. Jest ona u paru procent naszego społeczeństwa, zdecydowanie częściej u kobiet aniżeli u panów, niejednokrotnie w wieku 30-50 lat. Specjaliści podejrzewają, iż za występowanie symptomów jest dostępnych parę elementów, które wzajemnie potrafią również na siebie oddziaływać. Przede wszystkim komunikuje się kwestie psychiczne, czyli silny uraz psychiczny, ciągły stres lub niskie poczucie wartości. Z wielkim prawdopodobieństwem będą to same zakażenia oraz różne dolegliwości.

Jak można leczyć fibromialgię

Pomimo iż specjaliści jeszcze niewiele wiedzą na temat fibromialgii, to nie znaczy iż należy unikać kontaktu z nimi. Wręcz odwrotnie, należy zaczerpnąć z ich pomocy, ponieważ leczenie może znacząco usprawnić komfort życia. Współczesna medycyna nie zna jednego lekarstwa na to zaburzenie. Mnóstwo leków może natomiast pomóc w zwalczeniu symptomów, przy dobrym stosowaniu. Więc również cierpiący powszechnie otrzymują środki antydepresyjne, środki przeciwzapalne oraz niesteroidowe środki przeciwzapalne. Poza farmakologią istotne są również zmiany połączone z normalnym życiem. Gdy będzie taka możliwość, to należy usunąć czy ograniczyć monotonne zajęcia. Bardzo ważne jest pozbycie się lęku, odpoczynek oraz odprężenie są bardzo ważne dla ograniczenia niepożądanych symptomów. A nie można zapominać o ruchu, pomimo iż często będzie toż posiadało wielkie wyzwanie. Szczególnie na starcie każdy trening będzie miał kłopot, jednak z czasem pokaże się, iż niezwykle on działa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here