Cera dojrzała potrzebuje innych kosmetyków aniżeli cera dwudziestolatki. Zmarszczki pogłębiają się w tym wieku oraz zmienia się koloryt skóry. Dobrze dobrane kosmetyki pomogą wygładzić powstające przemiany oraz zregenerować skórę. W dzisiejszym okresie w biznesach jest jeszcze większy wybór kosmetyków dla starych osób, natomiast które dobrać? Czym się kierować, żeby znaleźć najodpowiedniejszy dla nas artykuł?

Mechanizm starzenia się

Kobieta po 55. roku życia zazwyczaj przechodzi menopauzę. Powoduje ona zmiany w jej systemie. Podstawową sprawą jest fakt, iż organizm zaprzestaje produkować estrogeny. Także obniża się ilość włókien elastyny oraz kolagenu, słabiej pracują gruczoły łojowe. Skóra traci swoją sprężystość oraz giętkość, stoi się sucha, cienka oraz wiotczeje. Zwężają się naczynia krwionośne, to jest ona słabiej odżywiona. Widać wyraźniej zmarszczki, zwłaszcza te z nosa do ust. Taka cera potrzebuje specjalnej ochrony. Na starzenie się pomogą kremy z wapniem, fitohormonami, witaminami oraz kwasami nukleinowymi.

Co odróżnia skórę dojrzałą od pozostałych rodzajów cery?

Przede wszystkim nie jest nie jednym z nich oraz nie stoi obok cery trądzikowej czy wrażliwej. Cera dojrzała dotyczy każdego, bo pojawia się z wiekiem. To bardzo stan skóry aniżeli jej typ, natomiast także wymaga dobrze dobranej oraz złożonej pielęgnacji. Skóra zaczyna się starzeć zaraz po 25. roku życia, a po trzydziestce mechanizm starzenia nabiera tępa. O skórze dojrzałej możemy mówić blisko 45. roku życia czy wcześniej, w współzależności od indywidualnych elementów. To tylko wówczas w systemie zaczyna zmniejszać się stopień hormonów żeńskich – etsrogenów oraz progesteronu. Ściany naczyń krwionośnych ulegają zniszczeniu, obniża się ich wielkość oraz trafia do pogorszenia ukrwienia skóry.Dojrzałą skórę szybko zidentyfikować: brakuje jej elastyczności, jest sucha, szara, pomarszczona oraz zmęczona. Strata wiotkości łączy się również ze koleją kształtu twarzy. W dół opadają policzki, kąciki oczu i ust. Dzieje się tak za sprawą zmniejszonej wytwórczości kolagenu, (spada z wiekiem), spowolnionemu metabolizmowi komórkowemu i słabej możliwości naskórka do odnowy. Skóra pozbawiona tychże naturalnych bezpieczników łatwo traci wodę, a można przyjmuje elementy odżywcze. Właśnie więc tak ciężko o nią zadbać. U kobiet starzenie się skóry bezpośrednio trzyma się z okresem menopauzy, gdy następuje ubytek estrogenów.

Odpowiednia pielęgnacja skóry dojrzałejElementy kosmetyków dla cery dojrzałej

Fitohormony, czyli roślinne związki, są uzyskiwane z pestek słonecznika, soi, dzikiego ryżu. Mają wartości poprawiające elastyczność skóry, wzmacniają jej wytrzymałość, stymulują odnowę komórek. Dzięki nim można pozbyć się zmory wielu kobiet, czyli worków pod oczami. Także usprawniają owal twarzy. Elementem kremu dla cery dojrzałej oprócz fitohormonów winien być również wapń. Po pięćdziesiątce skóra jeszcze słabiej go przyswaja, zatem zaczyna go brakować, co powoduje, iż stoi się ona jeszcze cieńsza, wiotczeje, marszczy się. Kremy z wapniem przeciwdziałają jej wysuszaniu oraz zagęszczają naskórek. W owym czasie warto także, oprócz stosowania kosmetyków, wzbogacić swoją dietę w tenże składnik.

Jakie witaminy na skórę?

Cera dojrzała, jak wszystka inna, uwielbia kremy z witaminami. Czasem, by zapewnić je w głąb naskórka oraz do głębszych warstw skóry, wykorzystuje się liposomy. Są to malutkie cząstki, które przenoszą witaminy A, C, E właśnie w głąb skóry. Witaminy C oraz E wspomagają unieszkodliwianie wolnych rodników. Także witamina B9 (folacyna) zabezpiecza skórę przed fotostarzeniem, witamina A (retinol) stymuluje odnowę komórek, a witamina C pobudza produkcję kolagenu – to wszystko zdecydowanie spowalnia mechanizm starzenia się. Wybierając krem do cery dojrzałej, zwróć uwagę, żeby był świetny w witaminy.

Jaki krem dla skóry dojrzałej?

Chociażby najlepszy oraz najdroższy krem przeciwzmarszczkowy nie cofnie przebiegu starzenia się skóry. Krem tego rodzaju ma przede wszystkim dobrze nawilżyć skórę oraz sprawić, iż stanie się jędrniejsza, co trochę spłyci zmarszczki. Warto natomiast stosować kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ponieważ pozwolą na utrzymanie ładnej skóry w odpowiednim kolorze, zabezpieczają przed słońcem oraz sprawiają, iż jest bardzo elastyczna.

Co na przebarwienia skóry?

Funkcjonowanie regeneracyjne oraz przeciwzmarszczkowe wykazują środki z roślinnymi kwasami. Przyspieszają one odnowę komórek, usprawniają ich metabolizm – cera dojrzała dobrze je przyswaja. Obecnie są dodawane do wielu kosmetyków przeznaczonych do cery dojrzałej. Kłopotem wielu osób po pięćdziesiątce są przebarwienia skóry. Połączone są one z schorzeniami w pracy melanocytów. Są to cele, które wytwarzają melaninę, czyli naturalny barwnik skóry. W rozjaśnieniu powstałych na skórze plam pomogą kremy depigmentacyjne z kwasem kojowym, azelainowym, procysteiną czy kwasami owocowymi. Te kremy są także wyposażone w filtr UV oraz substancje, które usprawniają gęstość skóry. W przebarwieniach pomogą również peelingi i zestawy do domowej mikrodermabrazji, które można uzyskać w aptece czy sklepach kosmetycznych. Zabiegi te złuszczą martwe komórki naskórka oraz pobudzą mechanizm jego odnowy.

Gdy domowe sposoby pielęgnacji składają się niewystarczające, warto odwiedzić specjalisty medycyny estetycznej, który wybierze właściwe zabiegi i odpowiednią pielęgnację skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here