Polacy piją jeszcze więcej wód butelkowanych. To więc, iż zamieniają się nasze zwyczaje żywieniowe. Nadal natomiast pijemy mniej wody aniżeli mieszkańcy Europy Zachodniej. Jaka woda mineralna jest najlepsza? Od lat 70. XX wieku spożycie wód butelkowanych w Polsce wzrosło 25-krotnie. W ostatnim okresie rozwija się na poziomie ok. 70 dm3 na twarz na rok. Średnia spożycia wód butelkowanych na terenie Unii Europejskiej jest o połowę większa aniżeli w Polsce, choć w swym kraju tradycja “butelkowania” sięga XIV wieku. Polska to państwo o wielkich zasobach wód podziemnych przydatnych dla rozlewnictwa. Są toż wody o niezwykle zróżnicowanym składzie chemicznym – pewne o niespotykanym na skalę światową. Obecnie w Polsce działa ok. 150 rozlewni, które produkują wody: mineralne, źródlane, stołowe oraz medyczne.
Wody mineralne
Cechą dzisiejszego społeczeństwa jest permanentny deficyt biopierwiastków, potrzebnych dla zdrowia oraz normalnego działania organizmu. W organizmach współczesnych Polaków znajduje się stałe braki magnezu, wapnia, jodu lub potasu, co jest wywołane m.in. błędami dietetycznymi i niewłaściwą obróbką technologiczną żywności. Do uzupełniania tychże niedoborów niezwykle dobrze nadają się wody mineralne.
Woda źródlana lub mineralna?
Wybierając na półkach sklepowych wodę butelkowaną pojawia się pytanie lub dobrać wodę źródlaną lub mineralną?
•Woda mineralna – to taka, w jakiej składzie jest co najmniej jeden element mineralny, działający fizjologicznie czy odżywczo na organizm człowieka. To woda profilaktyczno-zdrowotna. By woda mogła być doceniona za mineralną musi spełniać ściśle określone normy co do ilości elementów mineralnych. W pewnych wodach mineralnych jest chociażby do 70 przeróżnego typu elementów, natomiast praktyczne znaczenie ma właściwie tylko dziesięć, które należy uwzględnić przy doborze wody dla potrzeb naszego organizmu.
•Woda źródlana – to woda, która wynika ze złóż podziemnych izolowanych elementów zewnętrznych. Dzięki temu są czyste bakteriologicznie a nie mają szkodliwych elementów. Nie pamiętają w składzie aż tylu elementów mineralnych, co wody mineralne, jednak są lepsze aniżeli woda wodociągowa.
Jakie elementy winna mieć dobra woda mineralna?
Wybierając dobrą wodę mineralną należy zwrócić uwagę na elementy, które są w wodzie w postaci zjonizowanej, dobrze przyswajalnej przez organizm. Są to przede wszystkim (1,2):
•Magnez – przez wielu określany pierwiastkiem życia. Jest elementem wzrostu, regeneruje żywe komórki, przywraca równowagę psychiczną, wzmacnia reakcje obronne organizmu i spowalnia mechanizmy starzenia. Polecane dzienne spożycie dla dorosłych sięga 375 mg.
•Wapń – podstawowy budulec kości oraz zębów. Reguluję przemianę materii oraz jest konieczny do właściwego działania serca oraz aktywności układu mięśniowo-nerwowego. Umożliwia leczenie pewnych procesów zapalnych. Polecane dzienne spożycie dla dorosłych sięga 800 mg.
•Sód – podstawowy element wpływający na gospodarkę wodną ustroju. Jest moderatorem krwi, hamuje odwodnieniu organizmu oraz trzyma równowagę kwasowo-zasadową. Poleca się picie wody mającej w litrze od 200 do 1000 mg sodu oraz od 250 do 1500 mg chlorku.
•Jod – podstawowy element hormonów tarczycy. Reguluje metabolizmu organizmu. Za niska ilość w organizmie może doprowadzać do chorób tarczycy (wole, niedoczynność tarczycy) schorzeń wzrostu płodu i ma zły nacisk na wzrost wewnętrzny oraz sportowy dzieci oraz młodzieży. Polecana dzienna dawka dla dorosłych sięga przeciętnie 150 µg.
Butelkowane wody mineralne (zwłaszcza wody mineralne w szklanych butelkach) stanowią ważne źródło minerałów w diecie człowieka. Spożywanie wód o dużej mineralizacji oraz i właściwej liczby elementów to bardzo odpowiedni lekarstwo na uzupełnienie niedoborów minerałów w systemie człowieka. Należy natomiast pamiętać, by czytać etykiety wód butelkowanych, aby kupować je świadomie oraz dopasowywać skład do naszych potrzeb, bo nielimitowane spożywanie zjonizowanych elementów mineralnych może mieć zgubne efekty zdrowotne .
Mineralna, źródlana, stołowa…
Naturalna woda mineralna ma zapewniony stały – korzystny dla zdrowia – skład chemiczny; ujęcie, z jakiego jest miana musi zawierać określoną nazwę; pochodzi z podziemnych źródeł odizolowanych geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych; musi mieć zachowane naturalne wartości wody podziemnej i musi być doprowadzana rurociągiem do rozlewni. Do takich wód można zakwalifikować, m.in. Nałęczowiankę, Staropolankę, Kryniczankę i Muszyniakę.
Naturalna woda źródlana musi być pierwotnie czysta; ujęcie, z którego się ją pozyskuje musi zawierać określoną nazwę; pozyskuje się ją ze źródeł podziemnych, których zasoby zostały udokumentowane. Skład chemiczny oraz wartości wody źródlanej potrafią ulegać niewielkim wahaniom w współzależności od sytuacji geologicznej podłoża; dopuszcza się dwukrotnie większą ilość azotanów aniżeli w wypadku wód mineralnych (do 20 mg/l). Do takich wód zaliczamy, np. wodę Żywiec Zdrój, Grodziską oraz wodę Krynica Zdrój.
Woda stołowa znajduje się ją przez zmieszanie wody źródlanej czy wody podziemnej zwykłej (wody pitnej będącej do zaopatrywania ludności) z naturalną wodą mineralną, solami mineralnymi czy innymi składnikami mineralnymi. Przypadkiem takich wód potrafią być Bonaqua czy Helena.