Karmienie psów

Żywienie psa to podstawowy obowiązek każdego psiego opiekuna. Od jakości i typu wybranej przez Ciebie karmy, zależeć będzie stan zdrowia psiaka, jego chęć do zabawy i samopoczucie. Odpowiednio dobrana karma powinna gwarantować dostęp do wszystkich potrzebnych mikroskładników oraz witamin, bez których organizm psa nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować. Poniżej skupiamy się na różnych typach psich karm i przysmaków, które możesz włączyć do diety swojego pupila. Podpowiadamy, jakie z nich mogą pełnić szczególnie ważną funkcję w psie diecie oraz dlaczego warto sięgać nie tylko po karmy bytowe, ale także dedykowane do nich dodatki. 

Karma dobra i najlepsza — oraz jak je rozpoznać 

Wybierając karmę bytową, warto zwrócić uwagę na jej składnik, który powinien być maksymalnie prosty oraz naturalny. Warto unikać tych produktów, których opis jest zbyt ogólnikowy. Prawdopodobnie, producenci takich karm nie mają zbyt wiele powodów do dumy, a ich produkty mogą być wytwarzane z niskiej jakości składników. O wiele lepiej wypadają te karmy, które zostały dokładnie opisane pod kątem: procentowej zawartości mięsa, obecności prozdrowotnych olejków — roślinnych i rybich, obecności warzyw i owoców, a także zastosowania dodatków probiotycznych. 

Te ostatnie są niezwykle ważne. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów trawienia, zabezpieczają psi przewód pokarmowy przed szkodliwym wpływem bakterii, a także — wpływają na konsystencję odchodów. Dzięki temu uporanie się z psią kupą na spacerze przebiega o wiele łatwiej i sprawniej. 

Odradzamy natomiast stosowanie karm, w których składzie znalazły się między innymi zboża, soja, dodatki barwiące lub konserwanty. Substancje te nie wpływają pozytywnie na jakość pokarmu ani na stan zdrowia psiaka. Mają funkcję wypełniaczy, które niekoniecznie wprowadzają do karmy pożądane składniki, a jedynie zwiększają jej masę i objętość, lub parametry smakowe. 

Smaczki dla psów i dodatki do karm 

Ważną funkcję w diecie każdego psa pełnią także różnego typu smaczki. Są wykorzystywane w trakcie psiej tresury oraz w kompleksowym szkoleniu szczeniąt. Smaczki można wykorzystywać także w formie zabaw, nagradzając psa za wykonanie sztuczki lub za inne, prawidłowe zachowanie. Smaczki, podobnie jak karma bytowa, mogą mieć różny skład, a wśród oferowanych produktów znajdziesz zarówno smaczki pozbawione składników odżywczych, jak i smaczki zawierające witaminy i minerały. Oczywiście, polecamy sięgać po te ostatnie, które dobrze uzupełnią podaż karmy bytowej. 

Ważne są również dodatki do karmy bytowej, które uczynią ją jeszcze bardziej wartościową i odżywczą. Popularne są między innymi oleje dedykowane do psiej suplementacji, w których składzie znalazły się różne składniki odżywcze. Szczególnie dobrze sprawdza się suplementacja olejów rybich, które dostarczają dodatkowe porcje witamin i kwasów tłuszczowych. Polecamy pod tym kątem olej łososiowy dla psa, idealny suplement zarówno dla psów zdrowych jak i chorych. 

Dużą zaletą olejów rybich i roślinnych jest fakt, że ich dawkowanie jest bardzo uproszczone. Wystarczy aplikować zaledwie 1-4 łyżki stołowe dziennie (konkretna porcja zależy od masy psa), by uzupełnić potencjalne braki w psiej diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here