Inwestowanie w złoto

Złoto od wieków jest kojarzone z najcenniejszym kruszcem, który uchodzi za symbol dostatku i bogactwa. W starożytności uchodził za środek płatniczy. Obecnie mimo tego, że żyjemy w erze pieniądze, złoto dalej cieszy się ogromnym zaufaniem oraz popularnością. Dość powiedzieć, że wszystkie największe kraje świata inwestują w złoto jako formę przechowywania swoich aktywów liczonych w miliardach dolarów. Inwestowanie w złoto jest także możliwe na znacznie mniejszą skalę. Również osoby prywatne mają prawo do nabywania złota, inwestowanie w złoto należy więc traktować na równi jak inne lokaty kapitału w bankach lub w nieruchomościach.

Inwestowanie w złoto może odbywać się na klika sposobów. Do najprostszych form należy na pewno udanie się do dilera w celu dokonania zakupu złotych monet. Należy jednak bardzo dobrze przygotować się do każdej inwestycji, ponieważ złoto inwestycyjne nie zawsze będzie w stanie przynieść nam oczekiwane zyski. Również w tym przypadku przed rozpoczęciem inwestowania należy przygotować sobie plan działania, który potem przyjdzie nam systematycznie wdrażać w życie.

Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie obowiązkowo zadać przed zakupem jest określenie formy, w jakiej chcemy nabyć najcenniejszy kruszec. Na rynku na klientów czeka kilka wariantów. Do wyboru znajdują się sztaby i sztabki oraz monety bulionowe, nazywane potocznie lokacyjnymi. Przy zakupie złota pod tymi postaciami możemy mieć pewność, że ich cena będzie równa rynkowej wartości złota. Do zakupu trzeba jednak jeszcze doliczyć marżę dla dilera. Jest ona tym większa, im mniejszą sztabkę lub monetę zdecydujemy się zakupić. Wielu ekspertów uważa, że przy zakupach typowo detalicznych lepszym wyborem jest zdecydowanie zakup monet bulionowych. Co prawda są one nieco droższe od sztabek, ale mają kilka ważnych zalet. Przede wszystkim znacznie łatwiej można je sprzedać na rynku. Dodatkowo przeprowadzenie badania autentyczności jest znacznie łatwiejsze i przebiega zdecydowanie szybciej. Wystarczy do tego jedynie waga oraz suwmiarka. Najczęściej moneta bulionowa waży jedną uncję. Jeśli planujemy dokonać zakupu większej ilości złota, rekomendowanym wyborem są sztabki lokacyjne. W celu uniknięcia wysokiej marży dla dilera, lepszym wyborem jest zakupienie sztabek o większych gabarytach.

Inwestowanie w złote sztabki i monety powinno się odbywać z zachowaniem wszystkich najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Transakcje tego rodzaju opiewają przeważnie na bardzo wysokie kwoty, dlatego rozsądek powinien odgrywać tu ogromną rolę. W przypadku monet powinniśmy je nabywać jedynie od mennic posiadających uznaną renomę. Na pewno nie należy wierzyć wszelkiego rodzaju okazjom, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko zakupienia podrabianych monet, lub tych pochodzących z kradzieży. Najpopularniejszymi monetami wykonanymi ze złota są południowoafrykańskie Krugerrandy, czy też amerykańskie złote orły. Z ich nabyciem nie powinno być najmniejszych problemów. W przypadku sztabek należy pamiętać o wejście w posiadanie certyfikatów autentyczności.

Więcej o inwestowaniu w złoto dowiesz się z poradnika: https://tavex.pl/pl/inwestowanie-w-zloto-poradnik-inwestycyjny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here