Hormonalne wypadanie włosów u kobiet

Każdego dnia wypada nam pewna część naszych włosów – mniej lub więcej. Nie zawsze jest to zjawiskiem w pełni naturalnym. Kiedy więc należy zacząć się martwić wypadaniem włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Gdy włos jest już stary, jego procesy życiowe zaczynają hamować. Mieszek włosowy rozluźnia się, a włosy wypada razem z cebulką, co najczęściej widzimy podczas czesania. Przyczyną wypadania włosów może być ich naturalny cykl życiowy, którego nie da się uniknąć. Spotyka to każdego, jest naturalne, a stary włos jest zastępowany nowym. Może też być tak, że włosy są nieodpowiednio odżywione i brakuje im składników mineralnych i witamin, aby utrzymać się w mieszku włosowym. Również działalność hormonalna, czyli niedobór lub nadmiar pewnych hormonów może być przyczyną łysienia.

Hormony a wypadanie włosów

Jeśli chodzi o wypadanie włosów hormony mogą mieć tutaj spore znaczenie, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Należy się zaniepokoić wypadaniem, gdy na szczotce lub grzebieniu po czesaniu pojawia się zdecydowanie więcej włosów niż dotychczas. Sami jesteśmy w stanie zaobserwować tę różnicę. Włosy wypadają też na pościel lub na ubrania – jest ich zdecydowanie za dużo. Nie należy niepokoić się na zapas, ale wziąć pod uwagę stan swojego odżywienia i w pierwszej kolejności zainteresować się szamponami i odżywkami oraz suplementami na wzmocnienie włosów. Gdy to nie pomoże – prawdopodobnie winne jest hormonalne wypadanie włosów.

Wahania hormonów u kobiet

Gdy w organizmie kobiety znajduje się zbyt dużo hormonów męskich, głównie testosteronu, pojawia się nadmierne owłosienie ciała, a z kolei ubywa włosów na głowie. Przyczyną nadmiaru męskich hormonów w organizmie kobiety, która nigdy nie faszerowała się żadnymi farmaceutykami z dodatkiem hormonów, mogą być zaburzenia pracy tarczycy. Warto się więc zbadać pod tym kątem.

Niedobór żeńskich hormonów

Za łysienie u kobiet odpowiada też niedobór żeńskich hormonów, estrogenów. Ich spadek obserwuje się między innymi podczas menopauzy, a także podczas ciąży. Są to dwa okresy w życiu kobiety, kiedy szczególnie zmaga się ona z wahaniami hormonalnymi. Problem z wypadaniem włosów na tle hormonalnym polega na tym, że jedne włosy wypadają, a nie pojawiają się w ich miejscu nowe. Dlatego trzeba działać szybko – zareagować i rozpocząć leczenie pod kontrolą endokrynologa. Zaleci on specjalne leki hormonalne mające na celu wyrównanie poziomu hormonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here