Co może zaszkodzić zegarkom do nurkowania

Zegarki do nurkowania są dość mocne i wytrzymałe na działanie warunków zewnętrznych, co nie powinno dziwić – muszą być niezawodne i działać w trudnych warunkach. Są jednak pewne czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie.

Wstrząs termiczny

Wejście do zimnej wody po długim przebywaniu na słońcu może powodować parowanie i zawilgocenie zegarka, a więc jego potencjalne uszkodzenie. Z tego powodu nie należy poddawać zegarków do nurkowania działaniu zróżnicowanych temperatur.

Trzeba jednak przyznać, że unikniecie wstrząsu termicznego może być dość trudne, jeśli zegarek do nurkowania nosi się stale na ręce. Z tego powodu należy tego unikać – lepiej zakładać zegarek tuż przed wejściem do wody, a na plaży używać innego modelu. Warto też zabezpieczyć zegarki do nurkowania trzymając je w osobnych opakowaniach i nienasłonecznionych miejscach.

Ciśnienie

Wybór zegarka do nurkowania, to w dużej mierze wybór klasy wodoszczelności odpowiedniej do warunków, w których będzie on używany. Niestety mało kto wie, że klasa wodoszczelności podawana jest dla warunków stałych, natomiast w praktyce ciśnienie zwykle jest zmienne. Dlatego też zaleca się samodzielne przeliczenie klasy wodoszczelności – tę podaną przez producenta dzieli się na pół i dopiero wtedy określa, czy zegarek będzie pełnił swoją funkcję.

Co się stanie, jeśli zaczniemy używać zegarka o nieodpowiedniej klasie szczelności pod wodą? Prawdopodobnie dojdzie do jego rozszczelnienia i zalania. Być może nie przy pierwszym lub drugim razie, ale z każdym kolejnym ryzyko będzie większe, a nasze bezpieczeństwo mniejsze.

Uderzenie

Jeśli w trakcie nurkowania dojdzie do uderzenia zegarkiem do nurkowania o coś bądź upadnie on na podłogę, to może dojść do jego uszkodzenia i rozszczelnienia. To niebezpieczne kiedy ponownie znajdzie się pod wodą, dlatego też w miarę możliwości należy zapobiegać takim wydarzeniom.

Jeśli już doszło do potencjalnego rozszczelnienia spowodowanego uderzeniem, to zegarek powinien być sprawdzony przez profesjonalistę – zegarmistrza lub serwis producenta – pod kątem uszkodzeń i ewentualnej zmniejszonej wodoszczelności. Nie należy na tym oszczędzać i podchodzić do sprawy w myśl „jakoś to będzie”, ponieważ to oszczędzanie na własnym bezpieczeństwie.

Zegarki do nurkowania znajdziesz w ofercie Divezone.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here