Trudność uzyskania oraz zachowania wzwodu, kiedyś określane impotencją, dzisiaj jest zaburzeniem, jakie można leczyć (1). Przy leczeniu schorzeń erekcji bardzo istotny jest tryb życia oraz dieta. O czym należy pamiętać?

Czym są kłopoty z potencją?

Specjaliści definiują kłopoty z potencją jako trudność czy niezdolność uzyskania oraz zachowania wzwodu członka wystarczającego do satysfakcjonującego odbycia stosunku płciowego. Dodatkowymi sygnałami są: dyskomfort, pogorszenie się relacji z partnerem płciowym. burzeń erekcji nie uważa się za odrębną jednostkę chorobową. Zazwyczaj jest toż symptom różnych chorób czy nieprawidłowego działania organów czy systemów organów – zwłaszcza dotyczące układu sercowo-naczyniowego. Sygnały kłopotów z potencją zazwyczaj narastają powoli oraz łączy się to głównie z nadciśnieniem oraz nadmiarem cholesterolu. Gdy sygnały pojawiają się dosyć szybko, to etiologii znajduje się w czynnikach psychologicznych, np. dużym stresie.

Tryb życia przyczyniający się do kłopotów z erekcją podczas stosunku:

długie siedzenie, np. przed komputerem,

palenie tytoniu,

zbytnie spożycie alkoholu,

narkotyki (opioidy, marihuana, kokaina),

otyłość,

stres oraz przemęczenie.

Słaba erekcja a stres

Ciągłe rozciągnięcie nerwowe jest dzisiaj stałym elementem męskiego życia. Słaba erekcja może wynikać ze lęku oraz osłabienia. Stres powoduje w systemie mężczyzny szereg niekorzystnych zmian oraz negatywnie działa na jego bycie. Zaburza również męskie libido. Długotrwały stres sprawia, iż w ciele mężczyzny zmienia się gospodarka hormonalna. Nieprawidłowe się liczby glikokortykosteroidów, katecholamin oraz prolaktyny. Prolaktyny jest zbyt wiele, a za mało testosteronu, co powoduje obniżeniem płodności oraz spakiem libdo. Ciągły stres to także zbytnia produkcja kortyzolu, który powoduje składanie się dodatkowej tkanki tłuszczowej, a otyłość także doprowadza do spadku sprawności fizycznej.

Jak leczyć impotencję?

Impotencję, chociażby będącą w młodym wieku, można dziś efektywnie leczyć. Popularne są farmakologiczne, psychologiczne oraz operacyjne formy leczenia schorzeń erekcji.

Formy farmakologiczne:

selektywne oraz odwracalne inhibitory fosfodiesterazy rodzaju 5 (PDE5) – sildenafil, wardenafil, tadalafil,

inne środki doustne dopasowane w współzależności od oceny procesów występowania schorzeń – trazodon, bupropion, apomorfina, testosteron, bromokryptyna, johimbina,

iniekcja do ciał jamistych członka (zastrzyków) – alprostadyl (prostaglandyna E1),

iparaty próżniowe.

Leczenie operacyjne:

protezowanie członka,

udrożnienie naczyń członka.

Fizjoterapia:

ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Formy psychologiczne:

edukacja fizyczna oraz poradnictwo seksualne,

formy behawioralne oraz treningowe.

Styl życia a problemy z potencjąZdrowa dieta

O dobra kondycję organizmu najlepiej zadbać przez zdrową dietę, zgodnie z popularnym przysłowiem „jesteś tym, co jesz”. Niezbędne jest unikanie potraw bogatych w szkodliwe tłuszcze oraz cukry, których wielką liczba można odnaleźć w życiu rodzaju fast food czy artykułach bardzo przetworzonych. Dla zdrowia niezbędne jest samodzielne gotowanie w domu, uwzględnienie w diecie warzyw oraz owoców, a również nabiału, ryb oraz chudego mięsa. W przypadku niskiego libido można od czasu do czasu dodawać potrawy uchodzące za afrodyzjaki, czyli owoce morza (szczególnie ostrygi oraz krewetki), arbuzy, brzoskwinie i imbir lub gałkę muszkatołową. Niezbędne jest również zerwanie z nałogami, szczególnie z paleniem papierosów. Alkohol jest dozwolony, jednak w niewielkich dawkach, najlepiej czerwone wino.

Uprawianie sportu

Innym istotnym elementem, który zwiększa sprawność całego organizmu, a przy tym sprawność fizyczną jest ruch. Uprawianie sportu, szczególnie biegania, pływania czy jazdy na rowerze odmładza organizm oraz usprawnia przepływ krwi, tak istotny dla uzyskania erekcji. Wystarczy blisko jednej godziny trzy razy w tygodniu, by organizm odczuł zmianę. W przypadku, jeśli wymienione wyżej sporty są za obciążające, można rozpocząć od zwykłego spaceru na świeżym powietrzu, najlepiej systematycznie.

Profilaktyka schorzeń erekcji

Choć popularne są dziś skuteczne formy leczenia kłopotów ze wzwodem, to ogromnie istotna jest profilaktyka schorzeń erekcji. Przez to, iż kłopoty z potencją są zazwyczaj sygnałami różnych chorób, należy wyleczyć te dolegliwości czy im zapobiegać. Mężczyzna może usunąć elementy ryzyka, czyli polepszyć swój tryb życia. Zmienić swój sposób żywienia się najlepiej wprowadzając zasady tzw. kuracji śródziemnomorskiej, z ogromną ilością warzyw, przetworów zbożowych, ryb, a małą tłuszczów zwierzęcych oraz czerwonego mięsa. Więcej ruszać się na świeżym powietrzu, ograniczyć picie alkoholu, zupełnie usunąć papierosy oraz narkotyki. Istotna jest te okresowa kontrola zdrowia, walka ze stresem oraz wystarczająca ilość snu. leżność pomiędzy sposobem żywienia się, trybem życia i libido oraz sprawnością fizyczną jest bardzo ważna. Niedobory czy braki pewnych elementów pokarmowych przyczynia się do obniżenia czy utraty pożądania płciowego. Odpowiedni tryb życia, czyli zbilansowana dieta oraz aktywność ruchowa potrafią podnieść libido oraz przyczynić się do zwalczania i zapobiegania kłopotów z erekcją chociażby w młodym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here