praca przy komputerze - oczy

W pracy spędzasz 8 godzin przed monitorem komputera, w relacji do domu piszesz smsa, patrząc na ekran komórki, a w domu siadasz przed telewizorem? Twoje oczy przez cały okres działają na największych obrotach, więc potrzebują wzmożonej ochrony oraz troski. Dowiedz się, jak dbać o wzrok przed komputerem.

Suche oczy– jak zidentyfikować?

Suchość oczu jest dosyć popularnym zaburzeniem. Najczęstszymi sygnałami zespołu suchego oka są: palenie, dyskomfort, suchość oczu lub odczucie piasku w oku. Choroby te potrafią być spotęgowane przez ciągłe pozostawanie w suchych oraz klimatyzowanych wnętrzach, spędzanie paru godzin przed telewizorem czy na długim czytaniu książek. Natomiast ważnym winowajcą jest komputer. Długa praca przed monitorem sprawia, iż zdecydowanie rzadziej mrugamy, przez co wysuszeniu ulegają nasze oczy. W konsekwencji pojawia się odczucie suchości lub ucisk.

Warto wspomnieć, iż jest część elementów, która sprzyja wzrostowi zespołu suchego oka. Są to:
•czas przekwitania,
•starszy wiek,
•urazy oraz przebyte dolegliwości,
•zabiegi laserowej korekty wzroku.

Zmęczone oczy– jak zapobiegać?

Przede wszystkim ważne jest przestrzeganie paru istotnych zasad. Pamiętajmy, iż za duża praca przy komputerze może spowodować syndrom widzenia komputerowego, czyli ogólne zmęczenie oczu. Po pierwsze, przerwa w pracy przy komputerze nie rzadziej aniżeli co 30 minut. Po drugie, odległość od monitora winna wynosić minimum 70 centymetrów. Po trzecie, ćwiczenia oczu. Warto spoglądać w dal, a również mrugać. To da naszym oczom odpocząć oraz dobrze je nawilżyć. Po czwarte, przerwę możemy także zastosować na krótki spacer. Po piąte dokładnie wywietrzmy pomieszczenie, w którym pracujemy. Po szóste, jeśli poczujemy palenie oczu, warto sięgnąć po krople. Ważnym zadaniem „sztucznych łez” jest przywrócenie właściwego nawilżenia gałek ocznych. Winni wybierać środki bez sztucznych dodatków oraz konserwantów, bo potrafią one podrażniać oczy. Krople możemy wykorzystywać parę razy na dzień czy profilaktycznie przed pracą z komputerem.

Suplementy na oczy

Na rynku osiągalnych jest mnóstwo suplementów poprawiających wygląd naszych oczu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na środki zawierające luteinę. To istotny dla naszego organizmu związek, który zabezpiecza wzrok przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVB. Hamuje także zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki oraz zaćmie. Zdecydowanie winni czerpać z środków zawierających maksymalną dopuszczalną dawkę luteiny. Pamiętajmy, iż artykuły te skierowane są zwłaszcza do osób dorosłych. Niejednokrotnie są w form kapsułek, rzadziej w postaci drażetek, pigułek musujących czy pigułek do ssania.

Rób przerwy w pracy

Chociaż przez pracę na laptopie bardzo odpowiadają nasze oczy, nie można zapominać, iż nasz organizm tworzy całość, w jakiej jeden system wpływa na drugi. Za duża koncentracja oddziałuje na rozciągnięcie mięśni twarzy oraz oczu, zaburzając akomodację. Więc niezbędne jest robienie przerw w pracy. Muszą być toż przerwy, dzięki jakim odpoczną nie tylko nasze oczy, a i umysł. Udowodniono, iż bardziej skuteczne są liczniejsze, jednak krótsze przerwy. Co godzinę winni robić 5-minutową całkowitą przerwę w pracy, najlepiej wykorzystaną na spacer.

Odpowiednie ustaw oświetlenie

praca przy komputerze - oczyPodczas pracy na laptopie musimy zmierzyć się z dwoma kłopotami – różnicą w świetle prawdziwym oraz sztucznym wytwarzanym przez monitor i różnicą jasności monitora oraz swego środowiska. Nie winno się łączyć światła naturalnego ze sztucznym, jednak jak jest toż niemożliwe staramy się zlikwidować rozbieżności oświetlenia. Oświetlenie winno być pełne oraz jednolite. Ekran nie winien znajdować się bezpośrednio na tle okna, ani naprzeciw niego. Na ekranie unikamy obecności odblasków oraz odbić, które rozpraszają nasz wzrok. Patrząc na ekran winni być wrażenie, iż emituje takie samo światło, jakie nas otacza. Jednym słowem winni widzieć obraz, bez możliwości odróżnienia światła monitora.

Przystosuj odpowiednio monitor oraz ustawienie ekranu

Dobry ekran, to dobry ekran. Wielkie monitory męczą nasz wzrok a w rzeczywistości zmniejszają efektywność naszej pracy. Najodpowiedniejsze są wyświetlacze o powierzchnie od 15″ do 19″. Odległość ekranu od twarzy winna wynosić minimum 50 cm, a rozdzielczość monitora winna być ustawiona tak, aby obraz widziany z tej odległości był wyraźny. Monitor należy ustawić tak, by jego górna krawędź znajdywała się na trasie naszego wzroku. Wówczas nasze zdanie będzie skierowane lekko do dołu, a szyja automatycznie nieznacznie się ugina oraz relaksuje.

Przystosuj swoje stanowisko pracy

W wielkich firmach klimatyzacja jest dzisiaj prawie standardem. Jest więc wielki komfort dla naszego nastawienia, za które natomiast zapłacić potrafią nasze oczy. Klimatyzacja zdecydowanie wysusza powietrze w miejscu. Że nie ma zdolności wietrzenia klimatyzowanego pomieszczenia, zapewnij sobie nawilżacze powietrza. Możesz także wykorzystywać sztuczne łzy, które wspomogą Twoją naturalną walkę z suchością. Pij dużo płynów – to jednak działa w nawodnieniu oraz nawilżeniu naszych błon śluzowych oraz spojówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here