Ból w okolicy serca wielu osobom precyzyjnie kojarzy się z niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet życia chorobami kardiologicznymi. Czy jednak kłujący nacisk w klatce piersiowej zawsze musi zwiastować problemy z sercem? Sprawdzamy! Choroby bólowe zamontowane w klatce piersiowej, określane przez pacjentów jako ból serca czy nacisk za mostkiem, są jedną z najpopularniejszych etiologii zgłaszania się do lekarza. Poznanie tego sposobu objawów w pierwszej kolejności polega na przyjęciu lub wykluczeniu, że dolegliwości mają charakter zagrażający życiu chorego i są spowodowane np. chorobą niedokrwienną serca (określaną te jako przypadłość wieńcowa serca) pod formą zawału serca lub niestabilnej dusznicy bolesnej.
Inne sygnały przed zawałem
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nacisk po drugiej stronie klatki piersiowej iż być objawem zawału serca, czyli martwicy mięśnia sercowego wywołanego jego niedokrwieniem, niejednokrotnie na skutek postępującej choroby miażdżycowej (pęknięcia blaszki miażdżycowej oraz zablokowania tętnicy doprowadzającej krew do serca). Rozwija się, że co roku w Polsce na zawał umiera blisko 200 tys. osób. Z tego względu warto wiedzieć, jakie sygnały – poza bólem serca – potrafią sygnalizować zbliżający się zawał. Czasem dotyczą one wszystkiego działania organizmu i są jako:
•zmęczenie,
•potliwość,
•duszności,
•mdłości i mdłości,
•kaszel,
•zawroty głowy,
•szumy w uszach,
Jeśli nacisk za mostkiem, czasem będący w towarzystwie powyższych objawów, utrzymuje się ponad 5 minut, nie ustępuje po odpoczynku lub po zastosowaniu nitrogliceryny (tylko przez pacjentów, którym lekarz uprzednio przepisał takie środki) należy niezwłocznie wezwać pomoc. Im wcześniej pacjent z podejrzeniem zawału trafi pod fachową opiekę i im szybciej rozpocznie się odpowiednie leczenie, tym niezwykle mięśnia sercowego można uratować.
Nacisk w okolicy serca – możliwe etiologie niekardiologiczne
Wykluczenie etiologii kardiologicznych bólu serca jest często dopiero początkiem diagnostyki – nacisk w klatce piersiowej iż być manifestacją bardzo wielu schorzeń, także stosunkowo niegroźnych, jak i zagrażających życiu pacjenta. I tak uciski klatki piersiowej mogą być w ciągu zapalenia oskrzeli i tchawicy, zapalenia przełyku, przepukliny rozworu przełykowego oraz refluksu żołądkowo-jelitowego. Na dolegliwości tego sposobie skarżą się osoby z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, takimi jak zespół Tietza czy stany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Nacisk w okolicy serca może towarzyszyć kolce żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego oraz kamicy dróg żółciowej. Czasem są to dolegliwości psychogenne, związane z depresją oraz innymi chorobami psychicznymi. Bólami serca mogą się przejawiać również guzy tarczycy, grasicy, osierdzia, a także nowotwory sutka, oskrzela, nerki, a nawet prostaty. Z tego powodu jakiekolwiek dolegliwości bólowe mięśnia sercowego należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Szybko postawiona kwalifikacja zdecydowanie zwiększa szansy na wprowadzenie skutecznego leczenia, także w przypadku schorzeń mniej niebezpiecznych, jak również tychże bezpośrednio zagrażających życiu.