Palety euro

Palety stały się podstawowym elementem większych wysyłek. To dzięki nim możliwe jest szybkie i bezpieczne transportowanie towarów zarówno na bliskie, jak i na dalekie odległości. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej producentów palet.

Nie każda paleta to europaleta

Kupując palety do firmy zauważyć można ogromną różnicę w cenie między dwoma rodzajami palet o podobnych wymiarach. Teoretycznie obydwie z nich mają wymiar 1200×800 mm, jednak jedna z nich jest zdecydowanie droższa od drugiej.

Paleta EPAL, czyli prawdziwa paleta euro to produkt wytworzony zgodnie z normą unijną UNE-EN 13698-1. Określa ona bardzo dokładnie z jakich elementów ma składać się EPAL oraz jakie mają być wymiary jej poszczególnych składowych.

Paletą która jest często mylona z EPAL jest ta o wymiarach euro. Oznacza to, że jej szerokość i długość jest identyczna jak EPAL jednak jej składowe nie spełniają normy. Norma unijna jasno określa Wysokość europalety. Każdy produkt niespełniający tego warunku nie może zostać dopuszczony do sprzedaży jako EPAL.

Zastosowanie palet

Większość firm transportowych oferuje swoje usługi przewozowe wyłącznie z wykorzystaniem palet. Ich zastosowanie pozwala na szybkie i sprawne załadownie towaru i jego skuteczne zabezpieczenie. Również większość dostaw produktów do sklepów odbywa się z wykorzystaniem palet.

Palety stały się niezbędnym elementem produkcji oraz magazynowania towarów. Mało kto wyobraża sobie sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw bez wykorzystania palet.

Coraz częściej na rynku spotkać można palety wykonane z tworzyw sztucznych. Jednak drewniane palety ciągle są najpopularniejszym produktem. Z uwagi na dość dużą wytrzymałość i stosunkowo przystępną cenę, produkt ten będzie ceniony jeszcze przez długie lata.

Produkcja palet

Producent palet posiada często w swojej ofercie produkty o różnych wymiarach. Wbrew pozorom nie każda firma używa wyłącznie palet euro. Jednak jeśli chodzi o produkcję EPAL musi ona spełniać każdy, najdrobniejszy nawet wymóg narzucony przez normę europejską.

Producent palet chcący produkować EPAL musi posiadać specjalny certyfikat uprawniający go do tego. Jeśli normy takie jak wysokość europalety nie zostanie spełniona, konkretny produkt nie może zostać dopuszczony do sprzedaży ze znakiem EPAL.

Sprawna wysyłka hurtowych ilości towarów jest możliwa dzięki wykorzystaniu palet. Stanowią one niezbędny element łańcucha dostaw. Decydując się na zakup palet do firmy warto poprosić sprzedawcę o okazanie certyfikatu. Pozwoli to na sprawdzenie, czy zakupiony produkt jest prawdziwą paletą euro czy jedynie paletą o jej wymiarach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here