Zmęczone oczy potrafią być ważnym kłopotem. Niejednokrotnie jest to efekt za długiej pracy przy komputerze, maratonów filmowych, a chociażby długotrwałej lektury książek czy prasy. Wtedy bardzo powszechnie pojawia się odczucie suchości, palenie, dyskomfort, jakie potrafią utrudniać prawidłowe działanie. Także nie winni zapominać, iż na tematy ze wzrokiem ma na początku blisko 290 milionów osób. To nie jest jednak mała ilość. Co wykonać, by zapobiec tychże nieprzyjemnych choroby? Jak dobrze dbać o wzrok? (1, 2)

Suche oczy – jak leczyć?

Kłopot suchych oczu spotyka osoby spędzające mnóstwo godzin przed komputerem czy telewizorem. Sygnały zespołu suchego oka takie jak palenie, odczucie „piasku pod powiekami”, ucisk że być również spotęgowany byciem w suchych oraz klimatyzowanych wnętrzach. Im dłużej pracujemy przed ekranem komputera, tym rzadziej mrugamy, co powoduje, iż nasze oczy się wysuszają a nie są właściwie nawilżone. Warto mieć świadomość, iż choroby te potrafią się zwiększać wraz z wiekiem oraz częściej są u kobiet w czasie pokwitania. Elementem wzrostu potrafią być też przebyte dolegliwości czy urazy, a również operacje laserowej korekty wzroku. To wszystko może osłabiać nasze oczy oraz skutkować, iż będą bardzo wrażliwe na to zaburzenie. Wyjściem tego faktu potrafią być krople do zmęczonych oczu. Ich ważnym zadaniem jest przywrócenie właściwego nawilżenia gałek ocznych. Dostępne są bez recepty, to ich kup nie winien mieć kłopotu. Warto natomiast sięgać po środki pozbawione substancji konserwujących, które potrafią także podrażniać oczy.Ponadto w okresie pracy przed komputerem winni robić systematyczne przerwy. Najlepiej co pół godziny, a również wykonywać określone ćwiczenia. Dobrze sprawdzi się spoglądanie w dal, mruganie, a również krótki spacer. Nie zapominajmy także o wietrzeniu pomieszczenia.

Zdrowe oczy – ważna jest dieta

Wielkie zdecydowanie w utrzymaniu odpowiedniego stanu naszego wzroku odgrywa to, co jemy. Nasz jadłospis winien obfitować w określone witaminy, antyoksydanty oraz elementy odżywcze. W stosunku z tym warto sięgać po następujące artykuły:
•szpinak,
•jarmuż,
•szczypiorek,
•cukinię,
•kapustę,
•ziemniaki,
•dynię,
•czerwone winogrona.

Nie unikajmy także ryb, zwłaszcza polecane są tłuste gatunki, które możne są w kwasy omega-3. A w swym menu powinny odnaleźć się łosoś, makrela, a również tuńczyk. Jeśli wybieramy mięso, to przyjmujmy się na wołowinę, która obfituje w cynk, redukujący negatywny nacisk elementów zewnętrznych na oczy. Także włączmy do naszego codziennego menu czerwone oraz pomarańczowe warzywa. Mają one niezwykle charakterystyczny dla oczu antyoksydant, którym jest luteina. Zabezpiecza ona wzrok przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego i przeciwdziała zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki oraz zaćmie. Luteinę możemy stosować także z dostępnymi na rynku suplementami kuracji. Niejednokrotnie są w formie kapsułek, rzadziej w postaci drażetek, pigułek musujących czy pigułek do ssania.

Pielęgnacja skóry wokół oczu

oczyOczy oraz ich oprawa to jedyny z najistotniejszych czynników kobiecej urody. Skóra wokół oczu nie ma wyściółki tłuszczowej oraz jest tylko 0,5 mm grubości, jak w następnych partiach twarzy jest cztery razy grubsza. Skóra tychże stron jest przez to niezwykle delikatna, wrażliwa oraz wrażliwa na rozdrażnienia wywołane niewłaściwie dobranymi środkami kosmetycznymi, niewłaściwą pielęgnacją domową. Tutaj również szybciej składają się pierwsze zmarszczki, określane „kurzymi łapkami”. Niezależnie od pory roku, skóra wokół oczu stale narażona jest na działanie elementów atmosferycznych (silne słońce, wiatr, mróz).

Najistotniejsze elementy niekorzystnie oddziałujące na skórę okolic oczu:
• za mało snu;
• za wiele godzin przed monitorem komputera, nieodpowiednie oświetlenie, klimatyzacja;
• zanieczyszczenie otoczenia, kurz, pyłki;
• nieprawidłowe żywienie się (za mało ryb, warzyw, owoców, płynów);
• palenie papierosów;
• nieodpowiednie kosmetyki (za duże, wywołujące alergie);
• brak demakijażu wieczorem;
• długookresowe noszenie soczewek kontaktowych.

Podsumowanie

Pielęgnacja oczu jest bardzo ważna dla ich normalnego działania. By uniknąć kłopotów suchych oczu, winni zmodyfikować swoje normalne zachowanie. Przede wszystkim warto zmienić swoje przyzwyczajenia kulinarne oraz wprowadzić artykuły dobre dla wzroku. Pomiędzy innymi takie jak ryby, wołowinę, lub określone warzywa, zwłaszcza te mające luteinę. To bardzo niezbędny element, który efektywnie zabezpiecza nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB. Luteinę odnajdziemy i w wielu dostępnych na rynku suplementach kuracji. Sięgajmy po te mające wielkie miary tego antyoksydantu. Zaczerwienione oczy można usunąć przez stosowanie kropli do oczu, które dobrze je nawilżą. Winni wykorzystywać krople bez konserwantów, by także nie podrażniać gałek ocznych. Są widoczne bez recepty. Warto czerpać z nich po zaobserwowaniu symptomów, a również profilaktycznie, jeśli czeka nas duża praca przed ekranem komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here