ból serca

Ucisk w strefie serca wielu osobom precyzyjnie kojarzy się z niebezpiecznymi dla zdrowia, a chociażby życia dolegliwościami kardiologicznymi. Lub natomiast kujący ucisk w klatce piersiowej zawsze musi zwiastować kłopoty z sercem? Sprawdzamy!

Dolegliwości bólowe umieszczone w klatce piersiowej, nazywane przez chorych jako ucisk serca lub ucisk za mostkiem, są jedną z najpopularniejszych etiologii zgłaszania się do specjalisty. Poznanie tego rodzaju symptomów w pierwszej kolejności polega na przyjęciu czy wykluczeniu, iż choroby mają charakter zagrażający życiu pacjenta oraz są wywołane np. dolegliwością niedokrwienną serca (określaną też jako dolegliwość wieńcowa serca) pod formą zawału serca czy niestabilnej dusznicy bolesnej. Wieńcowy ucisk serca, będący symptomem zaburzeń kardiologicznych, cechuje się bowiem trzema podstawowymi zaletami:
•jest umieszczony za mostkiem.
•jest w śnie (w zawale) czy w trakcie wysiłku, lęku, zimna, posiłku (w stabilnej dusznicy bolesnej),
•ustępuje pod wpływem zażytych podjęzykowo azotanów (po maksymalnie sześciu minutach).
Ucisk wieńcowy jest zwykle piekący oraz dławiący, promieniuje do kończyn górnych (szczególnie lewej), barków, żuchwy, szyi lub jamy brzusznej. Typowy ucisk wieńcowy spełnia wszystkie powyższe trzy cechy, gdy są tylko dwie – mowa jest o nietypowym bólu wieńcowym, a jedna wskazuje na małe zagrożenie, iż choroby bólowe mają kontakt z dolegliwościami serca .

Inne sygnały przed zawałem

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ucisk po przeciwnej stronie klatki piersiowej że być symptomem zawału serca, czyli martwicy mięśnia sercowego wywołanego jego niedokrwieniem, niejednokrotnie na skutek postępującej dolegliwości miażdżycowej (pęknięcia blaszki miażdżycowej i zablokowania tętnicy doprowadzającej krew do serca). Uczy się, iż co roku w Polsce na zawał umiera blisko 200 tys. osób. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie sygnały – poza uciskiem serca – potrafią sygnalizować zbliżający się zawał. Czasem dotyczą one ogólnego działania organizmu oraz są jako:
•zmęczenie,
•potliwość,
•duszności,
•wymioty oraz mdłości,
•kaszel,
•zawroty głowy,
•szumy w uszach,
Gdy ucisk za mostkiem, czasem będący w towarzystwie powyższych symptomów, trzyma się ponad 5 minut, nie ustępuje po odpoczynku czy po zastosowaniu nitrogliceryny (tylko przez chorych, jakim specjalista uprzednio przepisał takie środki) należy niezwłocznie wezwać pomoc. Im wcześniej chory z podejrzeniem zawału trafi pod fachową opiekę a im szybciej zacznie się właściwe leczenie, tym bardzo mięśnia sercowego można uratować.

Ucisk w strefie serca – możliwe etiologie niekardiologiczne

ból sercaWykluczenie etiologii kardiologicznych bólu serca jest powszechnie dopiero początkiem diagnostyki – ucisk w klatce piersiowej że być manifestacją niezwykle wielu zaburzeń, również stosunkowo niegroźnych, jak również zagrażających życiu chorego. Oraz tak uciski klatki piersiowej potrafią stać w procesie zapalenia oskrzeli oraz tchawicy, zapalenia przełyku, przepukliny rozworu przełykowego i refluksu żołądkowo-jelitowego. Na choroby tego rodzaju skarżą się osoby z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego, takimi jak zespół Tietza lub stany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ucisk w strefie serca może towarzyszyć kolce żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i kamicy dróg żółciowej. Czasem są to choroby psychogenne, połączone z depresją i innymi dolegliwościami psychicznymi. Bólami serca potrafią się przejawiać także guzy tarczycy, grasicy, osierdzia, a również nowotwory sutka, oskrzela, nerki, a chociażby prostaty. Z tego powodu jakiekolwiek choroby bólowe mięśnia sercowego należy niezwłocznie skonsultować z specjalistą. Szybko postawiona kwalifikacja zdecydowanie zwiększa możliwości na wprowadzenie skutecznego leczenia, również w wypadku zaburzeń mniej niebezpiecznych, jak oraz tychże bezpośrednio zagrażających życiu.

Ucisk serca – przeziębienie

Kujący ucisk w centrum może pojawić się w trakcie przeziębienia. Zazwyczaj dokucza wówczas suchy oraz męczący kaszel, który przyczynia się do zniszczenia małych włókien nerwowych oraz obciążenia chrząstek żebrowych. W konsekwencji uczy się stan zapalny, jaki jest etiologią przykrych choroby.

Ucisk serca – gwałtowne przeżycia psychiczne

Gwałtowne przeżycie psychiczne, np. nagła śmierć bliskiej osoby, nagła strata pracy, zawód miłosny, potrafią przydać się do pojawienia się symptomów tzw. wdowiego serca (kardiomiopatii takotsubo). Wtedy serce zaprzestaje się kurczyć, a sygnały sugerują zawał. A w badaniach nie znajduje się żadnych zmian w naczyniach wieńcowych ani żadnej innej patologii w obszarze serca, poza tym, iż niemal się nie kurczy. Osoby wrażliwe, które powszechnie są narażone na przeżycia psychiczne, potrafią zapaść na nerwicę serca (odmiennie zespół Da Costy). Jest to stan chorobowy subiektywnie odczuwanych różnorakich schorzeń czynnościowych ze strony serca, w formie mocnego czy nadmiernego bicia serca, bólu o charakterze zwykle kłującym, przeszywającym, zlokalizowanym niejednokrotnie na małej przestrzeni w strefie koniuszka serca. Dolegliwościom tym wtórują zazwyczaj niepokój, szybkie męczenie się oraz odczucie ściskania w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here