Zdrowa oraz piękna cera uważana jest współcześnie za wyznacznik młodości i atrakcyjności. Producenci kosmetyków, jak także eksperci z branży dermatologicznej poszukują zatem bardziej atrakcyjnych oraz dobrych sposobów na efektywną pielęgnację cery. Składa się, iż zdrowa skóra jest w zasięgu każdego, wystarczy dobrze oraz świadomie o nią zadbać. Codzienna pielęgnacja winna więc uwzględniać parę ważnych elementów mineralnych, które w zdrowy sposób wspomagają kondycję skóry.
Jakie elementy mineralne są potrzebne dla odpowiedniej cery?
Jest szereg substancji, których pozytywne wpływanie na skórę zostało potwierdzone oraz stosowane jest w kosmetologii. Wśród nich wymienić można parę witamin, będących niezbędnymi składnikami wielu kosmetyków oraz pozostałych kosmetycznych środków, wykorzystywanych do pielęgnacji. Witamina E wydaje się jedną z ważnych, ponieważ powszechnie określana jest eliksirem młodości, wykazuje bowiem duże funkcjonowanie hamujące mechanizmy starzenia się skóry. Jej efektywność w środkach kosmetycznych wynika ze możliwości dogłębnego przenikania do powierzchni skóry, w jakich dzięki jej obecności zaczyna się mechanizm odbudowy błony komórkowej. Jest ona wzmocniona, co skutkuje wzrostem elastyczności i jędrności skóry, jak i zoptymalizowaniem jej poziomu nawilżenia. Równie istotnym czynnikiem pielęgnacji skóry jest witamina C – jej dobre wpływanie na cerę wynika ze stymulacji ceramidów, będących komponentem powłoki zrogowaciałej naskórka. Są one winne za stopień nawilżenia skóry, a ich wystarczająca ilość determinuje jędrność oraz spowalnia mechanizmy starzenia. Kwas askorbowy zauważalnie rozjaśnia cerę oraz zwiększa jej koloryt. Witamina C wspiera procesy regeneracyjne, redukuje zmarszczki i poprawia elastyczność oraz walory estetyczne skóry. Co istotne – w środkach kosmetycznych witamina C wykorzystywana jest jako tożsama z rutyną. Kolejną ważną substancją, pozytywnie wpływającą na skórę jest witamina A – uelastycznia skórę, likwiduje zmarszczki i obniża przebarwienia, potęgując również produkcję kolagenu.
Dieta na ładną cerę – które artykuły efektywnie pomogą na zmarszczki?
Pomijając pielęgnację, podejmowaną przez zewnętrzne wykorzystywanie kosmetyków, które w naszym składzie mają wymienione powyżej witaminy, warto zadbać kompleksowo o organizm oraz skórę, jako jego element. Stąd równie istotna okazuje się systematycznie wykorzystywana dieta, która winna uwzględniać zoptymalizowaną zawartość wybranych elementów mineralnych. Witaminę E odnaleźć zatem można w olejach: słonecznikowym, rzepakowym oraz sojowym, jak i w oliwie, kiełkach pszenicy, orzechach oraz migdałach. Mają ją również zielone warzywa. Witamina C powszechnie utożsamiana jest z cytrusami, z kolei rutynę, jako element powszechnie używany w kosmetykach, odnaleźć można w jabłkach, czarnych jagodach i ziołach – dziurawcu, czarnym bzie oraz fiołku trójbarwnym. Ciekawym elementem, który miany jest za swoiste odkrycie kosmetologii, jest kwas migdałowy, który efektywnie niweluje suchość skóry. Stosowany w kosmetykach, w naszej zwykłej formie jest w migdałach, wiśniach oraz morelach.
Zdrowie oraz uroda w każdym wieku – kompleksowa pielęgnacja skóry kosmetykami oraz dietą
Mając świadomość wpływu wspomnianych elementów oraz witamin na kondycję skóry, można świadomie wybierać kosmetyki, weryfikując ich skład pod kątem skuteczności. Warto też pamiętać, iż optymalna pielęgnacja skóry, wraz z prawidłową dietą pomogą kompleksowo zadbać o cerę, co z pewnością wygeneruje efekt odpowiedniej oraz zadbanej skóry. Najistotniejsze w życiach pielęgnacyjnych jest oczyszczanie i nawilżanie, które wspomagane odżywianiem witaminami, pozwoli osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Również warto dbać o ochronie skóry przed szkodliwymi elementami zewnętrznymi oraz czerpać z kosmetyków, zawierających dobrze skuteczne filtry. Istota rozsądnej oraz efektywnej pielęgnacji skóry narasta wraz z wiekiem.
Cynk
Cynk bierze wkład w wytwórczości białek, w tym hormonów oraz DNA. Odpowiada również za odpowiedni stan błon komórkowych. Ma funkcjonowanie antyoksydacyjne, dzięki któremu spowalnia mechanizmy starzenia skóry. Uważany jest także za element wspomagający leczenie trądziku. Niedobory cynku doprowadzają do wypadania włosów, zmian skórnych przypominających łuszczycę i pogorszeniu gojenia ran.
Bogatym źródłem cynku są mięsa, ryby, jaja, pełnoziarniste artykuły zbożowe, orzechy oraz warzywa strączkowe. Warto zobaczyć, iż cynk pochodzący z artykułów zwierzęcych jest łatwiej przyswajalny aniżeli cynk zamknięty w artykułach roślinnych.
Selen
Selen jest innym pierwiastkiem o wartościach przeciwutleniających, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu oraz niszczeniu skóry. Zmniejsza również toksyczne funkcjonowanie metali ciężkich w systemie. Niedobory selenu przejawiają się łamliwością włosów oraz paznokci, wzmagają również kłopot wypadania włosów.
Miedź
Ma wielki nacisk na utrzymanie dobrego stanu cery. Bierze wkład w wiązaniu kolagenu oraz elastyny – białek odpowiedzialnych za sprężystość oraz elastyczność skóry. Odpowiada za utrzymanie struktury keratyny, głównego składnika naskórka, włosów oraz paznokci. Jest w również wytwórczości melaniny, barwnika nadającego skórze kolor.