Grzybica paznokci

Grzybica paznokci (onychomikoza) spotkać może każdego z nas. Grzybicy paznokci nie wolno bagatelizować, a jej leczenie – w przypadkach kiedy zmiany obejmują więcej niż jedną płytkę lub są bardzo rozległe – należy prowadzić pod kontrolą lekarza. Przyczyną grzybicy paznokci jest zakażenie grzybami chorobotwórczymi – dermatofitami, grzybami drożdżopochodnymi i grzybami pleśniowymi. Najlepszymi warunkami do rozwijania się tych mikroorganizmów są wilgotne, ciemne, ciepłe miejsca, m.in. dlatego infekcje grzybicze dotyczą częściej paznokci stóp. Buty są tym właśnie odpowiednim środowiskiem.
Grzybica paznokci bardzo często jest następstwem grzybicy stóp. Przyczyną grzybicy najczęściej są baseny, łaźnie oraz sauny, ale można też się nią zarazić, używając nieswoich butów i skarpet. Do infekcji grzybiczych mogą doprowadzić również takie choroby, jak:
– cukrzyca
– choroby układu krążenia
– niepoprawna higiena
– nadwaga
– zaburzenia hormonalne
– terapia antybiotykowa
– chemioterapia
– osłabiony układ immunologiczny
– urazy mechaniczne

Początkowo grzybica paznokci może być niewidoczna. Natomiast z czasem możemy zaobserwować takie objawy jak:
– przebarwienia płytki paznokciowej – paznokcie przybierają kolor żółty, a w następstwie brązowy
– paznokcie zaczynają się rozwarstwiać i kruszyć
– następuje pogrubienie paznokcia
– występuje nieprzyjemny zapach
– pojawia się onycholiza, czyli odwarstwienie się płytki od łożyska
– możemy zauważyć też bruzdy i fałdy na płytce paznokciowej

Już pierwsze niepokojące zmiany powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa lub podologa. Im wcześniej zaczniemy leczyć grzybicę, tym większe są szanse na jej całkowite wyleczenie.
W diagnozowaniu grzybicy podstawą jest wykonanie badania mykologicznego. Tylko ono jest w stanie potwierdzić, czy na pewno mamy do czynienia z grzybicą paznokci czy na przykład z łuszczycą. Kiedy już uda się ustalić rodzaj grzybicy, lekarz może podjąć leczenie farmakologiczne. Dodatkowo podczas terapii należy regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, w celu oczyszczenia zainfekowanego paznokcia.

https://podologwwarszawie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here