Kubek do kawy na wynos potrzebny od zaraz

Kawa – czy można wyobrazić sobie efektywny dzień pracy bez tego krzepiącego napoju? Wiele osób z pewnością odpowiedziałoby, że nie, ale jednocześnie nie miałoby pojęcia, jak nieekologiczna może być taka praktyka, jak codzienne picie kawy w papierowym kubku.

Kubek jednorazowy do kawy zatruwa środowisko

Kawiarnie szumnie prześcigają się w wychwalaniu swojej kawy pod niebiosa, jednak zapominają często o tym, że serwują ją w kubku jednorazowym do kawy. Kubek ten jest wyjątkowo szkodliwy dla środowiska, ponieważ nie podlega recyklingowi. Być może brzmi to jak paradoks, że kubek jednorazowy do kawy nie może być ponownie zastosowany w taki, czy w inny sposób. Niemniej fakty mówią same za siebie, a co najgorsze, że dopiero niedawno świat poznał brutalną prawdę. Kubek jednorazowy do kawy może być użyty tylko raz, zgodnie zresztą z jego definicją. Co za tym idzie, po jednym dniu przyjmowania zamówień na kawę tylko w jednej kawiarni, na wysypisko śmieci trafia setki, jeśli nie miliony takich opakowań.

Kubki papierowe do kawy są tanie finansowo i kosztowne ekologicznie

Przez wiele lat kawiarnie inwestowały w Kubki papierowe do kawy, ponieważ były wyjątkowo przystępne pod względem finansowym. Klienci takich punktów nie narzekali też na to, że kawa parzy ich w dłonie, ponieważ kubki powleczono polietylenem, który zapewnia takim opakowaniom wodoszczelność. Obecnie jednak coraz częściej eksperci przyglądają się pojemnikom, które wydają się być ekologiczne, a takie nie są. Co gorsze, w błąd wprowadzają nawet same kawiarnie, zapewniając swoich klientów o tym, że ich kubki papierowe łatwo poddaje się recyklingowi. W rzeczywistości tanie, papierowe kubki są niezwykle kosztowne pod względem ekologicznym. Codziennie przybywa takich opakowań, których nie da się przetworzyć w tradycyjny sposób z uwagi na to, że papieru i polietylenu nie sposób rozdzielić.

Kubek do kawy na wynos – jak zachęcić do korzystania z niego?

Powstał już kubek do kawy na wynos, ale wciąż jeszcze wiele kawiarni, w tym te największe, nie przekonało się do tego, że to jest przyszłościowe rozwiązanie. Eksperci są zdania, że jedynie nacisk ze strony opinii publicznej może coś zmienić w tej kwestii w ciągu najbliższych miesięcy. Jest to przygnębiająca perspektywa, ponieważ wydawać by się mogło, że rośnie świadomość dotycząca ekologii i klimatu. Tak naprawdę, zamiast przeznaczać wielkie środki finansowe na perswazyjną kampanię przeciwko takim praktykom kawiarni, można by było zwyczajnie prosić klientów, by przychodzili ze swoimi kubkami. Taka akcja, by klient otrzymał kawę w swoim kubku, już gdzieniegdzie się przyjęła. Wciąż jednak kubek do kawy na wynos jest takim opakowaniem, które należy do rzadkości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here